«Հրապարակ». Հայ ազգայնականներն ու ԱՄՆ կոնգրեսականները պայմանավորվել են պայքարել Ռուսաստանի դեմ
Հայաստանի «Ազգային-ժողովրդավարական բևեռ» կուսակցությունը հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ նոյեմբերի 19-ին կուսակցության խորհրդի անդամներ Ժիրայր Սեֆիլյանը, Արա Պապյանը և Կարո Եղնուկյանը հանդիպել են՝ կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնի (հանրապետական) գլխավորած՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակության հետ։ Պատվիրակության կազմում էին նաև կոնգրեսական Վիկտորյա Սպարցը ու Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության հանձնաժողովի գործադիր տնօրեն Սթիվեն Շրեյգը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին գրում է հայկական «Հրապարակ» պարբերականը։
«Մեկուկես ժամվա ընթացքում կուսակցական առաջնորդներն ու Կոնգրեսի անդամները քննարկել են թեմաների լայն շրջանակ՝ հատուկ շեշտադրելով այն դերը, որը կարող է ունենալ «Ազգային ժողովրդավարական բևեռը» Երևանում և Վաշինգտոնում՝ Հայաստանին ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների հետ մերձեցնելու գործում և ընդդեմ Հայաստանում ռուսական ազդեցության։
Առաջին հայացքից թվում է, թե ոչ մի արտասովոր բան չկա։ Արևմտյան ընդգծված աշխարհաքաղաքական ուղղվածություն ունեցող հայկական կուսակցության առաջնորդները հանդիպել են ԱՄՆ կոնգրեսականների հետ և քննարկել մի շարք հարցեր, որոնցից, մեր կարծիքով, ամենագլխավորը, գոնե ամերիկյան կողմի համար, այն դերն է, որը պետք է ստանձնի կուսակցությունը՝ «Պայքար Հայաստանում ռուսական ազդեցության դեմ» հաղորդագրության տեքստում, գրում է հրատարակությունը։

«Грапарак»: Армянские националисты и конгрессмены США договорились бороться против России
Армянская партия «Национально-демократический полюс» распространила сообщение о том, что 19 ноября члены совета партии Жирайр Сефилян, Ара Папян и Каро Егнукян встретились с делегацией Палаты представителей США во главе с конгрессменом Джо Вильсоном (республиканец). В состав делегации также вошли конгрессмен Виктория Спарц и исполнительный директор Комиссии по безопасности и сотрудничеству в Европе Стивен Шрейг.
«В ходе полуторачасовой встречи лидеры партии и члены Конгресса обсудили широкий круг тем, уделив особое внимание роли, которую «Национально-демократический полюс» может сыграть в Ереване и Вашингтоне в сближении Армении с США и их союзниками, и против российского влияния в Армении.
На первый взгляд вроде бы нет ничего необычного. Лидеры армянской партии с ярко выраженной западной геополитической ориентацией встретились с конгрессменами США и обсудили ряд вопросов, из которых, на наш взгляд, наиболее важным, по крайней мере для американской стороны, является та роль, которую должна взять на себя партия, по словам текста послания: «Борьба с влиянием России в Армении».
Следует отметить, что конгрессмены Вильсон и конгрессмен Спарц входят в число ведущих критиков в Конгрессе США войны России против Украины и возглавили кампанию по привлечению российского правительства к ответственности», - пишет издание.