Բաքուն և Երևանը միմյանց ձեռք սեղմեցին Ուղիղ բանակցությունների առաջին արդյունքները
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը համատեղ հայտարարություն են տարածել։
Ներկայացնում ենք այդ հայտարարության տեքստը։
«Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը կիսում են կարծիքն այն մասին, որ ստեղծվել է պատմական հնարավորություն՝ տարածաշրջանում երկար սպասված խաղաղության հասնելու համար։ Երկու երկրները ևս մեկ անգամ վերահաստատում են՝ հարաբերությունները կարգավորելու և ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հարգման հիման վրա խաղաղ պայմանագրին հասնելու իրենց մտադրությունը։
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում՝ երկու երկրների միջև վստահության ամրապնդման ուղղությամբ շոշափելի քայլեր ձեռնարկելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։
Ղեկավարվելով հումանիզմի սկզբունքներով և որպես բարի կամքի ժեստ՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունը ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողներին։
Իր հերթին, Հայաստանի Հանրապետությունը, առաջնորդվելով հումանիզմի սկզբունքներով և որպես բարի կամքի ժեստ, ազատ է արձակում 2 ադրբեջանցի զինծառայողներին։
Որպես բարի կամքի ժեստ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հանում է իր թեկնածությունը՝ հյուրընկալելու ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (COP-29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանը՝ ի պաշտպանություն Ադրբեջանի Հանրապետության թեկնածության։ Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը հույս ունեն, որ Արևելյան Եվրոպայի խմբի մյուս երկրները նույնպես կպաշտպանեն Ադրբեջանի թեկնածությունը։ Որպես բարի կամքի քայլ՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունը իր աջակցությունն է հայտնում Արևելյան Եվրոպայի խմբի «COP»-ի բյուրոյին անդամակցելու համար առաջադրված` Հայաստանի Հանրապետության թեկնածությանը:
Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը կշարունակեն բանակցությունները՝ մոտ ապագայում վստահության ամրապնդման լրացուցիչ միջոցառումների իրականացման շուրջ և միջազգային հանրությանը կոչ են անում աջակցել իրենց ջանքերին, որոնք կնպաստեն երկու երկրների միջև փոխադարձ վստահության հաստատմանը և դրականորեն կազդեն ողջ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վրա»։
Այսպիսով, Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի և Հայաստանի վարչապետի գրասենյակի միջև անմիջական բանակցությունների արդյունքում՝ ձեռք է բերվել ադրբեջանական կողմից 32 հայազգի և Հայաստանի կողմից՝ 2 ադրբեջանցի զինվորականների ազատ արձակման վերաբերյալ բեկումնային համաձայնություն է ձեռք բերվել։
Ակնհայտ է, որ այս համաձայնությունը հանդիսանում է երկու երկրների միջև փոխադարձ վստահության ամրապնդման միջոց։ Հայաստան հանձնված 32 անձանցից 26-ը ձերբակալվել էին 2020 թվականի դեկտեմբերին՝ Հադրութի շրջանում անցկացված հակաահաբեկչական գործողությունների ժամանակ, իսկ մնացած 6-ը տարբեր ժամանակներում բերման էին ենթարկվել սահմանին։ Այս բոլոր մարդիկ արդեն կրել են իրենց պատժի մեծ մասը։
Ասեկոսներից խուսափելու համար անմիջապես ընդգծենք. 32 հոգանոց ցուցակում չեն ներառվել և չեն կարող ներառվել այնպիսի անձինք, ինչպիսիք են ռազմական հանցագործություններ և մարդկության դեմ, Ադրբեջանի ժողովրդի դեմ հանցագործություններ կատարած ապօրինի ռեժիմի ղեկավարներ՝ Արայիկ Հարությունյանը, Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը, Ռուբեն Վարդանյանը, ինչպես նաև Վագիֆ Խաչարյանը, Ալյոշա Խոսրովյանը։
Չափազանց կարևոր է, որ այս համաձայնությունը ձեռք է բերվել՝ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի և Հայաստանի վարչապետի գրասենյակի միջև ուղիղ բանակցությունների արդյունքում, առանց երրորդ երկրների կողմից ինչ-որ միջնորդության։ Սա հանդիսանում է այն բանի ևս մեկ ակնառու հաստատում, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը կարող են խաղաղ գործընթացն առաջ տանել առանց միջնորդների, ընդ որում շատ ավելի մեծ արդյունավետությամբ։
Ուրախացնում է, որ մեր իշխանությունները տարածաշրջանը պարուրած աշխարհաքաղաքական հորձանուտում չեն մոռացել՝ դժբախտության մեջ հայտնված իրենց զինվորականներին և նրանց ընտանիքներին։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը մեկ անգամ ևս հաստատեց, որ հանդիսանում է յուրաքանչյուր ադրբեջանցու նախագահը։

07 Декабря 2023 21:06
Администрация Президента Азербайджанской Республики и Аппарат Премьер-министра Республики Армения распространили совместное заявление.
Представляем текст данного заявления.
«Азербайджанская Республика и Республика Армения разделяют мнение о том, что представилась историческая возможность для достижения долгожданного мира в регионе. Обе страны еще раз подтверждают свое намерение нормализовать отношения и достичь мирного договора на основе уважения принципов суверенитета и территориальной целостности.
В результате переговоров между Администрацией Президента Азербайджанской Республики и Аппаратом Премьер-министра Республики Армения была достигнута договоренность предпринять ощутимые шаги по укреплению доверия между двумя странами.
Руководствуясь принципами гуманизма и в качестве жеста доброй воли, Азербайджанская Республика освобождает 32 армянских военнослужащих.
В свою очередь, Республика Армения, руководствуясь принципами гуманизма и в качестве жеста доброй воли, освобождает 2 азербайджанских военнослужащих.
В качестве доброго жеста, Республика Армения отзывает свою кандидатуру на проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной Конвенции ООН (СОР-29) об изменении климата в поддержку кандидатуры Азербайджанской Республики. Азербайджанская Республика и Республика Армения надеются, что другие страны Восточноевропейской группы также поддержат кандидатуру Азербайджана. В качестве доброго жеста, Азербайджанская Республика поддерживает кандидатуру Республики Армения из Восточноевропейской группы на членство в Бюро СОР.
Азербайджанская Республика и Республика Армения продолжат переговоры относительно реализации в ближайшем будущем дополнительных мер по установлению доверия, и призывают международное сообщество поддержать их усилия, которые будут содействовать установлению взаимного доверия между двумя странами и позитивно воздействовать на весь Южно-Кавказский регион».
Таким образом, в результате поямых переговоров между Администрацией Президента Азербайджана и офисом премьер-министра Армении было достигнуто прорывное соглашение об освобождении 32 лиц армянского происхождения со стороны Азербайджана и 2 азербайджанских военных - со стороны Армении.
Очевидно, что данное соглашение является мерой по укреплению взаимного доверия между двумя странами. Из переданных Армении 32 лиц 26 были арестованы во время антитеррористических операций, проведенных в декабре 2020 года в районе Гадрута, а остальные 6 были задержаны на границе в разное время. Все эти люди уже отбыли большую часть своих сроков.
Во избежание кривотолков сразу же подчеркнем: в список из 32 человек не включены и не могут быть включены такие лица, как лидеры незаконного режима Араик Арутюнян, Бако Саакян, Аркадий Гукасян, Рубен Варданян, а также Вагиф Хачатурян, Алёша Хосровян, совершившие военные преступления и преступления против человечности против народа Азербайджана.
Крайне важно, что это соглашение было достигнуто в результате прямых переговоров между Администрацией Президента Азербайджана и офисом премьер-министра Армении – без какого-либо посредничества со стороны третьих стран. Это является еще одним наглядным подтверждением того, что Азербайджан и Армения могут продвигать мирный процесс без посредников, причем, со значительно большей эффективностью.
Радует, что наши власти не забыли про своих попавших в беду военных и их семьи в гуще геополитического водоворота, затянувшего наш регион. Президент Ильхам Алиев вновь подтвердил, что является президентом каждого азербайджанца!