Երկու տարի է անցել Գարահեյբաթում ռազմական ուղղաթիռի կործանումից
Երկու տարի առաջ Խըզըի շրջանում գտնվող Գարահեյբաթ ավիացիոն զորավարժարանում ուսումնական թռիչքներ կատարելիս վթարի ենթարկվեց պետական սահմանապահ ծառայության ռազմական ուղղաթիռը։
Caliber.Az-ը հիշեցնում է, որ ռազմական ուղղաթիռի կործանման հետևանքով զոհվեց 14 մարդ, ևս 2-ը՝ վիրավորվեց:
Փաստի առթիվ Գլխավոր դատախազության քննչական վարչությունում հարուցվեց քրեական գործ՝ ԱՀ ՔՕ 352.2 (Թռիչքի կամ թռիչքի նախապատրաստման կանոնների խախտում, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի անձանց մահ) և այլ հոդվածներով։ Քրեական գործի քննությունը գլխավոր դատախազի կողմից վերցվել է հատուկ հսկողության տակ։
Աղետի հետևանքով զոհվել են գնդապետ Ֆիզուլի Ալի Իբրահիմ օղլու Ջավադովը, փոխգնդապետ Էմիլ Նազիր օղլու Նազիրովը, մայոր Էլմիր Միրջալիլ օղլու Հասանովը, մայոր Էլբրուս Սամրադդին օղլու Ահմեդովը, մայոր Էմիլ Շահիդ օղլու Մայիլովը, մայոր Մուրադ Յաշար օղլու Մամեդովը, մայոր Էմիլ Էլման օղլու Ալիևը, բժշկական ծառայության կապիտան
Ջեյհուն Խանլար օղլու Ահմեդխանովը, կապիտան Ջավիդ Ահլիման օղլու Բայրամլին, կապիտան Խայյամ Ալիխան օղլու Ալիևը, կապիտան Թեյմուր Անվար օղլու Գարաիսաևը, լեյտենանտ Աբդուլլա Թելման օղլու Սուլեյմանովը, ավագ լեյտենանտ Ֆարիդ Թայյար օղլու Նաղիևը և պահեստազորի գնդապետ Էլչին Ֆիքրեթ օղլու Նաբիևը։

Минуло два года со дня крушения военного вертолета в «Гарахейбате»
Минуло два года, когда на авиационном полигоне «Гарахейбат», расположенном на территории Хызинского района, при выполнении учебных полетов разбился военный вертолет Государственной пограничной службы.
Caliber.Az напоминает, что в результате крушения военного вертолета погибли 14 человек, еще 2 получили ранения.
По факту в Следственном управлении Генеральной прокуратуры возбуждено уголовное дело по ст. 352.2 (Нарушение правил полета или подготовки к полету, повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц) и другим статьям УК АР. Расследование уголовного дела взято генеральным прокурором под особый контроль.
В ходе катастрофы погибли полковник Физули Али Ибрам оглу Джавадов, полковник-лейтенант Эмиль Назир оглу Назиров, майор Эльмир Мирджалил оглу Гасанов, майор Эльбрус Самраддин оглу Ахмедов, майор Эмиль Шахид оглу Майылов, майор Мурад Яшар оглу Мамедов, майор Эмиль Эльман оглу Алиев, капитан медицинской службы Джейхун Ханлар оглу Ахмедханов,  капитан Джавид Ахлиман оглу Байрамлы, капитан Хаййям Алихан оглу Алиев, капитан Теймур Анвар оглу Гараисаев, лейтенант Абдулла Тельман оглу Сулейманов, старший лейтенант Фарид Тайяр оглу Нагиев и полковник запаса Эльчин Фикрет оглу Набиев.