Փաշինյանի ստրասբուրգյան սուտը
Ադրբեջանը մեկ անգամ չէ, որ համոզվել է նրանում, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համար սուտը շնչելու պես մի բան է, ընդ որում այնպես պարզունակ, որ անմիջապես հասկանալի է դառնում, որ գործ ունենք պրոֆեսիոնալ սադրիչի հետ։ Այս պոպուլիստի «ինքնաբացահայտման» վառ օրինակներից էր նրա վայնասունը այն մասին, որ «Ղարաբաղը Հայաստան է, և վերջակետ», իսկ հետո նա ստիպված եղավ հրապարակայնորեն ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ներառյալ Ղարաբաղի տնտեսական շրջանը։ Եվ դա նույնիսկ գրավոր է հաստատում։
Սակայն, հակառակ նրա հրապարակային արտահայտություններին այն մասին, որ Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ մինչև հիմա ադրբեջանական 8 գյուղ գտնվում է հայկական օկուպացիայի տակ։ Եվ ահա այսպիսի ուղևորաբեռով Փաշինյանը ուղևորվել է Ստրասբուրգ, որտեղ, չնայած իր երկրի և առավել եւս անձամբ իր համար ստեղծված շատ մռայլ իրավիճակին՝ Եվրախորհրդարանի պատերի ներսում իրեն թույլ է տվել մի շարք նոր սադրիչ հայտարարություններ։
Նրա խոսքով, «ռուս խաղաղապահների անգործությունը հանգեցրեց նրան, որ հայերը կորցրեցին իրենց տները Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարծաշրջանում և զրկվեցին հետ վերադառնալու հնարավորությունից։ Ահա ձեզ ոչ մի գրամ ճշմարտություն՝ կեղծիքով համակած նրա խոսքերը: Ի՞նչ, կոնկրետ, տների մասին է խոսքը։ Նրանց մասին, որոնցից 90-ականներին վտարվեցի՞ն ադրբեջանցիներին։ Բացի այդ, վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի տարածքում ոչ մի հայ չի ապրել մեր երկրի անձնագրով։ Իսկ սա ցանկացած պետությունում ինքնաբերաբար նշանակում է, որ նրանք բոլորը այնտեղ ապրել են անօրինական։ Իսկ ինչ վերաբերում է վերադարձի հնարավորությանը, ապա պաշտոնական Բաքուն բազմիցս հայտարարել է, որ երաշխավորում է Ղարաբաղի հայերի անվտանգությունը և մեր Սահմանադրությամբ նախատեսված բոլոր քաղաքացիական իրավունքները։ Եթե նրանք, իհարկե, ընդունեն մեր քաղաքացիությունը։
Փաշինյանը դա շատ լավ գիտի, բայց չի կարող դիմանալ առանց կեղծիք հնչեցնելու։ Ինչ արած, հաստատված սովորություն է, որը ձևավորվել է տարիների ընթացքում նախ հայ լրագրության մեջ, այնուհետև հայկական քաղաքական ասպարեզում, որը գնալով ավելի ու ավելի է նմանվում կրկեսայինի: Նիկոլ Վովաևիչի ծաղրածուները նույնպես վաղուց են կատարելագործվել և, ինչպես միշտ, տառապում են բազմաթիվ սխալներից։
Եվրախորհրդարանում նա մեկ անգամ չէ, որ հաջողացել է հերքել ինքն իրեն։ Ինչպես հիշում ենք, սեպտեմբերի 21-ին, այսինքն Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում հակաահաբեկչական միջոցառումների ավարտից հետո, նա արել է ավելի քան միանշանակ հայտարարություն։ «Ներկա պահին մեր գնահատականն այնպիսին է, որ Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչությանը անմիջական վտանգ չկա»,- այդ ժամանակ տեսաուղերձում ասել է Փաշինյանը։ Իսկ այսօր, Եվրախորհրդարանում իր իսկ խոսքերով, պարզվում է, որ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-20-ը իրականացրել է «էթնիկ զտումներ»։ Այ սա է Հայաստանի վարչապետի պարզունակ սուտը։
Նշեմ, որ Ստրասբուրգում իր ելույթի ընթացքում նա մեկ անգամ չէ, որ ստել է։ Փաշինյանը նորից հնչեցրել է իր սիրելի «պոստուլատը» այն մասին, որ Ադրբեջանի ԶՈւ-երը «խախտել են Հայաստանի սահմանները և ներխուժել են նրա ինքնիշխան տարածքի խորքը»։ Սա նույնպես Նիկոլ Վովաեւիչի համար սովորական հնարամիտ քայլ է։ Ընդ որում, չէ որ նա հիանալի գիտի, որ իր այս կեղծ մեղադրանքներն արդեն հերքվել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից։ Եթե Նիկոլայ Վովաևիչը ժամանակավորապես կորցրել է հիշողությունը, ապա հիշեցնեմ, որ մեր պետության ղեկավարը Հայաստանի տարածք ներխուժելու մեղադրանքներն անվանել է «անհիմն»։ «Եթե սահմանը անցնում է այնտեղով, որտեղ իրենք են պնդում, ապա նրանք այնտեղ սահմանագծեր, հաղորդակցություն կստեղծեին, ինժեներական աշխատանքներ կանցկացնեին։ Նրանք կարծում էին, որ ողջ Ղարաբաղը և Զանգեզուրը կմնան իրենց վերահսկողության տակ, հենց այս պատճառով էլ ադրբեջանա-հայկական սահմանին ոչ մի աշխատանք չեն անցկացրել»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը՝ սեպտեմբերի 21-ին այցելելով ազատագրված Լաչին։
Մեր պետության ղեկավարի խոսքով, առանց երկու երկրների միջև սահմանների սահմանազատման, ոչ ոք չի կարող ասել այն մասին, թե կոնկրետ որտեղով է այն անցնում։ «Մենք պատրաստ ենք քննարկումների և պատասխանատվությամբ ենք վերաբերվում սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքին։ Հավաքված են բոլոր քարտեզները, այդ թվում նաև 19-րդ, 20-րդ դարերի և ավելի վաղ ժամանակաշրջանների: Այդ քարտեզները հստակ ցույց են տալիս, թե ով ինչ հողի վրա է գտնվել։ Առանց սահմանների սահմանազատման, ոչ ոք մեզ չի կարող ոչ մի բանում մեղադրել»,- հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահը։
Եվ սա հստակ ու ազնիվ դիրքորոշում է։ Որին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է հակադրել կեղծիք ու անհեթեթություն։ Հատկանշական է, որ նրա բոլոր այս անհեթեթ ելույթները հնչել են հատկապես այժմ։ Հիշեցնեմ, որ ուղիղ երեք տարի առաջ՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 17-ի գիշերը հայկական ավազակախմբերի կողմից բալիստիկ հրթիռներով հարձակման է ենթարկվել մեր երկրի մեծությամբ երկրորդ քաղաքը՝ Գյանջան, որը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում գտնվում էր մարտական գոտուց դուրս։ Գնդակոծության հետևանքով զոհվել է 15 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում նաև հինգ երեխա և չորս կին: Եվս 48 մարդ վիրավորվել է, նրանցից չորսը անչափահաս և քսան կին։ Ղարաբաղյան խունտայի նախկին ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի խոստումով Գյանջայի հրետակոծության հրամանը տրվել է անձամբ իր կողմից։ Բայց ո՞վ է Հարությունյանը։ Փաշինյանի խամաճիկը, առանց որի հրամանի խունտայի առաջնորդը քայլ անգամ չէր կարող անել։
Բայց, ինչպես տեսնում ենք, Փաշինյանը գտնվում է Ստրասբուրգում, որտեղ նրա հասցեին հնչում են գովեստներ, որոնցում Հայաստանը անվանում են «ԵՄ-ի արևելյան գործընկերության» շրջանակներում «լավագույն գործընկեր» և, ըստ էության, դրանով հանդերձ խրախուսում են բարբաջել և իր կեղծ պատմվածքներով մոլորության մեջ գցել աշխարհը։ Սակայն սա բոլորովին այլ պատմություն է՝ Հին Աշխարհի վարքաբարոյական կերպարի մասին, որտեղ պատրաստ են ծափահարել հարևան պետության տարածքների 20%-ը ավելի քան երեք տասնամյակ օկուպացիայի տակ պահած երկրի ղեկավարին։

Страсбургская ложь Пашиняна
В том, что для премьер-министра Армении Никола Пашиняна врать как дышать, причем так незатейливо, что сразу понятно – перед нами профессиональный провокатор, в Азербайджане убеждались не раз. Один из ярких примеров «саморазоблачения» этого популиста его вопли, что «Карабах - это Армения, и точка», а потом он вынужден публично признавать территориальную целостность Азербайджана, включая Карабахский экономический регион. И даже письменно это подтверждает.
Однако вопреки его прилюдным высказываниям о том, что Армения признает территориальную целостность Азербайджана, до сих пор 8 азербайджанских сел находятся под армянской оккупацией. И вот с таким багажом Пашинян отправился в Страсбург, где несмотря на весьма мрачную для своей страны и еще более для себя лично ситуацию позволил себе ряд новых провокационных заявлений в стенах Европарламента.
По его словам, «бездействие российских миротворцев привело к тому, что армяне потеряли свои дома» в Карабахском регионе Азербайджана и лишились возможности вернуться обратно. Ну вот ни грамма правды – фальшью пронизаны его слова. О каких, собственно, домах речь? О тех, из которых в 90-е были изгнаны азербайджанцы? К тому же последние три десятилетия на территории Карабахского экономического региона Азербайджана ни один армянин не проживал с паспортом нашей страны. А это в любом государстве автоматически означает, что все они проживали там незаконно. Что же касается возможности вернуться, то официальный Баку не раз утверждал, что гарантирует армянам Карабаха безопасность и все гражданские права, предусмотренные нашей Конституцией. Если они, само собой, примут наше подданство.
Пашинян отлично это знает, но удержаться от озвучивания лжи не может. Что поделать, устоявшаяся привычка, выработавшаяся годами присутствия сначала в армянской журналистике, а затем и на армянской политической арене, которая все больше смахивает на цирковую. Клоунада Никола Воваевича тоже давно им отработана и, как всегда, грешит массой промахов.
В Европарламенте он не раз умудрился опровергнуть самого себя. Как мы помним, 21 сентября, то есть по окончании контртеррористических мероприятий в Карабахском экономическом регионе Азербайджана, он сделал более, чем однозначное заявление. «На данный момент наша оценка такова, что прямой угрозы гражданскому населению Карабаха нет», - сказал тогда Пашинян в видеообращении. А сегодня, по его же словам в Европарламенте, оказывается, что Азербайджан 19-20 сентября осуществил «этнические чистки». Такая вот примитивная ложь армянского премьера!
Замечу, что солгал он в ходе выступления в Страсбурге не единожды. Пашинян снова озвучил свой излюбленный «постулат» о том, что ВС Азербайджана «нарушили границы Армении и вторглись вглубь ее суверенной территории». Это тоже привычный для Никола Воваевича финт ушами. Причем ведь прекрасно знает, что эти его ложные обвинения уже были опровергнуты президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Если Николу Воваевичу временно отшибло память, то я напомню, что глава нашего государства назвал «безосновательными» обвинения о вторжении на территорию Армении. «Если граница проходила там, где они утверждают, то они обустроили бы там пограничные линии, коммуникации, провели бы инженерные работы. Они считали, что весь Карабах и Зангезур останутся под их контролем, именно поэтому не проводили никаких работ на азербайджано-армянской границе», - сказал президент Азербайджана, посетив 21 сентября освобожденный Лачин.
По словам главы нашего государства, без делимитации границы между двумя странами никто не может говорить о том, где именно она проходит. «Мы готовы к обсуждениям и ответственно относимся к работе комиссий по делимитации. Собраны все карты, в том числе карты 19, 20 веков и более раннего периода. Эти карты ясно показывают, кто на какой земле находился. Без проведения делимитации никто не может нас ни в чем обвинять», - заявил президент Азербайджана.
И это четкая и честная позиция. Которой премьер-министр РА Никол Пашинян пытается противопоставить ложь и чушь. Показательно, что все эти его абсурдные речи прозвучали именно сейчас. Напомню, что ровно три года назад в  ночь на 17 октября 2020 года  со стороны армянских бандформирований баллистическими ракетами был атакован второй по величине город нашей страны -   Гянджа, который находился  вне зоны боевых действий во время 44-дневной войны. В результате обстрела погибли 15 мирных жителей, в том числе пятеро детей и четыре женщины. Еще 48 человек были ранены, из них четверо несовершеннолетних и двадцать женщин. По собственному признанию бывшего главы карабахской хунты Араика Арутюняна, приказ обстреливать Гянджу был дан лично им. Но кто такой Арутюнян? Марионетка Пашиняна, без приказа которого главарь хунты и шагу ступить не мог.
Но, как видим, Пашинян находится в Страсбурге, где в его адрес звучат дифирамбы, в которых Армению называют «лучшим партнером» в рамках «Восточного партнерства ЕС» и, по сути, поощряют тем самым нести ахинею и вводить мир своими липовыми россказнями в заблуждение. Впрочем, это уже совершенно другая история - про морально-нравственный облик Старого Света, где готовы рукоплескать главе страны, более трех десятков лет державшей 20% территории соседнего государства под оккупацией.