Ռեւանշիստների խայտառակությունը Երեւանի կենտրոնում
Լեռը մուկ ծնեց։ Հայաստանի ընդդիմության լայնորեն քարոզված շաբաթօրյա բողոքի ակցիան արդյունքում հանգեց նրան, որ Երևանի Ազատության հրապարակում հավաքվեց 10 000-ից ոչ ավել մարդ։ Փաստորեն, հենց սեփական ձախողման ըմբռնման պատճառով է, որ Հայաստանի ընդդիմությունը և նրան մոտ կանգնած ԶԼՄ-ները չեն նշում եկածների ստույգ թիվը։ Ընդհակառակը, նրանք փորձում են լավատեսություն ճառագայթել։
Ճիշտ է, այս ամենը ցավալիորեն հիշեցնում է այն մարդու հանգստությունը ճառագայթելու ջանքեր, ով հագել է սպիտակ, բայց գլուխ չի հանել ստամոքսի կոչերից։ Նա ինքը հասկանում է, որ տեղի է ունեցել ինչ-որ սարսափելի բան, բոլորի համար տեսանելի, բայց նա միջանցքով դեպի զուգարան է գնում առանց շտապելու։ Կարծես նրա մոտ ամեն ինչ հսկողության տակ է: Ահա հենց այսպիսի տեսք ունի Հայաստանի ընդդիմադիրների ներկայիս պահվածքը։
«Մեր պայքարը հասնելու է հաղթանակի»,- հանրահավաքի ընթացքում հայտարարել է ՀՅԴ «Դաշնակցության» ներկայացուցիչ, խորհրդարանի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։ Դրանով հանդերձ նա հորդորել է չհուսահատվել։ Այսինքն, դաշնակը հասկացել է, որ ձախողում է եղել, բայց դա խոստովանելու ուժ չունի։ Նրան մնում է միայն խորհուրդներ և խոստումներ բաժանել եկածներին։ «Հայաստանում պետք է ձեւավորվի ազգային իշխանություն։ Այդ իշխանության ձեւավորման ուժի աղբյուրը՝ հայ ժողովուրդն է։ Մեզ անհրաժեշտ է մեր ժողովրդի անվերապահ աջակցությունը»,- բղավել է Սաղաթելյանը։
Բայց ժողովուրդը Իշխանի և մյուս հայ ռևանշիստների երազանքների իրականացման համար նրանց արկածախնդրություններին անհրաժեշտ չափով անվերապահ աջակցություն չցուցաբերեց։ Ահա թե ինչու, ամենահաճախ հնչող՝ երբ եք հեռացնելու գործող իշխանությանը հարցին կոնկրետ, հստակ ժամկետներով պատասխանելու փոխարեն՝ Սաղաթելյանը պատասխանեց պատկերավոր, գրեթե բանաստեղծական. «Սա մեկ անձի հարց չի, սա արժանապատվության համար պայքար է, մինչև վերջ գնալու պատրաստակամություն, կյանքի ու մահվան պայքար»։
Ում կյանքի և ում մահի՝ դաշնակը նույնպես չի ճշտել։ Իրավիճակի զարգացման վերաբերյալ իր հայացքը մի քիչ ավելի կոնկրետ է հնչեցրել ղարաբաղյան անջատողականների նախկին ղեկավար, Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ «Այս ծայրահեղ ծանր, բայց ոչ անհուսալի իրավիճակից դուրս գալու ելքը, ինչպես ես բազմիցս նշել եմ, առաջին հերթին կայանում է ապազգային իշխանություններին հեռացնելու մեջ»,- եզրահանգել է նա։
Այսինքն, հատկապես Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ գործող «ապազգային իշխանությունների» ոտքով ճանապարհորդությամբ 2018 թվականին պատմության աղբանոց ուղարկված Սարգսյանը բացահայտ մատնանշում է նրան, որ իր բոլոր ճիգերի նպատակն է հանդիսանում ռևանշը։ Անձամբ Նիկոլ Վովաևիչի հետ։ Ով, ռեւանշիստների համար տարօրինակ բնույթով, հաջողացրեց պահպանել իշխանությունը նույնիսկ 44-օրյա պատերազմում կրած պարտությունից հետո։ Հիանալի հիշում եմ, թե դրա ավարտից անմիջապես հետո այս նույն ռևանշիստները, որոնք հիմնականում կազմված են նրանցից, ովքեր տասնամյակներով թալանել են Հայաստանը և նրա կողմից օկուպացված մեր երկրի տարածքները, երազում էին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում տապալել Փաշինյանին։ Նրանք նույիսկ «Հայրենիքի փրկություն» ամպագոռգոռ անունով շարժում ստեղծեցին, Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում առաջադրելով Վազգեն Մանուկյանին։
Բայց հայ ժողովուրդը գերադասեց իշխանությունում թողնել Փաշինյանին և նրա թիմին և ամենևին էլ շանս չտալ ռեւանշիստներին։ Որոնք այժմ, ինչպես տեսնում ենք, փորձում են իրենց վստահեցնել, որ իշխանությունը վերադարձնելու նոր փորձը կարող է հաջողությամբ պսակվել։ Դրանով հանդերձ, նրանք չեն վարանել ասպարեզ դուրս բերել նավթալինի հոտով նույն Վազգեն Մանուկյանին։
«Մեր ժողովրդի շահերն ու նպատակները կորոշվեն ոչ թե Մոսկվայում, Բրյուսելում, Վաշինգտոնում կամ Անկարայում, այլ Երեւանում։ Մենք պետք է ձևավորենք մեր խնդիրները, իսկ հետո փնտրենք, թե ով դրանք կլուծի մեզ հետ, այլ ոչ թե դաշնակիցներ գտնենք, իսկ հետո այստեղ լուծենք այն խնդիրները, որոնք նրանք են ուզում»,- ողբել է նա։
Ընդհանրապես, ինչպես տեսնում ենք, արտահայտությունների պրիմիտիվ հավաքածու, անիրականանալի խոստումներ և ամրապնդվելու, շարքերը սերտացնելու և հրաշքին հավատալու առաջարկություններ։
Մանուկյանը, ըստ էության, բարբառել է այն արտահայտությունը, որը տրամագծորեն հակառակ է նրան, որի օգնությամբ Օստապ Բենդերը դրամական միջոցներ է խլել «Սրի և խոփի միության» անդամներից։ Եթե մեծ ստրատեգը խոստացել է, որ «Արևմուտքը մեզ կօգնի», ապա Մանուկյանը արձանագրում է, որ Հայաստանին ոչ Արևմուտքը, ոչ Ռուսաստանը չեն օգնի։ Այն մասին, որ ռևանշիստներին չեն շտապում օգնել նաև Հայաստանի բնակչության մեծամասնությունը՝ նա, ինչպես նաև մյուս ռեւանշիստները, ոչինչ չեն ասել։ Բայց առանց նրանց խոսքերի էլ ամեն ինչ ակնհայտ էր։ Եվ ընդդիմության բոլոր հետագա հանրահավաքները, եթե շաբաթօրյա ֆիասկոյից հետո այդպիսիք առհասարակ կլինեն՝ հավասարապես նույն արդյունքը կտան։ Որովհետև հայ ժողովուրդը ընտրում է չարիքի փոքրագույնը։ Ընտրում է, հիանալի հիշելով, թե իրականում իրենից ինչ են ներկայացնում այդ ռևանշիստները։

Срам реваншистов в центре Еревана Обещания, обещания, обещания
Гора родила мышь. Широко разрекламированная субботняя акция протеста армянской оппозиции привела в итоге к тому, что на Площади свободы в Ереване собралось около 8 000 человек. Собственно, именно по причине понимания собственного провала армянская оппозиция и близкие к ней СМИ не называют точную цифру пришедших. Напротив, они стараются излучать оптимизм.
Правда, все это уж больно напоминает старания излучать спокойствие человека, который одет в белые штаны, но не справился с позывами желудка. Он сам понимает, что случилось нечто страшное, видное всем, но идет он по коридору в сторону туалета не спеша. Словно все у него под контролем. Вот именно таким и выглядит нынешнее поведение армянских оппозиционеров.
«Наша борьба достигнет победы», - заявил в ходе митинга представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн», депутат парламента от фракции «Армения» Ишхан Сагателян. При этом он призвал не отчаиваться. То есть, дашнак понял, что имел место провал, но признать этого не в силах. Остается ему только раздавать советы и обещания пришедшим. «В Армении должна быть сформирована национальная власть. Источник силы формирования этой власти – армянский народ. Нам необходимо безоговорочная поддержка нашего народа», - кричал Сагателян.
Но народ в том количестве, которое необходимо для осуществления мечтаний Ишхана и иных армянских реваншистов безоговорочной поддержки их авантюрам не продемонстрировал. Именно поэтому, вместо конкретного, с указанием четких сроков, ответа на самый часто звучащий вопрос – когда отстраните действующую власть,  Сагателян ответил образно, едва ли не поэтически: «Это не вопрос одного человека, это борьба за достоинство, готовность идти до конца, борьба жизни и смерти».
Чьей жизни и чьей смерти - дашнак тоже не уточнил. Несколько более конкретно свой взгляд на развитие ситуации озвучил бывший глава карабахских сепаратистов, третий президент РА Серж Саргсян. «Выход из положения в этой чрезвычайно тяжёлой, но не безнадёжной ситуации, как я многократно отмечал, в первую очередь состоит в устранении антинациональных властей», - умозаключил он.
То есть, посланный в 2018 году в пешее путешествие именно действующей «антинациональной властью» во главе с Николом Пашиняном обитатель свалки истории Саргсян открыто указывает на то, что целью всех его потуг является реванш. Лично с Николом Воваевичем. Который, странным для реваншистов образом, умудрился сохранить власть даже после поражения в 44-дневной войне. Прекрасно помню, как вскоре по ее окончании эти же самые реваншисты, состоящие в основном из тех, кто десятилетиями грабил Армению и оккупированные ею территории нашей страны, мечтали о свержении Пашиняна на досрочных парламентских выборах. Они даже движение создали под громким названием «Спасение Отечества», выдвинув на пост премьер-министра Армении Вазгена Манукяна.
Но армянский народ предпочел оставить у власти Пашиняна и его команду, а вовсе не давать шанс реваншистам. Которые сейчас, как видим, пытаются уверить себя в том, что новая попытка вернуть власть может оказаться успешной. При этом они не постеснялись вытащить на свет изрядно пропахшего нафталином все того же Вазгена Манукяна.
«Интересы и цели нашего народа будут решаться не в Москве, Брюсселе, Вашингтоне или Анкаре, а в Ереван. Мы должны сформировать свои задачи, а потом искать, кто решит их с нами, а не находить союзников, а потом решать здесь те задачи, которые они хотят», - причитал он.
В общем, как видим, примитивный набор фраз, несбыточных обещаний и предложений крепиться, объединятся, сплачивать ряды и верить в чудо.
Манукян, по сути, изрек фразу, диаметрально противоположную той, с помощью которой Остап Бендер изымал средства у членов «Союза меча и орала». Если великий комбинатор обещал, что «Запад нам поможет», то Манукян констатирует, что Армении ни Запад, ни Россия не помогут. О том, что реваншистам не торопится помогать и большинство граждан Армении, он, как и иные реваншисты, не сказал ничего. Но и без их слов все было очевидно. И все последующие митинги оппозиционеров, если таковые вообще будут иметь место после субботнего фиаско, дадут ровно такой же результат. Потому что армянский народ выбирает меньшее из зол. Выбирает, прекрасно помня, что из себя в реальности представляют эти реваншисты.