«Ղարաբաղի հայերին կյանքի լավագույն պայմաններ ենք խոստանում» Այխան Հաջիզադեն՝ Al Jazeera-ում
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն հարցազրույց է տվել՝ Al Jazeera միջազգային հեռուստաընկերությանը։ Մեր ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ այս հարցազրույցից.
«Մենք ականատես եղանք տարածաշրջանից մի շարք հայերի վերաբնակեցմանը, սակայն ուզում եմ նշել, որ մոտ 30 տարի առաջ ադրբեջանցիները հեռացան տարածաշրջանից՝ ենթարկվելով նրանց նկատմամբ իրագործված սպանությունների և բազմաթիվ վայրագությունների:
Ադրբեջանը դիմել է հայ բնակչությանը՝ Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանադրությանը և օրենսդրությանը համապատասխան վերաինտեգրվելու ադրբեջանական հասարակությանը։
Ադրբեջանը սկսել է վերաինտեգրման ծրագիր, որն ընդգրկում է վարչական, տնտեսական և սոցիալական ոլորտները։ Մենք կարծում ենք, որ հայերը պետք է մաս կազմեն վերաինտեգրման գործընթացին։ Ադրբեջանը վարկեր և սոցիալական արտոնություններ կտրամադրի տեղի հայերին.
Մենք Ղարաբաղի հայերին խոստանում ենք կյանքի լավագույն պայմաններ, քան նրանք ունեին, երբ գտնվում էին Ադրբեջանի տարածքներում ստեղծված ռազմական խունտայի իշխանության ներքո։
Մենք հավատում ենք, որ տարածաշրջանում խաղաղությունը հնարավոր է երկու երկրների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգման իրական աջակցությամբ», - հայտարարել է Այխան Հաջիզադեն։

«Мы обещаем армянам Карабаха лучшие условия жизни» Айхан Гаджизаде на Al Jazeera
Пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде дал интервью  международной телекомпании Al Jazeera. Предлагаем вниманию читателей выдержки из данного интервью.
«Мы стали свидетелями переселения некоторого количества армян из региона, но я хотел бы отметить, что около 30 лет назад азербайджанцы покинули этот регион, подвергшись убийствам и множествам зверств, совершенных против них.
Азербайджан обратился с призывом к армянскому населению реинтегрироваться в азербайджанское общество в соответствии с Конституцией и законодательством Азербайджанской Республики.
Азербайджан запустил программу реинтеграции, которая охватывает управленческую, экономическую и социальные сферы. Мы считаем, что армяне должны стать частью процесса реинтеграции. Азербайджан будет предоставлять кредиты и социальные льготы местным армянам.
Мы обещаем армянам Карабаха лучшие условия жизни, чем те, которые они имели, когда находились под властью военной хунты, созданной на территориях Азербайджана.
Мы верим, что мир в регионе возможен при реальной поддержке уважения суверенитета и территориальной целостности обеих стран – Армении и Азербайджана», - заявил Айхан Гаджизаде.