Ումայրա Թաղիևա. Ադրբեջանը կանաչապատման ոլորտում տարածաշրջանի առաջատարն է
«Ադրբեջանի մասնաբաժինը գլոբալ արտաճառագայթումների մեջ շատ փոքր է։ Այս ցուցանիշն ընդամենը 0,15 տոկոս է»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է բնապահպանության և բնական պաշարների փոխնախարար Ումայրա Թաղիևան՝ կլիմայական գործողությունների գագաթնաժողովում, որը կազմակերպվել էր՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի COP28 կոնֆերանսի 28-րդ նստաշրջանի շրջանակներում։
Նա նշել է, որ օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում նախատեսվում է ստեղծել ածխածնային չեզոքության գոտի.
«Համաշխարհային պրակտիկայում կանաչապատման աշխատանքները մեծ նշանակություն ունեն՝ կլիմայի փոփոխության վրա ազդեցությունը նվազեցնելու համար: Ադրբեջանը կանաչապատման ոլորտում հանդիսանում է տարածաշրջանի առաջատարը»։

Умайра Тагиева: Азербайджан является лидером региона по озеленению
«Доля Азербайджана в глобальных эмиссиях очень мала. Этот показатель составляет всего 0,15 процента».
Как сообщает АПА, об этом сказала заместитель министра экологии и природных ресурсов Умайра Тагиева в рамках саммита по действиям в области климата, который организован в рамках 28-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата - COP28.
Она отметила, что на освобожденных от оккупации территориях планируется создать зону углеродной нейтральности:
«В мировой практике для уменьшения воздействия на изменение климата большое значение имеет осуществление деятельности по озеленению. Азербайджан является лидером региона по озеленению».