Հայաստանը պատրաստ չէ խաղաղության
Եվրամիությունում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը հայտարարել է, որ նրա երկիրը առաջիկա մի քանի շաբաթների ընթացքում ակնկալում է Ադրբեջանի ներխուժում, գրում է «Brussels Signal»-ը։ «Լեռնային Ղարաբաղի կապիտուլյացիայից հետո Ադրբեջանը հարձակվելու է բուն Հայաստանի վրա»,- երդվում է Բալայանը։
Նա հայտարարել է նաև, որ միջազգային իրավունքը հարգելու Ադրբեջանի խոստումները դատարկ են։ «Այժմ մենք գտնվում ենք Հայաստան ներխուժման անխուսափելի սպառնալիքի տակ»,- հայ դիվանագետը միտումնավոր տիրաժավորում է կեղծիքը։ Եթե նրան հավատալ, ապա տարածաշրջանում առկա իրավիճակի հիմնական խնդիրը նրանում է, որ Ադրբեջանը «մինչև հիմա չի բախվել իր էքսպանսիոնիստական ծրագրերի որևէ կոնկրետ հետևանքների հետ»։ Եվ վերջապես նա կիսվել է իր գլխավոր ֆոբիայի մասին։ Խոսեքով այն մասին, որ Ադրբեջանը մտադիր է հասնել ավելիին, նա ընդգծել է, որ «խոսքը Զանգեզուրի միջանցքի մասին է, որը բուն Ադրբեջանը փաստորեն բաժանում է Նախչըվանից»։ Ինչպես համարում է Բալայանը՝ ԵՄ-ն պետք է Բաքվին սահմանի վերջնաժամկետ «Հայաստանի սահմանամերձ շրջանից իր բանակը դուրս բերելու համար և դադրեցնել ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև առանց վիզայի ռեժիմի մասին համաձայնագիրը, եթե վերջինս դա չկատարի»:
Մի խոսքով, Տիգրանը երևակայությամբ է տարվել։ Նրա կողմից ամեն մի ասվածը՝ պարզունակ և հեշտությամբ հերքվող ապատեղեկատվություն է։ Ասենք, «Ադրբեջան հնարավոր ներխուժման» մասին խոսքերը։ Նույն հաջողությամբ էլ Տիգրանը կարող էր ասել, որ ինքը հղիության ութերորդ ամսի մեջ է։ Այսինքն և՛ առաջին, և՛ երկրորդ դեպքում հաշվարկ է եղել հայտարարության ռեզոնանսի և դրանից առաջացած աղմուկի վրա։ Իսկ գլխավորն այն է, որ ամպագոռգոռ հայտարարությունները ինչ-որ կերպ ուշադրություն կհրավիրեն «սենսացիայի» հեղինակի վրա։ Արդյոք արդյունք կունենա, Բալայանի համար նշանակություն չունի...
Պաշտոնական Երեւանի քաղաքականությունը այսօր ուղղված է նրան, որպեսզի ամեն կերպ օրակարգում պահել «Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հնարավոր հարձակման» և «Ղարաբաղը լքած հայերի ճակատագրի» թեմաները։ Երևանյան քարոզչության ազդեցության տակ հեռացածների՝ չնայած պաշտոնական Բաքվի անվտանգության երաշխիքներին։ Այս ամենը Երևանին պետք է իր «քաղաքական տանիքի» համար, որի դերն այժմ պետք է խաղա Արևմուտքը և իր եվրոպացի հովանավորներից ավելի շատ փող կորզելու համար։
Հատկապես ծիծաղելի է հնչում նրա արտահայտությունը այն մասին, թե միջազգային իրավունքը հարգելու Ադրբեջանի խոստումները դատարկ են։ Քանի որ այդ Հայաստանն էր, որ ավելի քան քառորդ դար օկուպացված պահեց մեր երկրի տարածքի 20 տոկոսը՝ անտեսելով ՄԱԿ-ի, ԵԽԽՎ-ի և ԵԽ-ի բանաձևերը, որոնք ճանաչեցին Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և ամրագրեցին՝ օկուպացված տարածքներից Հայաստանի զինված ուժերի դուրսբերման մասին պահանջը։
Այս կապակցությամբ տեղին է հիշեցնել նաև այն մասին, որ Գրանադայում վերջերիս հանդիպման ժամանակ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել է փաստաթուղթ, որը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, այդ թվում նաև Ղարաբաղի տնտեսական շրջանը։ Սա նրա կողմից հարկադրված միջոց էր Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից հակաահաբեկչական միջոցառումների հաջող իրականացման, տեղական խունտայի ինքնալուծարման հայտարարության և նրա նախկին ղեկավարների հետագա ձերբակալումների ֆոնին։
Բայց չնայած Փաշինյանի կողմից ստորագրած փաստաթղթին, ադրբեջանական 8 գյուղ դեռ գտնվում է հայկական օկուպացիայի տակ։ Ինչի մասին մեր պետության ղեկավարը հիշեցրել է՝ օրերս Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ հեռախոսազրույցում։ Այսինքն պաշտոնական Երեւանի այս հայտարարությունը ոչ այլ ինչ է, քան անարժեք դատարկաբանություն։ Բավական է հիշել, որ Փաշինյանը երբեմն բղավել է, թե «Ղարաբաղը՝ Հայաստան է, և վերջակետ»։ Իսկ հիմա, Ադրբեջանի կողմից ռազմադիվանագիտական միջոցառումներ իրականացնելուց հետո, նա ամեն առիթով կրկնում է, որ Ղարաբաղը Ադրբեջան է։
Ինչպես նաև։ Անցյալ շաբաթ Զանգիլանում, Աղբենդ ավանի և սահմանային ուղեկալի մոտ կայացավ՝ Ադրբեջանի և Իրանի միջև ճանապարհային կամրջի հիմնարկեքի արարողությունը։ Միջոցառմանը մասնակցել են փոխվարչապետ, Ադրբեջանի և Իրանի միջև տնտեսական, առևտրային և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության պետական հանձնաժողովի համանախագահ Շահին Մուստաֆաևը և Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար, Իրանի կողմից հանձնաժողովի համանախագահ Մեհրդադ Բազրփաշը։
Նոր կամուրջը կդառնա Ադրբեջանի հիմնական տարածքի և Նախչըվանի միջև հաղորդակցության մի մասը՝ հետագա ելքով դեպի Թուրքիա։ Հայաստանը կրկին մի կողմ մնաց համաշխարհային մասշտաբի նախագծից, որը կարող էր նրան դուրս բերել ինքնամեկուսացումից։ Հատկապես ինքնամեկուսացումից, քանի որ հայ-ադրբեջանական հակամարտության հենց սկզբում Երևանը ընտրեց հաղորդակցությունների արգելափակման մարտավարությունը և Նախչըվանի երկաթուղային շրջափակումը։ Այնպես որ, Զանգեզուրի միջանցքի առնչությամբ Բալայանի դեմագոգիան և մանիպուլյացիաները իրականության հետ ոչ մի կապ չունեն։
Դե նաև վերջինը։ «Հիմա օրակարգում դրված է խաղաղության հարցը։ Եթե Հայաստանը խաղաղություն է ուզում, մենք դրան կհասնենք։ Որովհետև մենք Հայաստանի նկատմամբ ոչ մի տարածքային պահանջներ չունենք։ Եվ մենք չենք ուզում, որպեսզի նրանք ունենան տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ «Euronews» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։ Եվ սա հեղինակավոր քաղաքական գործչի խոսքն է, խոսք, որը միշտ եղել է, կա ու կլինի համարժեք նրա պաշտոնական ստորագրությանը։
Առավել ևս, բառացիորեն երեկ Թբիլիսիում Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ մամուլի համար համատեղ հայտարարության մեջ մեր պետության ղեկավարը մի շարք կարեւոր ճշտումներ արեց։ «Երեք տարի առաջ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի արդյունքում Ադրբեջանը վերականգնեց իր տարածքային ամբողջականությունը, անցած ամիս վերականգնեց իր ինքնիշխանությունը ողջ երկրի վրա։ Իսկ հիմա մենք պետք է ակտիվորեն աշխատենք խաղաղ պայմանագրի վրա, որը պետք է ստորագրվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Եթե մենք հասնենք դրան,- ես դրա հույսն ունեմ, - ապա Հարավային Կովկասում կծագի բոլորովին նոր քաղաքական իրավիճակ»,- խոստացել է Ադրբեջանի նախագահը։
Նրա խոսքով, պաշտոնական Բաքուն պատրաստ է խաղաղության պայմանագիր ստորագրել Հայաստանի Հանրապետության հետ՝ դրա համար առաջարկելով նոր ձեւաչափ։ «Եթե դա միակողմանի չէ և կողմնակալ չէ, ապա, իհարկե, մենք ընդունում ենք ցանկացած միջնորդություն և օգնություն։ Բայց, իմ կարծիքով, այս ոլորտում ամենաճիշտ ընտրությունը՝ հաշվի առնելով թե՛պատմական կապերը, թե՛ աշխարհագրական գործոնը, իհարկե, կարող էր լինել Վրաստանը»,- ընդգծել է մեր պետության ղեկավարը։
Ահա այսպես։ Հնչել է պաշտոնական Բաքվի հստակ, արդար ու կոնկրետ դիրքորոշումը։ Իսկ Երեւանի ներկայացուցիչների կողմից մենք լսում ենք միայն արդեն սովորական դարձած անհեթեթություն։ Եվ կարևոր չէ, թե ում կողմից է դա բարձրաձայնվում։ Տիգրան Բալայանի, թե Նիկոլ Փաշինյանի։ Այստեղ գլխավորն այն է, որ Ադրբեջանը պատրաստ է խաղաղության, իսկ Հայաստանը՝ ոչ։

Армения к миру не готова
Посол Армении в Евросоюзе Тигран Балаян заявил, что его страна ожидает вторжения Азербайджана в ближайшие несколько недель, пишет Brussels Signal. «Вслед за капитуляцией Нагорного Карабаха Азербайджан нападет на саму Армению», - божится Балаян.
А еще он заявил, что обещания Азербайджана уважать международное право пустые. «Сейчас мы находимся под неминуемой угрозой вторжения в Армению», - осознанно тиражирует ложь армянский дипломат. Если верить ему, то главная проблема нынешней ситуации в регионе в том, что Азербайджан «до сих пор не столкнулся с какими-либо конкретными последствиями своих экспансионистских планов».  Ну и, наконец, он поделился своей главной фобией. Говоря о том, что Азербайджан намерен добиться большего, он подчеркнул, что «речь идет о Зангезурском коридоре, который отделяет собственно Азербайджан от Нахичевана». Как считает Балаян, ЕС должен обозначить Баку крайний срок «для вывода своей армии из приграничного района Армении и приостановить действие соглашения о безвизовом режиме Азербайджана с ЕС, если он его не выполнит».
В общем, Тиграна занесло. Все сказанное им – примитивная и легко опровергаемая дезинформация. Скажем, слова о возможном «вторжении Азербайджана». С таким же успехом Тигран мог сказать, что он, возможно, на восьмом месяце беременности. То есть и в первом, и во втором случае был расчет на резонанс заявления, вызванную им шумиху. Главное же, что громкие декларации так или иначе привлекут внимание к автору «сенсации». Будет ли эффект, Балаяну неважно...
Политика официального Еревана сегодня нацелена на то, чтобы любыми способами удерживать в повестке дня темы «возможного нападения Азербайджана на Армению» и «судьбы армян, покинувших Карабах». Покинувших под воздействием ереванской пропаганды вопреки гарантиям безопасности со стороны официального Баку. Все это Еревану нужно для своей «политической крыши», роль которой должен теперь играть Запад, и выколачивания из своих европейских покровителей больше денег.
Его фраза о том, что обещания Азербайджана уважать международное право являются пустыми, звучит особо нелепо. Ибо это Армения более четверти века держала 20 процентов территории нашей страны под оккупацией, игнорируя резолюции ООН, ПАСЕ, СЕ, где признавалась территориальная целостность Азербайджана и было прописано требование о выводе армянских вооруженных формирований с захваченных территорий.
В этой связи уместно напомнить еще и о том, что на недавней встрече в Гранаде премьер-министр РА Никол Пашинян подписался под документом, в котором признается территориальная целостность Азербайджана, включая Карабахский экономический регион. Это была вынужденная мера с его стороны на фоне успешного проведения Азербайджаном контртеррористических мероприятий в Карабахе, заявления тамошней хунты о самоликвидации и дальнейшего ареста прежних ее главарей.
Но несмотря на подписанный Пашиняном документ, 8 азербайджанских сел до сих пор находятся под армянской оккупацией. О чем глава нашего государства напомнил на днях в телефонном разговоре с председателем Европейского Совета Шарлем Мишелем. То есть это заявление официального Еревана не более чем ничего не стоящее пустозвонство. Достаточно вспомнить, что и Пашинян когда-то орал, что «Карабах - это Армения, и точка». А сейчас, после осуществления Азербайджаном мер военно-дипломатического характера, он при каждом удобном случае повторяет, что Карабах - это Азербайджан.
И еще. На прошлой неделе в Зангилане, вблизи поселка и пограничной заставы Агбенд, состоялась церемония закладки фундамента автомобильного моста между Азербайджаном и Ираном. В мероприятии приняли участие вице-премьер, сопредседатель Госкомиссии по сотрудничеству в экономической, торговой и гуманитарной сферах между Азербайджаном и Ираном Шахин Мустафаев и министр дорог и градостроительства Ирана, сопредседатель Комиссии со стороны Ирана Мехрдад Базрпаш.
Новый мост станет частью коммуникаций между основной территорией Азербайджана и Нахчываном с последующем выходом на Турцию. Армения снова осталась в стороне от проекта мирового масштаба, который мог бы вывести ее из самоизоляции. Именно самоизоляции, ибо в самом начале армяно-азербайджанского конфликта в Ереване выбрали тактику блокирования коммуникаций и железнодорожной блокады Нахчывана. Так что демагогия и манипуляции от Балаяна по поводу Зангезурского коридора не имеют никакого отношения к реальности.
Ну и последнее. «Теперь на повестке дня стоит вопрос о мире. Если Армения хочет мира, мы его достигнем. Потому что у нас нет никаких территориальных претензий к Армении. И мы не хотим, чтобы у них были территориальные претензии к Азербайджану», - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в интервью телеканалу «Евроньюс». И это слово авторитетного политика, слово, которое всегда было, есть и будет равнозначно его официальной подписи.
Более того, буквально вчера в совместном с премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили заявлении для прессы в Тбилиси глава нашего государства сделал ряд важных уточнений. «Три года назад в результате Второй Карабахской войны Азербайджан восстановил свою территориальную целостность, в прошлом месяце он восстановил свой суверенитет над всей страной. А сейчас мы должны активно работать над мирным договором, который будет подписан между Арменией и Азербайджаном. Если мы этого добьемся, –  я надеюсь на это, - то на Южном Кавказе возникнет совершенно новая политическая ситуация», - пообещал президент Азербайджана.
По его словам, официальный Баку готов к подписанию мирного договора с РА, предлагая для этого новый формат. «Если это не односторонне и не предвзято, то, конечно, мы принимаем любое посредничество и помощь. Но, на мой взгляд, самым правильным выбором в этой сфере, учитывая и исторические связи, и географический фактор, конечно же, могла бы быть Грузия», - подчеркнул глава нашего государства.
Вот так. Была озвучена четкая, справедливая и конкретная позиция официального Баку. Со стороны же представителей Еревана мы слышим лишь уже привычный бред. И неважно, кем он озвучивается, - Тиграном Балаяном или Николом Пашиняном. Главное здесь то, что Азербайджан готов к миру, а Армения нет.