28 Նոյեմբերի 2023 15:18
Ադրբեջանի ՆԳՆ Տրանսպորտի խելացի կառավարման կենտրոնը շարունակում է նավիգատորի՝ բջջային հավելվածի մշակումը` որը թույլ կտա վարորդներին նախապես ծանոթանալ Բաքվի ճանապարհների խցանումների, վթարների և վերանորոգման աշխատանքներին:
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են կենտրոնում, ներկայումս աշխատանքներ են տարվում՝ հավելվածի համար բարձր ճշգրտության 3D (եռաչափ) էլեկտրոնային քարտեզ կազմելու ուղղությամբ։
Նախագիծն իրականացվում է՝ Մեծ Բրիտանիայի և Թուրքիայի նեղ մասնագիտացված մասնագետների հետ համատեղ, որի շրջանակներում արդեն իրականացվել են Բաքու քաղաքի 6235 կմ-ի նկարահանումներ։

В 2024 году будет запущено приложение для отслеживания ситуации на дорогах Баку
Центр интеллектуального управления транспортом Министерства внутренних дел Азербайджана продолжает разработку мобильного приложения - навигатора, которое позволит водителям заблаговременно узнавать о пробках, авариях и ремонтных работах на дорогах Баку.
Как сообщили Caliber.Az в центре, на данный момент ведутся работы по составлению высокоточной 3D (трехмерной) электронной карты для приложения.
Проект реализуется совместно с узкопрофильными специалистами Великобритании и Турции, в рамках него уже проведены съемки 6 235 км города Баку.