Ռուբեն Վարդանյանը սկսել է խոսել Եվրախորհրդարանին, ԱՄՆ Կոնգրեսին, Սամանթա Փաուերին՝ պատրաստվե՛ք:
Ինչպես հավաստի աղբյուրներից հայտնի է դարձել Caliber.Az-ին, հայկական ծագումով ռուսաստանցի միլիարդատեր, 2022 թվականին Ռուսաստանի քաղաքացիությունից հրաժարված և այն ժամանակ մահացող «արցախ» նախագիծը վերակենդանացնելու նպատակով Խանքենդի ուղարկված Ռուբեն Վարդանյանը այժմ շատ ակտիվորեն ցուցմունքներ է տալիս Ադրբեջանի հետաքննչական մարմիններին, այդ թվում նաև արտասահմանում իր բազմաթիվ «վստահելի կոնտակնտների» առնչությամբ։
Ուրեմն, ադրբեջանական կողմին հասանելի են դարձել Ռուբեն Վարդանյանի շփումների փաստագրական վկայությունները՝ Արևմուտքի առանցքային քաղաքական գործիչների, լրագրողների, «իրավապաշտպանների» և «փորձագետների» հետ, որոնց հետ անցկացվել են բացահայտ ֆինանսական սակարկություններ՝ լոբբիստական, քաղաքական և տեղատվական բնույթի որոշակի հանձնարարությունների կատարման համար։ Այսպիսով, համաշխարհային հանրությանը շուտով հայտնի կդառնա Կարնեգի հիմնադրամի հետ Ռուբեն Վարդանյանի համագործակցության նրբագրգիռ մանրամասները։ Հատուկ ողջույններ Թոմաս Դե Վաալին՝ բրիտանացի փորձագետը պետք է պատրաստվի, նրան սպասվում են տհաճ անակնկալներ, քանի որ բոլոր գաղտնիքները բացահայտվում են։
Երբ հրապարակված կլինեն հետաքննության մանրամասները (ընդ որում փաստագրված), սկանդալները կցնցեն Եվրախորհրդարանը, ԱՄՆ Կոնգրեսը և Պետդեպարտամենտը, էլ չասած մանր ձկների մասին:
Ինչպես նաև հայտնի է դարձել, որ այժմ Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի պատգամավոր հանդիսացող Դոնեցկի անջատողական Ալեքսանդր Բորոդայը անմիջականորեն ֆինանսավորվել է Վարդանյանի կողմից։
Հաստատվել է, որ Վարդանյանը ակտիվորեն մասնակցել է Դոնբասի անջատողականությանը աջակցմամբ՝ ռուսական հատուկ ծառայությունների համապատասխան վարչության հսկողության ներքո։ Աստեղ պետք է նախապատրաստվի նաև USAID-ի ղեկավար Սամանթա Փաուերը, որի, մեղմ ասած, Ռուբեն Վարդանյանի հետ շատ սերտ շփումների մանրամասները նույնպես հայտնի են դարձել ադրբեջանական կողմին։
Ընդհանուր առմամբ, ստեղծվում է առհասարակ անհավանական պատկեր՝ ի դեմս Սամանթա Փաուերի, ամերիկյան վարչակազմի առանցքային դեմքերից մեկը համագործակցում է Ռուբեն Վարդանյանի հետ, որն իր հերթին, միաժամանակ ֆինանսավորում է Ուկրաինայում անջատողականությանը։ Հիմնական հարց՝ ով ում համար է աշխատե՞լ։
Չի կարելի բացառել, որ Ռուբեն Վարդանյանը հայկական դասականության համապատասխան եղել է երկակի գործակալ, ինչի հետևանքով «գլխի ընկած» ռուսական մարմինները պարզապես երես են թեքել նրանից, ինչի մասին անուղղակի վկայում է Մոսկվայի լիակատար անտարբերությունը Վարդանյանի ճակատագրի նկատմամբ՝ նրա ձերբակալությունից հետո։

Рубен Варданян заговорил Европарламенту, Конгрессу США, Саманте Пауэр приготовиться!
Как стало известно Caliber.Az из достоверных источников, российский миллиардер армянского происхождения Рубен Варданян, отказавшийся в 2022-ом году от российского гражданства и направленный в Ханкенди с целью реанимировать умиравший к тому моменту проект «арцах», сейчас весьма активно дает показания азербайджанским следственным органам, в том числе относительно своих многочисленных «доверительных контактов» за рубежом.
Так, азербайджанская сторона получила доступ к документальным свидетельствам контактов Рубена Варданяна с ключевыми политиками, журналистами, «правозащитниками» и «экспертами» на Западе, с которыми велся открытый финансовый торг за выполнение тех или иных задач лоббистского, политического и информационного характера. Так, в скором времени мировой общественности станут известны пикантные детали сотрудничества Рубена Варданяна с Фондом Карнеги. Отдельный привет Томасу Де Ваалу – британскому эксперту следует приготовиться, его ждут неприятные сюрпризы, поскольку все тайное становится явным.
Когда будут обнародованы детали следствия (причем, подтвержденные документально), скандалы сотрясут Европарламент, Конгресс США и Госдеп, не говоря уже о рыбках помельче.
Также стало известно о том, что донецкий сепаратист Александр Бородай, ныне являющийся депутатом Госдумы РФ, напрямую финансировался со стороны Варданяна.
Установлено, что Варданян активно занимался поддержкой донбасского сепаратизма под курацией соответствующего управления российских спецслужб. И здесь уже следует приготовиться главе USAID Саманте Пауэр, подробности чьих, мягко говоря, очень тесных контактов с Рубеном Варданяном также стали известны азербайджанской стороне.
В целом, складывается просто невероятная картина – одна из ключевых фигур американской администрации в лице Саманты Пауэр сотрудничает с Рубеном Варданяном, который, в свою очередь, одновременно финансирует сепаратизм в Украине. Главный вопрос – кто на кого работал?
Нельзя исключать, что Рубен Варданян в соответствии с армянской классикой был двойным агентом, в результате чего «прозревшие» российские органы просто слили его, о чем косвенно свидетельствует полнейшее равнодушие Москвы к судьбе Варданяна после его ареста.