Զաֆեր Սարըքայա. Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիներն իրավունք ունեն վերադառնալ իրենց տներ
Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիներն իրավունք ունեն վերադառնալ իրենց տներ՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 13-րդ կետի համաձայն։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է՝ Թուրքիայի Արդարություն և զարգացում կուսակցության փոխնախագահ, Ազգային մեծ ժողովի պատգամավոր Զաֆեր Սարիքայան՝ «Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի ապահովումը. գլոբալ համատեքստ, արդար լուծում» թեմայով միջազգային համաժողովում։
Հիշելով նախկին հակամարտության սարսափելի մարդասիրական հետևանքները ադրբեջանական ժողովրդի համար, Սարըքայան ափսոսանքով նշել է՝ ադրբեջանցիների արտաքսումը Հայաստանից և ադրբեջանական մշակութային ժառանգության ավերումն այս երկրում։
Սարըքայան ասել է, որ ադրբեջանական հողերը օկուպացիայից ազատագրելուց հետո՝ տարածաշրջանում ստեղծվել է կայուն խաղաղության համար բարենպաստ հնարավորություն, նա նաև աջակցություն է հայտնել Ադրբեջանի խաղաղարար ջանքերին։

Зафар Сарыкая: Изгнанные из Армении азербайджанцы имеют право вернуться в свои дома
Изгнанные из Армении азербайджанцы имеют право вернуться в свои дома в соответствии с пунктом 13 Всеобщей декларации прав человека.
Как сообщает Report, об этом сказал заместитель председателя Партии справедливости и развития Турции, член Великого национального собрания Зафар Сарыкая на международной конференции на тему «Обеспечение безопасного и достойного возвращения изгнанных из Армении азербайджанцев: глобальный контекст и справедливое решение».
Напомнив о тяжелых гуманитарных последствиях бывшего конфликта для азербайджанского народа, Сарыкая с сожалением отметил об изгнании азербайджанцев из Армении и разрушении азербайджанского культурного наследия в этой стране.
Сыракая сказал, что после освобождения азербайджанских земель от оккупации в регионе появилась благоприятная возможность для прочного мира, он также выразил поддержку мирным усилиям Азербайджана.