Գուտերիշի ձևամոլությունը
Պատմության մեջ կարելի է ընկնել, կարելի է նաև խճճվել: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերիշը նախընտրել է երկրորդը։ Նա, ինչպես հայտնել է գլխավոր քարտուղարի մամլո խոսնակի տեղակալ Ֆարհադ Հաքը. «Խորապես մտահոգված է՝ Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի հետ կապված խնդիրների շարունակվելու մասին հաղորդագրություններով»։
Հաքի խոսքով, Գուտերիշը անհրաժեշտ է համարում հիշեցնել իր նախորդ հայտարարությունները, որոնք վերաբերվում են՝ կողմերի կողմից Միջազգային դատարանի, այդ թվում նաև 2023 թվականի փետրվարի 22-ի, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխոչընդոտ տեղաշարժը ապահովելու միջոցառումների հետ կապված որոշումների անպայման կատարելուն։ «Նա հատկապես մտահոգված է տեղում հումանիտար իրավիճակի վատթարացման մասին հաղորդագրություններով և կոչ է անում՝ շտապ գործողություններ ձեռնարկել կարիքավորներին մարդասիրական օգնության առաքումը հեշտացնելու համար», - ընդգծել է Հաքը:
Իսկ վերջում գլխավոր քարտուղարը երկու կողմերին կոչ է արել՝ հանուն տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ակտիվացնել հարաբերությունների երկարաժամկետ նորմալացման ուղղությամբ ջանքերը։
Կարդում ես խոսքերի այս հավաքածուն, և անմիջապես մեղքդ գալիս է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին: Աշխարհում այնքան տարբեր բաներ են տեղի ունենում, իսկ նա՝ խեղճ մարդը ստիպված է այդ ամենին ինչ որ կերպ արձագանքել, արտահայտել իր հատուկ մտահոգությունը։ Հոգնում է, հավանաբար, չէ որ գլխացավանք է բոլորի համար մտահոգվել, անդադրում հայտնելով այդ մասին։ Ճիշտ ըստ Ժվանեցկիի. «Ամբողջ օրը չես քնում, ամբողջ գիշեր չես քնում՝ իհարկը կհոգնես»։
Պետք է ասել, որ Գուտերիշի հայտարարությունը զարմանալիորեն «ժամանակին» է հնչել՝ բառացիօրեն նախօրեին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել է՝ «Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության և Միավորված ազգերի կազմակերպության միջև արդյունաբերական զարգացման 2022-2026 թվականների շրջանակային համաձայնագիրը հաստատելու մասին» կարգադրությունը: Կարծես թե կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը հապճեպ հայտարարություններ անելուց առաջ, պետք է հաշվի առներ մեր երկրի հետ գործարար կապերը։ Բայց, ոչ՝ ձևականության և դատարկախոսության սովորությունները գերակայել են։
Այդ իմաստով նա հեռու չգնաց այն ցիցերոններից, ովքեր արդեն արտահայտվել են «կարիքավորներին մարդասիրական օգնություն հասցնելու» առնչությամբ։ Ընդ որում, հայտարարությունները պատճենաթղթով գրվածի պես են, կարծես դրանք շարադրել է մի հեղինակ մի գրասենյակում։ Ամենուր մեր երկրի նկատմամբ ոչ մի բանով չհիմնավորված, չապացուցված և նույնիսկ նույն սխալներով հավակնությունների ձևանմուշային հավաքածու։
Մի խոսքով, այս, կարծես թե ծանրակշիռ միջազգային կազմակերպության՝ ՄԱԿ-ի ինչ որ բոլորովին մակերեսային և կանխակալ մոտեցում։ Միթե այնտեղ տեղյակ չեն, որ բոլորին, ովքեր պատրաստվում են, կամ արդեն հրապարակել են մեր երկրի դեմ անհեթեթ հավակնություններ՝ Ադրբեջանի նախագահն արդեն պատասխանել է «Euronews»-ին տված վերջին հարցազրույցում։ «Ազատ տեղաշարժը չի արգելափակվում։ Ապրիլի 23-ին սահմանային կետ ստեղծելուց ի վեր, Ղարաբաղի ավելի քան 2000 բնակիչներ անարգել անցել են Հայաստան և վերադարձել։ Հունիսի 15-ին Հայաստանը կատարեց հերթական ռազմական սադրանք՝ վիրավորելով մեր սահմանապահներից մեկին, և հետաքննության անցկացման ժամանակ ճանապարհը փակ էր։ Բայց հետո այն նորից բացեցին»,- ընդգծել է մեր պետության ղեկավարը։
Իսկ տեսեք, այն, որ Ադրբեջանի անբաժանելի մասը հանդիսացող Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում ապօրինի բնակվոմ են Հայաստանի մինչև 30.000 քաղաքացիներ և դրանով հանդերձ նրանց բնակավայրերում ոչ մի ադրբեջանցի չկա՝ դա Անտոնիո Գուտերիշի մոտ չգիտես ինչու, մտահոգություն չի առաջացնում։ Նրան չի անհանգստացնում նաև այն, որ Հայաստանը չի կատարում Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու համար իր ստանձած պարտավորությունները։
Եվս մի բան։ Հիշեցնեմ, որ Հայաստանի դեմ, որն ավելի քան քառորդ դար օկուպացիայի տակ էր պահում Ադրբեջանի տարածքների 20%-ը, չնայած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի և Գլխավոր ասամբլեայի որոշումներին՝ ոչ մի պատժամիջոցներ չկիրառվեցին։ Բոլորովին բառից։ Այդ թվում նաև դա է պատճառը, որ Լաչինի ճանապարհին իրավիճակի հետ կապված ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի ներկայիս հայտարարությունները առավել քան անհեթեթ ու անտեղի են և ընդամենը վկայում են այն մասին, որ ՄԱԿ-ը՝ մի կառույց է, որը ձեռնտու է միայն այնտեղ առասպելական աշխատավարձներ ստացող պաշտոնյաներին։
Դրանում, ի դեպ, արդեն համոզվել են նաև Ուկրաինայում։ Դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ ՄԱԿ-ը, մեղմ ասած, միանգամայն անսպասելիորեն արձագանքեց՝ օգոստոսի 1-ի գիշերը Մոսկվայի վրա անօդաչու թռչող սարքերի հարձակմանը, երբ անօդաչու սարքը կրկին հարվածեց «Մոսկվա Սիթի» բիզնես կենտրոնի աշտարակներից մեկին, որտեղ կան նաև ռուսական կառավարական կառույցներ։ .
«Մենք առաջին ձեռքից որևէ տեղեկություն չունենք այն մասին, թե ով է պատասխանատու այս հարձակման համար: Բայց, անշուշտ, մենք դեմ ենք քաղաքացիական օբյեկտների վրա ցանկացած հարձակումներին և ցանկանում ենք, որ դրանք դադարեցվեն», - հայտարարել է գլխավոր քարտուղարի այդ նույն մամուլի քարտուղար Ֆարհադ Հաքը:
Այսինքն՝ այն, որ Ռուսաստանը ծանր զինատեսակներով գնդակոծում է ուկրաինական քաղաքներն ու գյուղերը՝ ոչնչացնելով խաղաղ ուկրաինացիների կյանքը, ՄԱԿ-ի կողմից հատուկ դատապարտման ենթակա չէ։ Այն, որ Ռմբակոծելով Դանուբ գետի վրա գտնվող ուկրաինական Իզմայիլ նավահանգիստը, որտեղ ոչնչացվել են վերելակն ու հացահատիկի շտեմարանները, Ռուսաստանը գործնականում հրահրում է գլոբալ մասշտաբի սով, Գուտերիշը նույնպես հարկ չի համարել արձագանքել։ Փոխարենը աշխարհը լսեց նրա հայտարարությունը այն մասին, որ Մոսկվային հարվածները հանդիսանում են այն, ինչ արժանի է դատապարտման։
Այն մասին, որ այս ամենից ոչ մեկը չէր լինի, եթե Ռուսաստանը լայնամասշտաբ պատերազմ չսկսեր Ուկրաինայի դեմ, ՄԱԿ-ում գերադասել են չհիշել։ Դրանք են երկակի ստանդարտներ։ Որոնք ՄԱԿ-ում օգտագործում են և՛ Ադրբեջանի, և՛ Ուկրաինայի նկատմամբ մոտեցումներում։

И двойные стандарты ООН
В историю можно попасть, а можно вляпаться. Генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш предпочел второе. Он, как сообщил заместитель пресс-секретаря генсека Фархан Хак, «глубоко обеспокоен сообщениями о сохраняющихся проблемах со свободным передвижением по Лачинскому коридору».
Гутерриш, по словам Хака, считает нужным напомнить о своем предыдущем заявлении относительно обязательного выполнения сторонами решений Международного суда, в том числе от 22 февраля 2023 года, а также тех, что касаются мер по обеспечению беспрепятственного передвижения лиц, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях. «Он особенно обеспокоен сообщениями об ухудшении гуманитарной ситуации на месте и призывает предпринять срочные меры для облегчения доставки гуманитарной помощи нуждающимся», - подчеркнул Хак.
А в заключение генсек призвал обе стороны активизировать усилия по долгосрочной нормализации отношений во благо мира и безопасности в регионе.
Почитаешь этот набор слов, и прям жалко становится генсека ООН. Столько в мире всего разного происходит, а ему, бедняге, на все это приходится как-то реагировать, выражать свое особое беспокойство. Устает, наверное, хлопотное ведь дело за всех переживать, неустанно сообщая об этом. Прямо по Жванецкому: «Весь день не спишь, всю ночь не ешь — конечно, устаешь».
Надо сказать, что заявление Гутерриша прозвучало поразительно «своевременно» - буквально накануне президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал указ об утверждении «Рамочного соглашения между правительством Азербайджанской Республики и Организацией Объединенных Наций по промышленному развитию на 2022-2026 годы». Казалось бы, генсеку организации нужно учитывать деловые связи с нашей страной, прежде чем делать необдуманные заявления. Но, нет – привычка к формализму и пустословию взяла верх.
В этом смысле он недалеко ушел от тех цицеронов, кто уже высказался по поводу «доставки гуманитарной помощи нуждающимся». Причем заявления как под копирку писаны, словно сочинял их один автор в одном офисе. Везде один и тот же шаблонный набор ни на чем не основанных, бездоказательных претензий к нашей стране и даже неточности одни и те же.
В общем какой-то совсем уж дилетантский и предвзятый подход у этой ООН, вроде бы солидной международной организации. Неужто там не в курсе, что всем, кто уже огласил нелепые претензии к нашей стране или только собирается это сделать уже ответил президент Азербайджана в недавнем интервью Euronews. «Свобода передвижения не блокируется. С тех пор как 23 апреля мы установили пограничный пост, более 2000 жителей Карабаха беспрепятственно перешли в Армению и обратно. 15 июня Армения совершила очередную военную провокацию, ранив одного из наших пограничников, и дорога была перекрыта на время проведения расследования. Но затем ее вновь открыли», - подчеркнул глава нашего государства.
А вот то, что в Карабахском экономическим районе, неотъемлемой части Азербайджана, незаконно проживают до 30 тысяч граждан Армении и при этом в местах их поселения нет ни одного азербайджанца, обеспокоенность у Антонио Гутерриша почему-то не вызывает. Не волнует его и то, что Армения не выполняет взятое на себя обязательство по безопасному транспортному сообщению между западными районами Азербайджана и Нахчыванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях.
И еще. Напомню, что против Армении, которая более четверти века держала 20% территорий Азербайджана под оккупацией, несмотря на резолюции Совбеза и Генассамблеи ООН, не были введены никакие санкции. От слова совсем. В том числе и поэтому нынешние заявления генсека ООН в связи ситуацией на Лачинской дороге более чем нелепы и неуместны и свидетельствуют лишь о том, что ООН - структура, выгодная только получающим там баснословные зарплаты чиновникам.
В этом, кстати, уже убедились и в Украине. Произошло это после того, как ООН, мягко говоря, весьма неожиданно отреагировала на атаку беспилотников на Москву в ночь на 1 августа, когда дрон снова попал в одну башен бизнес-центра «Москва-Сити»,  где есть и российские правительственные структуры.
«У нас нет никакой информации из первых рук о том, кто несет ответственность за эту атаку. Но, безусловно, мы выступаем против каких-либо атак на гражданские объекты и хотим, чтобы они прекратились», – заявил все тот же пресс-секретарь генсека Фархан Хак
То есть то, что Россия обстреливает из тяжелых орудий украинские города и села, разрушая жизнь мирных украинцев, особому осуждению ООН не подлежит. На то, что, разбомбив украинский порт Измаил на реке Дунай, где уничтожены элеватор и зерновые ангары, Россия практически провоцирует голод в глобальном масштабе, Гутерриш тоже не посчитал нужным отреагировать. Зато мир услышал его заявление, что удары по Москве являются тем, что заслуживает осуждения.
О том, что ничего этого не было бы, если бы Россия не начала полномасштабную войну против Украины, в ООН предпочли не вспоминать. Это и есть двойные стандарты. Которые в ООН используют в подходах и к Азербайджану, и к Украине.