COP28-ի շրջանակներում Ադրբեջանում ականային խնդրին նվիրված միջոցառում է անցկացվել
Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP28) Կողմերի համաժողովի 28-րդ նստաշրջանի շրջանակներում՝ Դուբայում տեղի է ունեցել միջոցառում՝ նվիրված Ադրբեջանում ականային խնդրին։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, միջոցառմանը ելույթ ունեցող, Ադրբեջանի ականազերծման գործակալության խորհրդի նախագահ Վուգար Սուլեյմանովը պատմել է՝ Ադրբեջանում ականային խնդրի մասշտաբների մասին։
Սուլեյմանովը նշել է, որ Հայաստանի զինված ուժերը Ղարաբաղում և Արևելյան Զանգեզուրում մոտ 1,5 մլն ական են տեղադրել՝ դրանով ավերելով այդ տարածքների մաքուր էկոհամակարգը։
Միջոցառումների շրջանակներում նաև պանելային քննարկումներ են անցկացվել՝ կենսաբազմազանության պաշտպանության և շրջակա միջավայրի վերականգնման արագացման, էկոհամակարգի վրա ականների ազդեցության և ականազերծումից հետո շրջակա միջավայրի վերականգնման նորարարական մեթոդների թեմաներով: Միջոցառման մասնակիցները քննարկել են նաև՝ Ադրբեջանում ականային սպառնալիքի դեմ պայքարի ծրագրի իրականացման ընթացքը։

​​​​​​​В рамках COP28 прошло мероприятие, посвященное минной проблеме Азербайджана
В рамках 28-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP28) в Дубае состоялось мероприятие, посвященное минной проблеме Азербайджана.
Как сообщает Report, выступивший на мероприятии председатель правления Агентства Азербайджана по разминированию Вугар Сулейманов рассказал о масштабах минной проблемы в Азербайджане.
Сулейманов отметил, что вооруженные силы Армении установили в Карабахе и Восточном Зангезуре около 1,5 млн мин, тем самым разрушили чистую экосистему этих территорий.
В рамках мероприятия также состоялись панельные дискуссии на темы защита биоразнообразия и ускорение экологической реабилитации, влияние мин на экосистему и инновационные методы экологического восстановления после разминирования территорий. Участники мероприятия также обсудили реализацию программы по борьбе с минной угрозой в Азербайджане.