Նախագահ Իլհամ Ալիև. Միգուցե պարոն Բորելը երազ է տեսնում
Նույնիսկ հայերի ներկայացուցիչներն են խոստովանում, որ փորձառու եվրոպացի դիվանագետը (Ջ. Բորել-խմբ.) ճիշտը չի խոսում։ Նրանք պնդում են, որ Ղարաբաղից 100 հազար մարդ է գնացել, այլ ոչ թե 150 հազար։ Այսպիսով, եթե պարոն Բորելը շարունակի նույն ոգով, ապա մեկ ամսից կարող է ասել, որ 200 հազար մարդ է հեռացել: Երևի պարոն Բորելը երազ է տեսնում։ Սա բացարձակապես անընդունելի է։ Սա պարզապես թվերի մանիպուլյացիա չէ, դա մեղադրանք է այն արարքների համար, որոնք մենք չենք կատարել։
«Մեր արտաքին գործերի նախարարությունն արդեն հայտարարություն է տարածել այս հարցի վերաբերյալ։ Զարմանալի է, թե ինչպես կարող է պարոն Բորելը, որի երկիրը նույնպես բախվում է անջատողականության խնդիրների հետ, պաշտպանել անջատողականներին։ Սա շատ տարօրինակ է թվում»,- ընդգծել է պետության ղեկավարը։

Президент Ильхам Алиев: Возможно, господин Боррель видит сны
Даже представители армян признают, что опытный европейский дипломат (Ж.Боррель – ред.) говорит неправду. Они утверждают, что Карабах покинули 100 тысяч человек, а не 150 тысяч. Таким образом, если господин Боррель будет продолжать в том же духе, то через месяц он может заявить, что покинули 200 тысяч человек. Возможно, господин Боррель видит сны. Это является абсолютно неприемлемым. Это не просто манипуляция цифрами: это обвинение в совершении деяний, которые мы не совершали.
«Наше Министерство иностранных дел уже выступило с заявлением по этому вопросу. Удивительно, как господин Боррель, чья страна также сталкивается с проблемами сепаратизма, может защищать сепаратистов? Это выглядит очень странным», - подчеркнул глава государства.