ՎՈՒԱՄ-ի նախագահությունը հունվարի 1-ից կանցնի Ադրբեջանին
2023 թվականին Ուկրաինայի նախագահության առաջնահերթությունները ներառում էին՝ ՎՈՒԱՄ-ի անդամ երկրների ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, նոր տնտեսական հնարավորությունների ստեղծումը և առևտրի զարգացումը եվրոպական և ասիական շուկաների միջև, ազատ առևտրի գոտու լիարժեք գործունեության հասնելը, փոխգործակցություն Եվրոպական հանձնաժողովի հետ ՎՈՒԱՄ-ի տրանսպորտային միջանցքի վերաբերյալ, մաքսային ընթացակարգերի պարզեցում և ՎՈՒԱՄ-ի տրանսպորտային միջանցքի շրջանակներում փոխադրումների համար փաստաթղթերի ինտեգրված մոտեցում:
2020 թվականին Ադրբեջանի նախագահության ընթացքում առաջնահերթ ոլորտներն էին էներգետիկ անվտանգությունը, տրանսպորտը և առևտրաշրջանառությունը։

Председательство в ГУАМ с 1 января перейдет к Азербайджану
К приоритетам председательства Украины в 2023 году относились суверенитет и территориальная целостность государств-членов ГУАМ, создание новых экономических возможностей и развитие торговли между европейскими и азиатскими рынками, достижение полноценного функционирования зоны свободной торговли, взаимодействие с Европейской комиссией по транспортному коридору ГУАМ, упрощение таможенных процедур и интегрированный подход к документации для перевозок в рамках транспортного коридора ГУАМ.
В период председательства Азербайджана в 2020 году приоритетными направлениями были энергетическая безопасность, транспорт, торговый оборот.