Բաքուն և Անկարան Երևանին տալիս են ևս մեկ շանս
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի այս շաբաթ Ադրբեջան կայացած այցը հերթական անգամ հաստատեց՝ Բաքվի և Անկարայի դիրքորոշումների միասնականությունը Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ կայունության և անվտանգության հաստատման հարցում, ամրապնդելով Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման հարցում։
Հիշեցնենք, որ Ֆիդանը Բաքու է ժամանել ԱՄՆ-ում բանակցություններից հետո։ Սա արդեն նրա Ադրբեջան երրորդ այցն է Թուրքիայի արտքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնում նշանակվելուց հետո։ Ինչպես հայտնի է, պաշտոնական Անկարան դիվանագիտական լուրջ ջանքեր է գործադրում Գազայում հրադադարին հասնելու համար, և դրանով հանդերձ, որ ըստ թուրքական լրատվամիջոցների հենց այս հարցն է եղել Վաշինգտոնում Հաքան Ֆիդանի բանակցությունների օրակարգում գլխավորը։ Այնտեղ քննարկվել են նաև իրավիճակը Հարավային Կովկասում և հայ-ադրբեջանական խաղաղ գործընթացը։ Սա տրամաբանական է, քանզի Թուրքիան հանդիսանում է Ադրբեջանի ամենամոտ դաշնակիցը։ Հետևաբար զարմանալի չէ, որ վաշինգտոնյան շրջագայությունից հետո թուրք նախարարը անմիջապես ժամանել է Բաքու, որպեսզի Ադրբեջանի ղեկավարության հետ քննարկել ամերիկյան հարթակում հանդիպումների արդյունքները։ Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարին ընդունել է նախագահ Իլհամ Ալիևը, ինչպես նաև հանդիպում է անցկացրել իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ ԶԼՄ-ների համար Բայրամովի հետ համատեղ ճեպազրույցում Ֆիդանը նշել է, որ պատմական հնարավորություն է ստեղծվել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հասնելու համար, և այդ հնարավորությունը չպետք է բաց թողնել։
Հարկ է նշել, որ այս ուղերձը հաստատել է Բաքվի և Անկարայի միանման շահագրգռվածությունը՝ մոտ ժամանակում տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու հարցում։ Դրանով հանդերձ, Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ հայկական սփյուռքը և մի շարք երրորդ երկրները փորձում են ազդել Հայաստանի դիրքորոշման վրա և այդ կապակցությամբ անցկացնում են հրահրիչ գործունեություններ։
«Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են որոշ երկրները փորձում սադրիչ քայլերով բացասաբար ազդել տարածաշրջանի խաղաղ գործընթացի վրա»,- ասել է Ֆիդանը` վստահեցնելով, որ Թուրքիան օգտագործում է բոլոր հնարավորությունները երրորդ երկրների կողմից գործընթացը սխալ ուղղությամբ շեղելու փորձերի դեմ և պատրաստ է անել հնարավոր ամեն ինչ խաղաղության հասնելու համար։
Կարելի է վստահորեն հայտարարել, որ թուրք դիվանագետի ուղերձը կոնկրետ ուղղված էր Փարիզին։
Դրա հետ մեկտեղ, Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը որոշակիություն է մտցրել հայ-թուրքական կարգավորման մեջ։ Նա, մասնավորապես, հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների նորմալացումը ճանապարհ կբացի Թուրքիայի և Հայաստանի միջև կապերի հաստատման համար։ Այսինքն՝ Անկարան հերթական անգամ ցույց է տվել, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը նա համակարգում է առաջին հերթին Ադրբեջանի հետ։ Թուրքիայի նման մոտեցումը որոշակիություն է մտցնում այդ թվում նաև հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցում, որի շուրջ Հայաստանի կառավարությունում պարբերաբար լավատեսական հայտարարություններ են հնչում։ Օրինակ, Երևանում ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի բացման ժամանակ Փաշինյանը հայտարարել է այն մասին, որ հույս ունի մոտ ապագայում նորություններ լսել երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցողների համար հայ-թուրքական սահմանի բացման մասին։
«Մենք երկխոսություն ենք անցկացնում նաև Թուրքիայի հետ։ Համենայնդեպս, մեզ մոտ երբեք նման ակտիվ երկխոսություն չի եղել, թեև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման առումով դեռևս ոչ մի հաջողության չենք հասել»,- խոստովանել է Փաշինյանը՝ դրանով հանդերձ հավելելով, որ Թուրքիայի հետ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորումը հանդիսանում է տարածաշրջանի ռազմավարական տեսլականի կարևորագույն գործոնը։
Այդ նույն համատեքստում այս տարվա նոյեմբերին արտահայտվել է նաև Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանը՝ ելույթ ունենալով երկրի խորհրդարանում։
«Ցանկանում եմ հայտնել այն լավատեսությունը, որ մեր պայմանավորվածությունները, գոնե երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցողների համար հայ-թուրքական սահմանի բացման վերաբերյալ՝ մոտ ապագայում կիրականացվեն և մենք լավ նորություններ կունենանք»,- ասել է Միրզոյանը։
Արժե նշել, որ տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն ապահովելու առնչությամբ որոշակի լավատեսություն է նկատվում նաև հայ պաշտոնյաների հայտարարություններում։ Այսպես, Արարատ Միրզոյանը, ելույթ ունենալով Բրյուսելում «Արևելյան գործընկերության» երկրների նախարարական հանդիպմանը՝ հայտարարել է այն մասին, որ Հայաստանի կառավարությունը ունի քաղաքական կամք տարածաշրջանում կայուն և երկարաժամկետ խաղաղություն ապահովելու համար՝ նշելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև զինծառայողների փոխանակման և միջազգային որոշ հարթակներում միմյանց թեկնածությունները պաշտպանելու համաձայնության մասին համատեղ հայտարարությունը։
Այս համատեքստում հարկ է նշել նաև Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանի նախօրեին հնչեցրած հայտարարությունը այն մասին, որ Հայաստանը պատրաստ է ճանապարհային ենթակառուցվածքների յոթ անցակետեր տեղադրել Հայաստան-Ադրբեջան և Հայաստան-Թուրքիա սահմաններին, ապահովել Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև հաղորդակցությունը՝ վերականգնելով երկաթուղային ենթակառուցվածքի չորս տարբեր հատվածներ։ Հայաստանը նաև չորս անցակետ կստեղծի Հայաստան-Ադրբեջան և մեկ անցակետ Հայաստան-Թուրքիա սահմանին, ասել է նախարարը։
Ըստ էության, հիմա մենք նկատում ենք Երևանի մի տեսակ սթափում, որը հասկացել է, որ առանց հարևանների հետ խաղաղության՝ անհնարին է հասնել տարածաշրջանում բարգավաճմանն ու անվտանգությանը։ Կցանկանայի հավատալ, որ Հայաստանի այս քայլերը կկրեն հետևողական բնույթ և նա կօգտվի Բաքվի ու Անկարայի կողմից նրան տրամադրված շանսից։ Իրենց կողմից, Ադրբեջանն ու Թուրքիան ոչ միայն աջակցում են տարածաշրջանում խաղաղությանը, կայունությանը և զարգացմանը, այլ նաև ձեռնարկում են բոլոր միջոցները դրանց հասնելու համար։ Կարևոր է կանգ չառնել՝ չէ որ տարածաշրջանի երկրների բարեկեցությունը կախված է միայն հենց տարածաշրջանի երկրներից:

Баку и Анкара дают Еревану еще один шанс
Состоявшийся на этой неделе визит министра иностранных дел Турции Хакана Фидана в Азербайджан в очередной раз подтвердил единство позиций Баку и Анкары в установлении долгосрочной стабильности и безопасности на Южном Кавказе, закрепив приоритеты внешней политики Турции в вопросе нормализации армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений.
Напомним, что Фидан прибыл в Баку после переговоров в США. Это уже третий его визит в Азербайджан после назначения на пост главы внешнеполитического ведомства Турции. Как известно, официальная Анкара прилагает серьезные дипломатические усилия по достижению прекращения огня в Газе, и при том, что именно этот вопрос, согласно турецким СМИ, был основным на повестке переговоров Хакана Фидана в Вашингтоне. Также там обсуждалась ситуация на Южном Кавказе и армяно-азербайджанский мирный процесс. Это логично, поскольку Турция является ближайшим союзником Азербайджана. Поэтому не удивительно, что после вашингтонского турне турецкий министр сразу прибыл в Баку, чтобы обсудить с руководством Азербайджана итоги встреч на американской площадке. Глава внешнеполитического ведомства Турции был принят президентом Ильхамом Алиевым, а также провел встречу со своим азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым. На совместном с Байрамовым брифинге для СМИ Фидан отметил, что возникла историческая возможность для достижения мира между Азербайджаном и Арменией, и эту возможность нельзя упускать.
Следует отметить, что данный месседж подтвердил одинаковую заинтересованность Баку и Анкары в установлении мира в регионе в ближайшие сроки. При этом глава МИД Турции привлек внимание к тому, что армянская диаспора и ряд третьих стран пытаются повлиять на позицию Армении и ведут в этой связи подстрекательскую деятельность.
«Мы наблюдаем, как некоторые страны пытаются негативно повлиять провокационными шагами на мирный процесс в регионе», - сказал Фидан, заверив, что Турция использует все возможности против попыток третьих стран увести процесс в неправильное русло и готова сделать все возможное для достижения мира.
Можно уверенно заявить, что месседж турецкого дипломата был адресован конкретно Парижу.
Вместе с тем, глава МИД Турции внес определенность и в армяно-турецкое урегулирование. В частности, он заявил, что нормализация отношений между Азербайджаном и Арменией проложит путь к налаживанию связей между Турцией и Арменией. То есть Анкара в очередной раз показала, что процесс нормализации отношений с Арменией она координирует прежде всего с Азербайджаном. Подобный подход Турции вносит определенность в том числе и в вопрос открытия армяно-турецкой границы, вокруг которого периодически озвучиваются оптимистические заявления в правительстве Армении. К примеру, на открытии осенней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ в Ереване Пашинян заявил о том, что надеется услышать в ближайшее время новость об открытии армяно-турецкой границы для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов.
«Мы также ведем диалог с Турцией. Во всяком случае, такого активного диалога у нас еще никогда не было, хотя никаких успехов в плане установления дипломатических отношений мы пока не добились», -признался Пашинян, добавив при этом, что урегулирование отношений Армении с Турцией является важнейшим фактором стратегического видения региона.
В таком же контексте в ноябре текущего года высказывался и глава МИД Армении Арарат Мирзоян, выступая в парламенте страны.
«Хочу выразить оптимизм, что наши договоренности, по крайней мере, об открытии армяно-турецкой границы для граждан третьих стран и держателей диппаспортов, в скором будущем будут реализованы и у нас будут хорошие новости», - сказал Мирзоян.
Стоит отметить, что определенный оптимизм просматривается и в заявлениях официальных лиц Армении по поводу обеспечения долгосрочного мира в регионе. Так, Арарат Мирзоян, выступая на министерской встрече стран «Восточного партнерства» в Брюсселе заявил о том, что правительство Армении обладает политической волей к обеспечению стабильного и долгосрочного мира в регионе, отметив недавнее совместное заявление Армении и Азербайджана об обмене военнослужащими и согласие поддержать кандидатуры друг друга на некоторых международных площадках.
В этом контексте также следует отметить прозвучавшее накануне заявление министра территориального управления и инфраструктур Армении Гнела Саносяна о том, что Армения готова разместить семь пунктов пропуска дорожных инфраструктур на границах Армения-Азербайджан и Армения-Турция, обеспечить сообщение между Арменией, Азербайджаном и Турцией, восстановив четыре различных участка железнодорожной инфраструктуры. Армения также установит четыре пункта пропуска Армения-Азербайджан и один пункт пропуска на границе Армения-Турция, сказал министр.
По сути, сейчас мы наблюдаем некое отрезвление Еревана, понявшего, что благополучия и безопасности в регионе не достичь без мира с соседями. Хочется верить, что эти шаги Армении будут носить последовательный характер и она воспользуется представляемым ей Баку и Анкарой шансом. Со своей стороны, Азербайджан и Турция не только поддерживают мир, стабильность и развитие в регионе, но и предпринимают все меры для их достижения. Главное, не останавливаться – ведь благополучие стран региона зависит только от самих стран региона.