«Ադրբեջան չի զավթել ուրիշինը՝ նա վերադարձրել է իրենը»
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հոկտեմբերի 15-ին Խանքենդիի կենտրոնական հրապարակում Ադրբեջանական ԽՍՀ Կոմկուսի նախկին մարզկոմի շենքի դիմաց, որտեղ տարիների ընթացքում գտնվում էր անջատողականների անօրինական վարչակազմը՝ բարձրացրեց Ադրբեջանի դրոշը։ Շենքի ճակատի վերին մասում տեղադրված է Ադրբեջանի զինանշանը։ Նույն օրը Ալիևը Ադրբեջանի դրոշներ է բարձրացրել նաև ազատագրված Ղարաբաղի մի շարք քաղաքներում և ավաններում։
Իսկ ինչպե՞ս է փորձագիտական հանրությունը դիտարկում՝ իր տարածքում Ադրբեջանի լիովին ինքնիշխանությունը խորհրդանշող Բաքվի գործողությունները։ Այս թեմայով իրենց կարծիքներով համաձայնվել են Caliber.Аz-ի հետ կիսվել օտարերկրյա փորձագետները։
Պատական գիտությունների դոկտոր, Արդյունավետ քաղաքականության ինստիտուտի (Քիշնև) տնօրեն Վիտալի Անդրիևսկին նշում է, որ Իլհամ Ալիևը արժանի է Ղարաբաղում Ադրբեջանի դրոշը բարձրացնելու իրավունքին։
«Ադրբեջանը երբեք չի հրաժարվել այդ տարածքներից և այնտեղ ապրած իր քաղաքացիներից։ Ադրբեջանը չի զավթել ուրիշինը՝ նա վերադարձրել է իրենը։ Եվ դրանում կա պատմական արդարություն։ Այժմ հիմնական խնդիրը՝ այս տարածաշրջանը Ադրբեջանի տնտեսական և սոցիալական տարածքին ինտեգրելն է, դրա զարգացման համար հավակնոտ նախագծերի իրականացումը, ինչպես նաև այս տարածքում խաղաղություն ու ներդաշնակություն պահապանելը»,- ասում է մոլդովացի փորձագետը։
Նրա խոսքով, նախագահ Իլհամ Ալիևը Խանքենդիում բարձրացրել է Ադրբեջանի դրոշը և դա եղել է՝ երկարատև հակամարտության ավարտի և պատմական արդարության հաղթանակի խորհրդանիշը։
«Ամեն ինչում կա Ադրբեջանի նախագահի անձնական մեծ վաստակը։ Իլհամ Ալիևն իր ողջ գործունեությամբ արժանի է Ադրբեջանի դրոշը բարձրացնելու իրավունքին»,- կհամարում է Անդրիևսկին։
Քաղաքական վերլուծաբան Կազբեկ Բեյսեբաևը (Ղազախստան) հարկ է համարել նշել, որ Ադրբեջանը ամբողջ աշխարհին ցույց տվեց, թե ինչպես պետք է վերականգնել արդարությունը։
«Ես ողջ ադրբեջանական ժողովրդին շնորհավորում եմ այս նշանակալից իրադարձության կապակցությամբ։ Ինձ համար դա նույնպես մեծ նշանակություն ունի: Աղդամ քաղաքում ժամանակին ապրել է իմ բանակային ընկեր Սիլյան Ռուստամովը։ Հուսով եմ, որ նա և նրա հարազատները վերադարձել են տուն»,- ասել է ղազախստանցի փորձագետը։
Ռազմական և քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վախթանգ Մաիսայի (Թբիլիսի) կարծիքով, նախագահ Ալիևը Խանքենդիում բարձրացնելով Ադրբեջանի դրոշը, վերջ դրեց իր պետության տարածքային ամբողջականության համար մղվող պայքարին։
«Կարծում եմ, որ ողջ աշխարհում սա կընդունվի բացարձակապես դրականորեն։ Կան, իհարկե, որոշ երկրներ, որտեղ այս պահը կընկալվի յուրովի, բայց գլխավորն այն է, որ Ադրբեջանը չի խախտել մարդասիրական իրավունքը, չի խախտել իր տարածքում հայ ազգային փոքրամասնության իրավունքները։ Կարծում եմ, որ այս ամենը առաջիկայում ևս կպահապանվի, և այստեղ ոչ մի տեսակի հակասություններ չկան, քանի որ Ադրբեջանը բացարձակապես օրինական հիմքերով հաղթել է ագրեսիվ անջատողականությանը, որը իր ժամանակին արձանագրվել էր ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովում»,- նշել է վրացի գիտնականը։
Նրա խոսքով, ընթացիկ իրադարձությունը լավ օրինակ կդառնա Վրաստանի համար, այն պետությունների համար, որոնք մինչև հիմա խնդիրներ ունեն անջատողականության հետ։
«Ի դեպ, հենց հետխորհրդային երկրների անջատողականներն են աչքի ընկել նրանով, որ խատել են միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքները։ Ես կարծում եմ, որ այս փուլում բոլոր առաջատար պետություններն ու միջազգային դերակատարները միանգամայն ադեկվատ կընկալեն Բաքվի այս քայլերը։ Համարում եմ, որ մենք կարող ենք ադրբեջանական ժողովրդին և երկրի ղեկավարությանը շնորհավորել այն բանի համար, որ նրանք կարողացան իրենց հողի վրա արմատախիլ անել այնպիսի չարիք, ինչպիսին է ագրեսիվ անջատողականությունը, և վերականգնեցին տարածքային ամբողջականությունը»,- եզրափակել է Մաիսայան։

«Азербайджан не захватил чужое, он вернул свое»
Президент Азербайджана Ильхам Алиев 15 октября поднял флаг Азербайджана на центральной площади Ханкенди перед зданием бывшего обкома Компартии Азербайджанской ССР, где в годы оккупации размещалась незаконная администрация сепаратистов. В верхней части фасада здания установлен герб Азербайджана. В этот же день Алиев также поднял флаги Азербайджана в ряде городов и поселков в освобожденном Карабахе.
А как экспертное сообщество рассматривает действия Баку, символизирующие полное восстановление суверенитета Азербайджана над своей территорией?  Своим мнением на эту тему согласились поделиться с Caliber.Аz иностранные эксперты.
Доктор истории, директор Института эффективной политики (Кишинев) Виталий Андриевский отмечает, что Ильхам Алиев заслуживает право поднять флаг Азербайджана в Карабахе.
«Азербайджан никогда не отказывался от этих территорий и от своих граждан, которые там проживали. Азербайджан не захватил чужое, он вернул свое. И в этом есть историческая справедливость. Теперь главная задача – интегрировать этот регион в экономическое и социальное пространство Азербайджана, реализовать намеченные амбициозные проекты по его развитию, а также сохранять мир и согласие на этой территории», - говорит молдавский эксперт.
По его словам, президент Ильхам Алиев поднял азербайджанский флаг в Ханкенди и это был символ завершения длительного конфликта и символ торжества исторической справедливости.
«Во всем личная большая заслуга президента Азербайджана. Ильхам Алиев всей своей деятельностью заслужил право поднять флаг Азербайджана», - считает Андриевский.
Политический аналитик Казбек Бейсебаев (Казахстан) счел нужным отметить, что Азербайджан показал всему миру, как нужно восстанавливать справедливость.
«Я поздравляю весь азербайджанский народ с этим знаменательным событием. Для меня оно тоже имеет значение. В городе Агдам когда-то проживал мой армейский друг Силян Рустамов. Надеюсь, что он и его родные вернулись домой», - заявил казахский эксперт.
По мнению доктора военных и политических наук, профессора Вахтанга Маисая (Тбилиси), подняв флаг Азербайджана в Ханкенди, президент Алиев поставил точку в борьбе за территориальную целостность своего государства.
«Я думаю, во всем мире это будет воспринято абсолютно положительно. Есть, конечно, некоторые страны, где этот момент будет воспринят по-своему, но главное, что Азербайджан не нарушил гуманитарное право, не нарушил права армянского национального меньшинства на своей территории. Я думаю, что всё это будет соблюдаться и впредь, и здесь нет никаких противоречий, потому что Азербайджан на абсолютно законных основаниях победил агрессивный сепаратизм, который как раз был зафиксирован в свое время – на будапештском саммите ОБСЕ», - отметил грузинский ученый.
По его словам, нынешнее событие станет хорошим примером для Грузии, для тех государств, которые до сих пор имеют проблемы с сепаратизмом.
«Кстати, как раз сепаратисты в постсоветских странах отличались тем, что нарушали принципы международного гуманитарного права. Я думаю, что на данном этапе все ведущие государства и международные акторы абсолютно адекватно воспримут эти шаги Баку. Считаю, что можно поздравить азербайджанский народ и руководство страны с тем, что они смогли искоренить такое зло на своей земле как агрессивный сепаратизм, и восстановили территориальную целостность», - заключил Маисая.