Միլլի Մեջլիսը դատապարտել է Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի զեկույցները
Միլլի Մեջլիսի միջազգային հարաբերությունների և միջխորհրդարանական կապերի հանձնաժողովը հայտարարություն է տարածել՝ կապված 2023 թվականի նոյեմբերի 29-ին Եվրախորհրդարանի միջազգային հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից ընդունված տարեկան զեկույցների հետ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, հայտարարության մեջ ասվում է, որ Միլլի Մեջլիսի հանձնաժողովը խստորեն դատապարտում է այս զեկույցներում արտացոլված՝ Ադրբեջանի դեմ ուղղված ոչ էթիկ, անհեթեթ և կողմնակալ հայտարարությունները, որոնք հակասում են միջազգային իրավունքին և ուղղված են մեր երկրի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ:
«Ընդունված փաստաթղթերում հակաահաբեկչական միջոցառումների ժամանակ Ադրբեջանի ինքնիշխանության վերականգնումը Ղարաբաղի տարածաշրջանում, որը երկրի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքն է, կոչվում է ռազմական ագրեսիա, ինչպես նաև կոչ է պարունակվում պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի դեմ, որն իբր խախտել է միջազգային նորմերը», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ եվրոպացի պատգամավորներն իրենց անպատասխանատու գործողություններով խոչընդոտներ են ստեղծում խաղաղ գործընթացի համար, որը հիմնված է տարածաշրջանում ձևավորված նոր իրողությունների վրա:

30 Ноября 2023 19:55
Комитет Милли Меджлиса по международным отношениям и межпарламентским связям распространил заявление в связи с годовыми отчетами, принятыми Комитетом по международным отношениям Европарламента 29 ноября 2023 года.
Как сообщает Report, в заявлении говорится, что комитет Милли Меджлиса решительно осуждает неэтичные, нелепые и предвзятые заявления в адрес Азербайджана, отраженные в данных отчетах, которые в том числе противоречат международному праву, и направлены против суверенитета и территориальной целостности нашей страны.
«В принятых документах восстановление Азербайджаном в ходе антитеррористических мероприятий своего суверенитета в Карабахском регионе, который является международно признанной территорией, называется военной агрессией, а также содержится призыв к введению санкций против Азербайджана, который якобы нарушил международные нормы», - говорится в заявлении.
В заявлении подчеркивается, что своими безответственными действиями европейские депутаты создают препятствия мирному процессу, основанному на новых реалиях в регионе.
«Комитет по международным отношениям и межпарламентским связям Милли Меджлиса заявляет, что подготовленные Комитетом по международным отношениям Европарламента бумажки не имеют никакой юридической силы, и требует немедленного прекращения анти-азербайджанской деятельности», - говорится в заявлении.