«Վաղ թե ուշ Փաշինյանը Ղարաբաղի պատճառով ստիպված կլինի փոխել Սահմանադրությունը»
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը արդեն մեկ-երկու անգամ հրապարակավ հայտարարել է, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Բայց դրանով հանդերձ ոչինչ չի անում, որպեսզի Ղարաբաղի մասին դրույթը վերանա Հայաստանի Սահմանադրությունից։
Բանը նրանում է, որ Հայաստանի գործող Սահմանադրության նախաբանում ասվում է այն մասին, որ հիմնարար օրենքը բխում է Հայաստանի անկախության հռչակագրում ամրագրված սկզբունքներից ու նպատակներից։ Իսկ Անկախության հռչակագրի նախաբանում ասվում է «Հայաստանի ԽՍՀ-ի Գերագույն խորհրդի և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի՝ «Հայաստանի ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» համատեղ որոշման հիման վրա անկախության հռչակման մասին։ Այսինքն, պաշտոնապես Հայաստանը Սահմանադրության մակարդակով մինչև հիմա Ղարաբաղը համարում է իր մասը։ Հետևաբար, քանի դեռ Հայաստանի Սահմանադրությունը չի խմբագրվել և այնտեղից չի հեռացվել հղումը Անկախության մասին հռչակագրին՝ այս պետության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության մասին խոսակցություններն ոչ բոլորովին են համապատասխանում իրականությանը։
Ակնհայտ է, այս կապակցությամբ Սահմանադրության մեջ անհրաժեշտ փոփոխություններ մտցնելու համար վարչապետը պետք է նախաձեռնի համապատասխան հանրաքվե։ Բայց Փաշինյանը չգիտես ինչու նման քայլի չի գնում։ Հետաքրքիր է, ինչու՞։ Ադյո՞ք այնպես չի ստացվի, որ Հայաստանի հաջորդ ղեկավարը հրաժարվի Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելուց։
Այս մասին Caliber.Az-ի հետ իրենց կարծիքն են հայտնել օտարերկրյա փորձագետները։
Առաջին հերթին,- ասում է Ռուսաստանի «Ժողովրդավարական ընտրություն» քաղաքական կուսակցության համանախագահ, «Լիբերալ առաքելություն» (Մոսկվա) հիմնադրամի խորհրդի անդամ Սերգեյ Ժավորոնկովը, - արժե հաշվի առնել, որ հիմա 2018 թվականը չէ, երբ Փաշինյանը հանրաճանաչության գագաթնակետին կարող էր «առաջ մղել» ցանկացած հարց:
«Եթե հանրաքվե անցկացվի, ապա կծագի լիովին խաղային, անկանխատեսելի իրավիճակ։ Ինչը ձեռնտու չէ ոչ միայն Փաշինյանին, այլ նաև Ադրբեջանին՝ ի դեպ։
Ինչ վերաբերում է այն մտավախությանը, որ Հայաստանի ապագա իշխանությունները ինչ-որ նոր պահանջներ կդնեն, ապա գլխավորը՝ այդ պահանջները ամրապնդելու ֆիզիկական պատրաստվածությունն է։ Եթե նման պատրաստվածություն չկա, ապա բոլոր հավակնությունները՝ դատարկ խոսքեր են։ Թայվանը, օրինակ, պաշտոնապես իրեն համարում է ողջ Չինաստանի կառավարություն, և նույնիսկ անվանական նահանգապետեր է նշանակում բոլոր նահանգներում։ Ո՞ւմ է դա հետաքրքրում, բացի այդ տարածաշրջանի հարցով մասնագիտացած քաղաքագետներից»,- արձանագրում է Ժավորոնկովը։
Պատմական գիտությունների թեկնածու, ուկրաինացի վերլուծաբան Օլեգ Կուպչիկը հասկանում է այս խնդրի առնչությամբ Ադրբեջանի մտահոգությունը։
«Այս մտահոգությունը բոլորի համար հասկանալի է։ Այն դրված է քաղաքական և իրավական հարթության մեջ։ Նրա որոշումը նույնպես քաղաքական և իրավական է։ Խնդրի լուծման վրա պետք է առաջին հերթին աշխատեն հայ իրավաբան-սահմանադրագետներ։ Հասկանալի է, որ անհնար է փոփոխություններ մտցնել դեռ խորհրդային տարիներին Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի կողմից ընդունված «Հայաստանի Անկախության Հռչակագրում» (1990թ. օգոստոսի 23)։ Միևնույն ժամանակ, հռչակագրի հեղինակները, ակնհայտ է, ուրվագծելով հայկական պետության սահմանները, հիմնվել են Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի «Հայաստանի ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» անարժեք որոշման վրա։ Իսկ այնուհետև, ինչպես գիտենք, «Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրի» սկզբունքներն ու նպատակները մատնանշվել են որպես հիմնարար Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության համար։ Այս մասին է ասվում նրա նախաբանում։
Այս իրավական խնդրի լուծումը, իմ կարծիքով, կարող են (և պետք է) դառնալ այն փոփոխությունները, որոնք կմտցվեն Հայաստանի Սահմանադրության նախաբանում և վկայում են իրավամբ Ադրբեջանին պատկանող Ղարաբաղի տարածաշրջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության մասին։ Դրա համար Հայաստանի կառավարությունը պետք է անցկացնի հանրաքվե և խմբագրի Սահմանադրության նախաբանը։ Չեմ կարծում, որ դրանից լիովին կհանվի «Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրի» հիշատակումը, քանի որ Ազգային ժողովը Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը ընդունելիս հատկապես դրանով է առաջնորդվել։ Խնդիրը, ամենայն հավանականությամբ կկայանա լրացումը կատարելու մեջ, օրինակ վերապահումների տեսքով և այլն։
Ինչո՞ւ Փաշինյանը չի դիմում նման քայլի։ Եվս մեկ անգամ ասեմ, որ նրա կառավարությունը ստիպված կլինի անցկացնել այդ հանրաքվեն և փոփոխություններ մտցնել Սահմանադրության այդ նախաբանում, որպեսզի իրավաբանորեն վերահայտարարի Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանի նկատմամբ պահանջների բացակայության մասին։ Սա անհրաժեշտ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման և հետագա ամրապնդման համար։ Սա անհրաժեշտ է Հայաստանի տնտեսության և առևտրի կայունությունն ու զարգացումն ապահովելու համար։ Եվ հարևանների նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայությունը անհրաժեշտ է հենց Հայաստանին՝ առաջին հերթին իր եվրոպական նկրտումների համատեքստում։ Կարծում եմ, Հայաստանում սա հիանալի հասկանում են։ Առավել ևս, բուն հայ հասարակությունը պատրաստ է նրան, որպեսզի հանրաքվեի ժամանակ Սահմանադրության նախաբանում փոփոխություն մտցնելու ճանապարհով հայտարարել Ղարաբաղի տարածաշրջանի հավակնություններից հրաժարվելու մասին և այդպիսով արդյունավետորեն աջակցել երկիրը եվրոպական կառույցներին ինտեգրվելուն ուղղված Փաշինյանի կառավարության ջանքերին»,- համարում է փորձագետը։
Բայց ռուսական կողմը փորձում է դիմակայել Հայաստանի եվրոպական նկրտումներին և նրան պահել ռուսական ռազմաքաղաքական (ՀԱՊԿ, ԱՊՀ) և տնտեսական (ԵԱՏՄ) միություններում, -նշում է նա։
«Եվ ամեն անգամ Մոսկվան «ղարաբաղյան պրոբլեմատիկան» օգտագործում է նրա համար, որպեսզի արհեստականորեն նախագծել «ներհայկական հակամարտություն»։ Ըստ մտահաղացման, դա պետք է հանգեցնի հեղաշրջման, հատկապես Փաշինյանի տապալմանը և «Կրեմլի բարեկամներ» Քոչարյանի և Սարգսյանի կողմից իշխանության զավթմանը, և, որպես հետագայում երկրի եվրոպամետ կուրսից հրաժարվելուն։
Հայաստանի Սահմանադրության նախաբանում վերոնշյալ փոփոխությունները մտցնելու վերաբերյալ հանրաքվեն, իսկ ըստ էության՝ ղարաբաղյան տարածաշրջանի նկատմամբ հայերի պահանջներից հրաժարվելու իրավական հայտարարությունը, անկասկած, Կրեմլի կողմից կօգտագործվի որպես բարենպաստ պայման՝ «արցախի» կորստից, որը կապում են «ղարաբաղյան քաղաքականության» մեջ Փաշինյանի անձնական սխալ հաշվարկների հետ՝ դժգոհների նոր կատաղի «բողոքի ակցիաներ» կազմակերպելու համար։ 2023 թվականին ղարաբաղցի հայերի Երևանում և նրա շրջակայքում վերաբնակվելու հետ, այս բողոքի ցույցերի պոտենցիալ մասնակիցներ դարձել են ավելի շատ։ Բայց պետք է հասկանալ, որ այս «բողոքի ակցիաների» իրական նպատակը հանդիսանում է երկրի արևմտամետ կուրսի սահմանափակումը։ Այսպիսով, արդյո՞ք արժե, որ Փաշինյանը հիմա շտապի հանրաքվեի։ Վստահ չեմ։
Ինչ վերաբերում է այն հավանականությանը, որ Հայաստանի հաջորդ ղեկավարը կհրաժարվի Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելուց, համարում եմ, որ ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի նման եվրոպական և եվրոանտլանտյան կառույցների հետ Հայաստանի համագործակցությունը կապահովի նրա արտաքին քաղաքականության կանխատեսելիությունը, բուն Հայաստանին կպաշտպանի օտար տարածքի նկատմամբ տարածքային պահանջներից։ Հետևաբար Հայաստանի իշխանության արեւմտամետ կուրսը իրականում ձեռնտու է Ադրբեջանին։ Հայաստանի ղեկավարության մեջ ռուսամետ գործիչների հայտնվելն նրան անխուսափելիորեն կտանի դեպի ռեւանշիզմի քաղաքականության։
Բայց անկախ նրանից, թե ով է ղեկավարելու Հայաստանը՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հիմնական երաշխիք են հանդիսանում նրա մարտունակ զինված ուժերը։ Ադրբեջանը դա վաղուց է հասկացել։ Նա դասեր է քաղել և ճիշտ հետևություններ է արել Առաջին ղարաբաղյան պատերազմից։ Եվ հետո 20 տարի համառորեն ու նպատակաուղղված զբաղվել է ռազմական շինարարությամբ։ Արդյունքում հաղթանակի հասավ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմում, ազատագրելով օկուպացված տարածքները։ Եվ այս հաղթանակը երկրի ղեկավարության և ժողովրդի համատեղ ջանքերի արդյունքն է։
Այս պատմության, ինչպես նաև նմանատիպ այլ պատմությունների հիմնական դասը այն է, որ օտար տարածքների առնչությամբ պետությունների ղեկավարների և խորհրդարանների «որոշումները» իրենց ընդունման պահից հանդիսանում են իրավաբանորեն անարժեք։ Առավել ևս, նման «որոշումները» հանցավոր են։ Վաղ թե ուշ ստիպված ես դրանք ուղղել և համապատասխանեցնել ոչ միայն միջազգային, այլ նաև ազգային օրենսդրությանը»,- եզրափակել է ուկրաինացի պատմաբանը։

«Рано или поздно Пашиняну придется менять Конституцию из-за Карабаха» Жаворонков и Купчик на Caliber.Az
13 Декабря 2023 15:24
Премьер-министр Армении Никол Пашинян уже не раз и не два публично заявил, что признает полную территориальную целостность Азербайджана. Но при этом не делает ничего, чтобы из Конституции Армении исчезло положение о Карабахе.
Дело в том, что в преамбуле действующей Конституции Армении говорится о том, что основной закон вытекает из принципов и целей, закрепленных в Декларации о независимости Армении. А в преамбуле Декларации о независимости говорится о провозглашении независимости, «основываясь на совместном Постановлении Верховного Совета Армянской ССР и Национального Совета Нагорного Карабаха от 1 декабря 1989 года «О воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха»». То есть официально на уровне Конституции Армения до сих пор считает Карабах своей частью. Поэтому, пока Конституция Армении не отредактирована и из нее не удалена ссылка на Декларацию о независимости, разговоры об отсутствии у этого государства территориальных претензий к Азербайджану не совсем соответствуют действительности.
Очевидно, для внесения необходимых в этой связи изменений в Конституцию премьер-министр должен инициировать соответствующий референдум. Но Пашинян почему-то не идет на такой шаг. Интересно, почему? Не получится ли так, что следующий руководитель Армении откажется признавать Карабах частью Азербайджана?
Прежде всего, говорит сопредседатель российской политической партии «Демократический выбор», член совета фонда «Либеральная миссия» (Москва) Сергей Жаворонков, стоит учесть, что сейчас не 2018 год, когда Пашинян на пике популярности мог «продавить» любой вопрос.
«Если проводить референдум, то возникнет вполне игровая, непредсказуемая ситуация. Что не выгодно не только Пашиняну, но и Азербайджану, кстати.
Что касается опасений того, что будущие власти Армении будут выставлять какие-то новые претензии, то главное - это физическая готовность эти претензии подкрепить. Если такой готовности нет, то все претензии - это пустой звук. Тайвань, например, официально считает себя правительством всего Китая, и даже назначает номинальных губернаторов во все провинции. Кого это волнует, кроме политологов, специализирующихся на этом регионе?», - констатирует Жаворонков.
Кандидат исторических наук, украинский аналитик Олег Купчик понимает озабоченность Азербайджана по поводу этой проблемы.
«Эта озабоченность для всех понятна. Она лежит в политико-правовой плоскости. Ее решение также политико-правовое. Над решением проблемы следует в первую очередь работать армянским юристам-конституционалистам. Понятно, что внести изменения в принятую еще в советское время Верховным советом Армянской ССР «Декларацию о независимости Армении» (23 августа 1990 г.) невозможно. В то же время, авторы декларации, очевидно, очерчивая границы армянского государства, основывались на никчёмном постановлении Верховного совета Армянской ССР от 1 декабря 1989 г. «О воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха». А далее, как мы знаем, принципы и цели «Декларации о независимости Армении» были указаны как основополагающие для Конституции Республики Армения. Об этом говорится в ее преамбуле.
Решением этой юридической проблемы, по моему мнению, могут (и должны) стать изменения, внесенные в преамбулу Конституции Армении и свидетельствующие об отсутствии территориальных притязаний на Карабахский регион, по праву принадлежащий Азербайджану. Для этого армянскому правительству придется провести референдум и отредактировать преамбулу Конституции. Не думаю, что в ней полностью будет удалено упоминание о «Декларации о независимости Армении», поскольку именно ею Национальное собрание руководствовалось, принимая Конституцию Республики Армения. Задача, скорее всего, будет состоять во внесении дополнения, например в виде оговорки и пр.
Почему Пашинян не идет на такой шаг? Еще раз скажу, что его правительству придется провести этот референдум и внести изменения в преамбулу Конституции, чтобы юридически задекларировать отсутствие претензий на Карабахский регион Азербайджана. Это нужно для установления и дальнейшего укрепления мира между Арменией и Азербайджаном. Это нужно для обеспечения стабильности и развития армянской экономики и торговли. И отсутствие территориальных претензий к соседям нужно самой Армении, прежде всего в контексте ее европейских устремлений. Думаю, в Армении это прекрасно понимают. Более того, само армянское общество готово к тому, чтобы на референдуме задекларировать отказ от претензий на Карабахский регион путем внесения изменений в преамбулу Конституции и таким образом действенно поддержать старания правительства Пашиняна, нацеленные на интеграцию страны в европейские структуры», - считает эксперт.
Но российская сторона пытается противостоять европейским устремлениям Армении и удержать ее в российских военных и политических (ОДКБ, СНГ) и экономических (ЕАЭС) союзах, отмечает он.
«И всякий раз Москва использует «карабахскую проблематику» для того, чтобы искусственно спроектировать «внутриармянский конфликт». По замыслу, он должен привести к перевороту, а именно, свержению Пашиняна и захвату власти «друзьями Кремля» Кочаряном и Саргсяном и, впоследствии, к отказу от проевропейского курса страны.
Референдум о внесении вышеуказанных изменений в преамбулу Конституции Армении, а по сути юридического декларирования отказа армян от претензий на Карабахский регион, без сомнения, будет использован Кремлем как благоприятное условие для организации новых яростных «акций протеста» недовольных потерей «арцаха», что связывают с личными просчетами Пашиняна в «карабахской политике». С переселением в 2023 году карабахских армян в Ереван и его окрестности потенциальных участников этих акций протеста стало больше. Но надо понимать, что настоящей целью этих «акций протеста» является свертывание прозападного курса страны. Таким образом, стоит ли Пашиняну сейчас спешить с референдумом? Не уверен.
Что касается возможности того, что следующий руководитель Армении откажется признавать Карабах частью Азербайджана, считаю, что сотрудничество Армении с такими европейскими и евроатлантическими структурах, как ЕС и НАТО, обеспечит прогнозируемость ее внешней политики, обезопасит саму Армению от территориальных притязаний на чужую территорию. Поэтому прозападный курс армянского правительства на самом деле выгоден Азербайджану. Появление же в руководстве Армении пророссийских деятелей неизбежно приведет ее к политике реваншизма.
Но вне зависимости от того, кто будет руководить Арменией, главной гарантией территориальной целостности и суверенитета Азербайджана являются его боеспособные вооруженные силы. Азербайджан это понял давно. Он извлек уроки и сделал правильные выводы из Первой Карабахской войны. И далее 20 лет упорно и целенаправленно занимался военным строительством. В результате добился победы во Второй Карабахской войне, освободив оккупированные территории. И эта победа стала результатом совместных усилий руководства и народа страны.
Главный урок из этой истории, как и схожих других - «решения» глав и парламентов государств по поводу аннексии чужих территорий с момента их принятия являются юридически никчемными. Более того, такие «решения» преступные. Рано или поздно придется их исправлять и приводить в соответствие не только с международным, но и национальным законодательством», - заключил украинский историк.