Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը գործ է հարուցել ռուս խաղաղապահների մահվան փաստով
2023 թվականի սեպտեմբերի 20-ին Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ, որոնք մասնակցել են լոկալ բնույթի հակաահաբեկչական գործողություններին Ադրբեջանի Թերթերի շրջանի Ջանյաթագ գյուղի տարածքում, սխալմամբ են կրակ բացել Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի խաղաղապահների մեքենայի ուղղությամբ՝ մառախուղի, անձրևային եղանակի և բարդ տեղանքի պատճառով՝ կարծելով, թե դա հայկական զինված կազմավորումների մեքենան է։ Միջադեպի հետևանքով 5 խաղաղապահ է զոհվել։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունից, բացի այդ, նույն օրը նշված բնակավայրի տարածքում անօրինական հայկական զինված կազմավորումների չբացահայտված անդամները կրակ են բացել ռուս խաղաղապահներին պատկանող «Կամազ» մակնիշի ավտոմեքենայի վրա, ինչի հետևանքով 1 ռուս խաղաղապահ զոհվել է, ևս մեկը՝ վիրավորվել։
Երկու փաստով էլ ԱՀ գլխավոր դատախազը քրեական գործ է հարուցել Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, որի քննությունը վստահվել է Գլխավոր դատախազության քննչական վարչությանը:
Հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել երկու երկրների գլխավոր դատախազների միջև։ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազը խորին ցավակցություն է հայտնել ռուսական կողմին՝ խաղաղապահների մահվան կապակցությամբ։ Կողմերը պայմանավորվել են սերտ համագործակցությամբ իրականացնել միջադեպի համապարփակ հետաքննություն։ Այս պահին դատախազությունը քննչական և օպերատիվ գործողություններ է իրականացնում։

Генпрокуратура Азербайджана расследует гибель российских миротворцев
20 сентября 2023 года группой военнослужащих Вооружённых Сил Азербайджанской Республики, участвовавших в локальных антитеррористических мероприятиях на территории села Джанйятаг Тертерского района Азербайджана, из огнестрельного оружия был обстрелян автомобиль с дислоцированными на этой территории военнослужащими Миротворческого контингента Российской Федерации (РМК), ошибочно принятый по причине сложного рельефа местности и туманно-дождливых погодных условий за принадлежавший незаконным армянским вооруженным формированиям. В результате происшествия погибли 5 военнослужащих РМК.
Как сообщили Caliber.Az в пресс-службе Генеральной прокуратуры Азербайджана, кроме того, в тот же день на территории указанного населенного пункта неустановленными членами незаконных армянских вооруженных формирований был обстрелян из огнестрельного оружия автомобиль «Камаз», принадлежащий РМК.  В результате происшествия 1 военнослужащий РМК погиб, 1 военнослужащий получил ранения.
По обоим фактам по соответствующим статьям Уголовного кодекса Азербайджана возбуждено уголовное дело, расследование которого поручено Следственному управлению Генеральной Прокуратуры.
Сегодня состоялся телефонный разговор между генеральными прокурорами двух стран. Генеральный прокурор Азербайджана выразил глубокие соболезнования российской стороне в связи с гибелью миротворцев. Стороны договорились о проведении в тесном сотрудничестве всестороннего расследования происшествия. В настоящее время прокуратурой ведутся следственно-оперативные мероприятия по уголовному делу.