Ի՞նչ է իր հետ բերում Բերբոքը Բաքու և Երևան
Նոյեմբերի 3-4-ը Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Անալենա Բերբոքը կայցելի Բաքու և Երևան։ Սա Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարի առաջին այցն է Հայաստան և Ադրբեջան, և երկրորդ այցը Հարավային Կովկաս՝ 2023 թվականի գարնանը Վրաստան կատարած այցից հետո։
Բաքվում Բերբոքը բանակցություններ կանցկացնի իր գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ, որից հետո Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում կկայանա համատեղ մամուլի ասուլիս։
Հետաքրքիր է, ի՞նչ նպատակներ է հետապնդում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ԱԳՆ ղեկավարը։ Ըստ երևույթին, Բեռլինը զգում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը։ Գերմանիային մտահոգու՞մ է մեր երկրների միջև նոր պատերազմի հավանականությունը, թե՞ այստեղ այլ պատճառներ կան։
Այս մասին՝ Caliber.Az-ի հետ իրենց մտքերով կիսվել են օտարերկրյա տեսաբանները:
Փիլիսոփայության դոկտոր (Շվեդիա) Գրեգ Սայմոնսը համարում է, որ Գերմանիան հանդես է գալիս որպես Միացյալ Նահանգների հաճախորդ պետություն, քանի որ դեռ Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելուց առաջ, գերմանացիները կորցրել են իրենց հեղինակության զգալի մասը (Եվրոպայում և միջազգային մակարդակում), ինչպես նաև գտնվում են անմխիթար տնտեսական վիճակում։
«Գերմանիայի տնտեսությունը սիստեմատիկորեն ապաարդյունաբերականացվում է (ինչպես նաև Եվրոպայինը ընդհանրապես): Նրանց մոտ հսկայական էներգետիկ ճգնաժամ է՝ կանաչ քաղաքականությանը իրենց իսկ կույր գաղափարական հետապնդման պատճառով, ինչը հարուցում է գերմանական հանրության շրջանում դժգոհության մկարդակի աճ:
Իմ կարծիքով, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններին Բեռլինի ցանկացած մասնակցությունը հանդիսանում է քող և արդարացում, քանզի Գերմանիան նման բնույթի գործունեության մեջ էական փորձ չունի։ Ամենայն հավանականությամբ, իրական պատճառը կայանում է նրանում, որպեսզի ստուգել Գերմանիային էներգակիրներ մատակարարելու Ադրբեջանի պատրաստակամությունն ու կարողությունը։ Սա արդեն երևում է ըստ օգտագործված լեզվի: Նրանք չեն ուզում, որպեսզի նրանց մուրացկաններ համարեն, այստեղից էլ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև մի տեսակ միջնորդի տեսանելիություն։ Սա, իհարկե, չի լինի այն, ինչ նա ինքն է հորինել, ավելի շուտ ԳԴՀ-ն հանդիսանում է պաշտոնական և հանրային բանագնաց։ Համենայնդեպս, ես այդպիսի կարծիքի եմ, հաշվի առնելով հանրային հաղորդագրություններից բխող տարբեր ենթադրյալ և թաքնված իմաստները», - նշել է Սայմոնսը:
Իր հերթին, քաղաքագետ, Սևծովյան միջազգային համալսարանի (Թբիլիսի) պրոֆեսոր Նիկա Չիտաձեն կարծում է, որ առաջին հերթին Գերմանիան շահագրգռված է միջնորդական գործընթացում ավելի շատ ներգրավված լինել՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության վերջնական կարգավորման և երկու երկրների միջև խաղաղ պայմանագրի ստորագրման նպատակով։
«Գերմանիան Եվրոպական Միության հետ միասին ցանկանում է փոխարինել Ռուսաստանին, որպես միջնորդի»,- ասել է պրոֆեսորը։

С чем едет Бербок в Баку и Ереван? Экспертные мнения на Caliber.Az
3-4 ноября министр иностранных дел Германии Анналена Бербок посетит Баку и Ереван. Это первый визит министра иностранных дел ФРГ в Армению и Азербайджан, и второй на Южный Кавказ после визита в Грузию весной 2023 года.
В Баку Бербок проведет переговоры со своим коллегой Джейхуном Байрамовым, после чего в МИД Азербайджана состоится совместная пресс-конференция.
Интересно, какие цели преследует глава МИД ФРГ? Похоже, Берлин испытывает необходимость в содействии миру между Арменией и Азербайджаном. Германия обеспокоена возможностью новой войны между нашими странами, или тут какие-то иные причины?
Своими мыслями об этом поделились с Caliber.Аz зарубежные обозреватели.
Доктор философии (Швеция) Грег Саймонс считает, что Германия выступает в качестве государства-клиента Соединенных Штатов, поскольку еще до начала войны в Украине немцы потеряли значительную часть престижа (в Европе и на международном уровне), а также находятся в отчаянном экономическом положении.
«Экономика Германии систематически деиндустриализируется (как и Европа в целом). У них огромный энергетический кризис из-за их слепого идеологического преследования зеленой политики, что вызывает растущий уровень недовольства среди немецкой общественности.
По моему мнению, какое-то участие Берлина в мирных переговорах Армении и Азербайджана является прикрытием и оправданием, поскольку Германия не имеет значительного опыта в такого рода деятельности. Скорее всего, настоящая причина заключается в том, чтобы проверить желание и способность Азербайджана снабжать Германию энергоносителями. Это уже видно по используемому языку. Они не хотят, чтобы их считали нищими, отсюда и видимость своего рода посредника между Азербайджаном и Арменией. Это, конечно, не будет чем-то, что она придумала сама, скорее, ФРГ является официальным и публичным посланником. По крайней мере, таково мое мнение, учитывая различные подразумеваемые и скрытые смыслы, вытекающие из публичных сообщений», - отметил Саймонс.
В свою очередь политолог, профессор Черноморского международного университета (Тбилиси) Ника Читадзе думает, что в первую очередь Германия заинтересована быть более вовлеченной в посреднический процесс с целью окончательного урегулирования конфликта между Арменией и Азербайджаном и подписания мирного договора между двумя странами.