28 Նոյեմբերի 2023 09:57
Այսօր մենք պաշտպանության նախարարների մակարդակով անցկացրեցինք տասներորդ հանդիպումը՝ եռակողմ ձևաչափով։ Մեր անցկացրած հանդիպումը մեր երկրների միջև ռազմավարական մակարդակով երկխոսության վառ օրինակ է։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովը Բաքվում Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Վրաստանի պաշտպանության նախարարների 10-րդ եռակողմ հանդիպման արդյունքներով հրավիրված մամուլի ասուլիսում։
Նախարարը հայտնել է, որ հանդիպմանը քննարկվել են երեք բարեկամ և հարևան երկրների միջև երկկողմ և եռակողմ ձևաչափերով հարաբերությունների և գործունեության զարգացման արդյունավետությունը, դրանց հետագա զարգացման հեռանկարները, տարածաշրջանում և աշխարհում տեղի ունեցող ռազմաքաղաքական գործընթացները։ Քննարկվել են տարածաշրջանում կայունության ապահովման ուղիները, կարծիքներ են փոխանակվել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։
«Քննարկումների ընթացքում ընդգծվել է տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության, անվտանգության և համատեղ համագործակցության կարևորությունը։
Մասնավորապես, մենք նշեցինք, որ տարածաշրջանում ահաբեկչական և անջատողական գործողությունների շարունակությունն ուղղակի սպառնալիք է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման, տնտեսական զարգացման և միջազգային նախագծերի անվտանգության համար, ինչպես նաև ընդգծեցինք տարածաշրջանից դուրս գտնվող երկրների՝ մեր տարածաշրջանում իրավիճակը սրելու փորձերի անընդունելիությունը։
Մեկ անգամ ևս ընդգծվեց հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման կարևորությունը՝ միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների, մասնավորապես՝ պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքների հիման վրա»,- ասել է Զաքիր Հասանովը։
Նախարարն հավելել է, որ Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպմանը մտքերի հանգամանալից փոխանակում է տեղի ունեցել ռազմական գործի, ռազմական կրթության և ռազմական բժշկության ոլորտներում համագործակցության խորացման հեռանկարների, տարբեր տեսակի համատեղ միջոցառումների անցկացման հնարավորությունների և համագործակցության այլ հարցեր շուրջ։
«Մենք կարևորեցինք եռակողմ ձևաչափով անցկացվող վարժանքների և թրենինգների ինտենսիվացումը։ Նման համատեղ զորավարժությունների անցկացումը կնպաստի մեր զորամասերի միջև օպերատիվ համակարգման ապահովմանը, հիմք կստեղծի մեր եռակողմ գործողությունները նոր փուլ մտցնելու և արդյունքում տարածաշրջանային անվտանգության համար»,- ընդգծել է նախարարը։

Закир Гасанов: Попытки некоторых стран обострить ситуацию в регионе недопустимы
Сегодня мы провели десятую встречу на уровне министров обороны в трехстороннем формате. Проведенная нами встреча является ярким примером диалога стратегического уровня между нашими странами.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил министр обороны Азербайджанской Республики генерал-полковник Закир Гасанов на пресс-конференции, проведенной по итогам 10-й трехсторонней встречи министров обороны Азербайджана, Турции и Грузии в Баку.
Министр сообщил, что на встрече обсуждались эффективность развития отношений и деятельности между тремя дружественными и соседними странами в двустороннем и трехстороннем форматах, перспективы их дальнейшего развития, военно-политические процессы, происходящие в регионе и мире, обсуждались пути обеспечения стабильности в регионе, был проведен обмен мнениями и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.
«В ходе обсуждений была подчеркнута важность мира, стабильности, безопасности и совместного сотрудничества в регионе.
В частности, мы отметили, что продолжение террористической и сепаратистской деятельности в регионе представляет собой прямую угрозу установлению мира и стабильности в регионе, развитию экономики, безопасности международных проектов, подчеркнули также неприемлемость попыток стран, расположенных за пределами региона, обострить ситуацию в регионе. В очередной раз была подчеркнута важность мирного урегулирования конфликтов на основе норм и принципов международного права, в частности, принципов государственного суверенитета, территориальной целостности и нерушимости признанных на международном уровне границ», - сказал Закир Гасанов.
Министр сообщил, что на встрече между оборонными ведомствами Азербайджана, Грузии и Турции состоялся детальный обмен мнениями о перспективах развития сотрудничества в области военного дела, военного образования и военной медицины, возможностях проведения различных видов совместных мероприятий и другие вопросы сотрудничества: «Мы отметили важность интенсификации учений и тренингов, проводимых в трехстороннем формате, и проведения их в условиях пустыни. Проведение таких совместных учений внесет свой вклад в обеспечение оперативной координации между нашими воинскими частями, создание почвы для перехода нашей трехсторонней деятельности на новый этап и, как следствие, региональную безопасность.
Должен также отметить, что в 2024 году в Азербайджане в трехстороннем формате планируется провести ряд мероприятий в различных сферах военного сотрудничества. Считаю, что искренние отношения между нашими государствами и наше трехстороннее сотрудничество в сфере обороны являются образцом партнерства во имя мира, который может стать примером для всех. В этом смысле нашу трехстороннюю совместную деятельность следует оценивать как миротворческий посыл, направленный на поддержание стабильности в регионе», - подчеркнул он.