«Հայաստանը` հակասեմիտիզմի և հակաիսրայելական քարոզչության բույն է»
Հնչել է հունվարի մեկին Գարեգին Նժդեհի հայ երկրպագուների երթը դատապարտած և նրանց առաջնորդին նացիստական կամակատար անվանած Հայաստանում և Մոլդովայում Իսրայելի դեսպան Յոել Լիոնի կտրուկ և ոչ միանշանակ հայտարարությունը։ Դրանից առաջ պաշտոնական Իսրայելը սահմանափակվել էր Երեւանի հասցեին մեղմ քննադատությամբ, երբ անցյալ տարի Հայաստանի մայրաքաղաքում երկու անգամ պղծել էին միակ սինագոգը։ Այդպես են հայերը պատասխանել Իսրայելին՝ Ադրբեջանի հետ նրա ռազմատեխնիկական համագործակցության համար։ Բայց Երևանի փողոցներով հայ ֆաշիստի կողմնակիցների ներկայիս երթը, ընդ որում հիտլերյան սվաստիկայի նման դրոշներով, վրդովեցրել է Իսրայելին։
Դեսպան Լիոնը «X» սոցիալական ցանցում հրապարակված ուղերձում նույնիսկ պահանջ է ներկայացրել. «Հայաստանի իշխանությունները պետք է հստակ դեմ հանդես գան նացիզմի և հակասեմականության ցանկացած ձևին»։
Հիշեցնենք, որ դեռ 2016 թվականին Երևանի կենտրոնում կանգնեցվել է նացիստ Նժդեհի հուշարձանը։ Բացի այնպիսի խոշոր կենտրոններից, ինչպիսիք են Գյումրին և Գաֆանը՝ Նժդեհի հիշատակը պահպանում են Հայաստանի առնվազն տասնյոթ այլ բնակավայրերում։ Դա դեռ ինչ է՝ Նժդեհի անունով է կոչվել մի ամբողջ գյուղ։
Կարելի է արդյո՞ք դեսպան Լիոնի ելույթը համարել ազդանշան, որ այսուհետ Իսրայելը և նրա աշխարհով մեկ սփյուռքային կազմակերպությունները սկսեն իրենց ձայնը բարձրացնել ՝Հայաստանում ֆաշիզմի հերոսացման ակնհայտ դրսևորումների վերաբերյալ։
Caliber.Az-ի հետ իրենց կարծիքով կիսվել են օտարերկրյա վերլուծաբանները:
«Ես Յոել Լիոնին լավ գիտեմ՝ մի քանի տարի առաջ Ուկրաինայում Իսրայելի դեսպանի պաշտոնում նրա աշխատանքից», - հայտարարել է իսրայելցի լրագրող և պատմաբան Շիմոն Բրիմանը:
Նրա խոսքով, Կիևում իր պաշտոնում նրան շատերը հիշում են նացիստների համախոհների փառաբանման դեպքերի սկզբունքային և հրապարակային դատապարտմամբ: Ուկրաինայի որոշ քաղաքներում նման մարդկանց անուններով մարզադաշտեր և փողոցներ անվանակոչելու դեմ նրա հայտարարությունները միշտ բարձր արձագանք են առաջացրել ուկրաինական հասարակության մեջ։ Ի պատասխան քննադատության, Լիոնը պատասխանել է. «Իսրայելը աջակցում է Ուկրաինային, բայց մենք չենք լռի, երբ երկրում կան՝ հրեաներին սպանած կամ նացիստների հետ համագործակցած մարդկանց փառաբանման դեպքեր»: Յոել Լիոնը այդ ժամանակ հարցազրույցներից մեկում ասել է, որ պատմության ճշմարտությունը իր համար ամենակարևորն է, և որ Իսրայելը երբեք չի համաձայնվի Երրորդ Ռեյխի հանցակիցների փառաբանման հետ:
«Ինչպես տեսնում եմ 2024 թվականի հունվարի 3-ի նրա հայտարարությունից, նա Հայաստանում դեսպանի պաշտոնիում էլ հավատարիմ էր նույն դիրքորոշմանը, ինչը Իսրայելի դեսպանին ցույց է տալիս որպես սկզբունքային անձնավորություն, ում համար նացիզմի զոհերի հիշատակն ավելի կարևոր է, քան դիվանագիտական շողոքորթումները, - ասում է Բրիմանը: - Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այդ երկիրը, նրա լրատվամիջոցներն ու սոցիալական ցանցերը վերջին տարիներին վերածվել են հակասեմականության և հակաիսրայելական քարոզչության բույնի։ Հայաստանը Իսրայել-Ադրբեջան ռազմավարական գործընկերության ֆոնին գնալով ավելի ու ավելի է նմանվում՝ Հարավային Կովկասում Իրանի կողմից հովանավորվող անկլավի: Բաքվի ու Երուսաղեմի դեմ ուղղված Թեհրանի հետ Երևանի դաշնակցային կապերը հատկապես ամրապնդվել են վերջին երկու տարիներին։ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի Դաշնության ագրեսիայի ժամանակահատվածում Հայաստանը դարձել է Իրանից Ռուսաստան ռազմական բեռների փոխադրման կետ։ Հայաստանի օդանավակայանները ընդունել են և շարունակում են ընդունել Իրանից ռազմական տեխնիկայով բազմաթիվ բեռնափոխադրող չվերթներ, և իսրայելական հետախուզությունը հստակ տեսնում է այդ չվերթները: Դրան գումարվում է հակասեմական կոպիտ արշավը հայկական լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում: Ընդ որում, որքան ավելի շատ ու խոր է զարգանում Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև գործընկերությունը, այնքան ավելի է մեծանում հակասեմիտիզմի աստիճանը հայ հասարակության մեջ։ Շատ հայ քաղաքական գործիչներ և բլոգերներ բառացիորեն կատաղում են՝ Բաքվի և Երուսաղեմի միջև հաջող համագործակցության փաստերից, հատկապես ռազմական ոլորտում։ Պարտվելով Ղարաբաղի համար պատերազմում, Հայաստանի ղեկավարները անեցք են թափում Իսրայելի ռազմական արդյունաբերության հասցեին, որը, մասնավորապես, Ադրբեջանին օգնեց այս փայլուն և արդար հաղթանակը տանել։ Այս բոլոր գործոնները միասին վերցրած, իմ կարծիքով, և արտահայտվում են դեսպան Յոել Լիոնի բավականին սուր հայտարարության մեջ»։
Իսրայել-Ադրբեջան միջազգային «ԱզԻս» ասոցիացիայի նախագահ, Իսրայելի Կիրյաթ Յամ քաղաքի փոխքաղաքապետ Ադամ Ամիլովը իր հերթին հայտարարել է, որ «Երևանում նեոնացիստական երթի մասին գրել են առնվազն 3-4 խոշոր հրապարակումներ՝ «Walla»-ն, «Maariv»-ը, «The Jerusalem Post»-ը »։
«Մեր մամուլում լայնորեն լուսաբանվել են նաև անցած տարեվերջին Երևանում սինագոգի հրկիզման փաստերը, և վերածնված հայկական ահաբեկչական ASALA խմբավորման կողմից հրեաների հասցեին սպառնալիքները։
Մինչդեռ մեր խոշոր հրապարակումներում, ինչպիսին է, օրինակ «Ynet»-ը, հայ հեղինակները՝ վերլուծաբաններն ու դիվանագետները պարբերաբար փորձում են մեզ համոզել նրանում, որ նրանց երկրում չկա հակասեմականություն, որ դա «ադրբեջանական քարոզչություն է»։ Պատասխան հոդվածներում նրանց դնում են իրենց տեղը՝ ցույց տալով, որ եթե մենք անընդհատ չենք բղավում իրավիճակի առնչությամբ՝ դա չի նշանակում, որ մենք կույր ենք։ Մենք ամեն ինչ գիտենք, ամեն ինչ գրանցում ենք։ Իսրայելի Սփյուռքի նախարարությունը անցյալ տարի մի քանի անգամ գրել է Հայաստանում տիրող վատ վիճակի մասին, ես տարբեր գիտական հրապարակումներում, օրինակ Բեգին-Սաադատ կենտրոնում կարդացել եմ այնտեղ հակասեմիտիզմի աճի վերաբերյալ։
Թե Իսրայելը այնուհետև ինչպե՞ս կպատասխանի դրան: Կախված է իրավիճակից։ Եթե հակասեմիտիզմի և նեոնացիզմի աճը շարունակվի, ապա արձագանք կլինի։
Բայց ևս մեկ անգամ ընդգծեմ, որ մենք հիմա պատերազմական վիճակում ենք, և որ աշխարհի տարբեր երկրներում տեղի են ունենում հրեաների համար բավական սպառնալից իրադարձություններ։ Հիմա մենք չենք հասցնում ամեն ինչին ակնթարթորեն արձագանքել»,- եզրափակել է Ամիլովը։

«Армения - это рассадник антисемитизма и антиизраильской пропаганды»
Прозвучало резкое и недвусмысленное заявление посла Израиля в Армении и Молдове Йоэля Лиона, осудившего шествие армянских почитателей Гарегина Нжде 1 января, и назвавшего их лидера нацистским коллаборационистом. До того официальный Израиль ограничивался мягкой критикой в адрес Еревана, когда в прошлом году в армянской столице дважды осквернили единственную синагогу. Так армяне ответили Израилю на его военно-техническое сотрудничество с Азербайджаном. Но нынешнее шествие по ереванским улицам сторонников армянского фашиста, причем с флагами, похожими на гитлеровскую свастику, вывело Израиль из себя.
Посол Лион в месседже, опубликованном в соцсети X, даже выставил требование: «Власти Армении должны четко выступить против любых форм нацизма и антисемитизма».
Напомним, что еще в 2016 году в центре Еревана был установлен памятник нацисту Нжде. Помимо таких крупных центров как Гюмри и Гафан, память о Нжде сохраняют еще как минимум в семнадцати населенных пунктах Армении. Да что там - в честь Нжде названа целая деревня.
Можно ли считать выступление посла Лиона сигналом, что отныне Израиль и его диаспоральные организации по миру станут поднимать голос при явных проявлениях прославления фашизма в Армении?
Своим мнением поделились с Caliber.Аz иностранные аналитики.
«Я хорошо знаю Йоэля Лиона по его работе послом Израиля в Украине несколько лет назад», - заявил израильский журналист и историк Шимон Бриман.
По его словам, на своем посту в Киеве тот запомнился многим своим принципиальным и публичным осуждением случаев глорификации нацистских коллаборантов. Его заявления против присвоения имен таких людей стадионам и улицам в некоторых городах Украины всегда вызывали громкий резонанс в украинском обществе. В ответ на критику, Лион отвечал: «Израиль поддерживает Украину, но мы не будем молчать, когда внутри страны есть случаи прославления тех, кто убивал евреев или участвовал в той или иной форме сотрудничества с нацистами». Йоэль Лион говорил тогда в интервью, что правда истории для него важнее всего, и что Израиль никогда не согласится на глорификацию пособников Третьего Рейха.
«Как я вижу по его заявлению от 3 января 2024 года, он и на посту посла в Армении придерживается той же позиции, что показывает посла Израиля как принципиального человека, для которого память о жертвах нацизма важнее дипломатических реверансов, - говорит Бриман. - Что касается Армении, то эта страна, её СМИ и социальные сети в последние годы превратились в рассадник антисемитизма и антиизраильской пропаганды. На фоне стратегического партнерства Израиль-Азербайджан, Армения всё больше напоминает спонсируемый Ираном анклав на Южном Кавказе. Союзнические связи Еревана с Тегераном, направленные против Баку и Иерусалима, особенно укрепились в последние два года. В период агрессии РФ против Украины Армения стала перевалочным пунктом для доставки в Россию военных грузов из Ирана. Аэропорты Армении принимали и принимают многочисленные грузовые рейсы с военным снаряжением из Ирана - и израильская разведка четко видит эти рейсы. К этому добавляется грубая антисемитская кампания в армянских СМИ и соцсетях. Причем, чем больше и глубже развивается партнерство Израиля с Азербайджаном, тем больше растёт градус антисемитизма в армянском обществе. Многих армянских политиков и блогеров буквально бесят факты успешной кооперации Баку и Иерусалима, особенно в военной сфере. Проиграв войну за Карабах, армянские деятели изрыгают проклятия в адрес военпрома Израиля, который, в частности, помог Азербайджану одержать эту блестящую и справедливую победу. Все эти факторы вместе, на мой взгляд, и выражаются в довольно остром заявлении посла Йоэля Лиона».
Президент международной ассоциации Израиль-Азербайджан «АзИз», вице-мэр израильского города Кирьят-Ям Адам Амилов заявил в свою очередь, что «про марш неонацистов в Ереване написали по меньшей мере 3-4 крупных издания – Walla, Maariv, The Jerusalem Post».
«Масштабно в нашей прессе освещались и факты поджога синагоги в Ереване в конце прошлого года, и угрозы в адрес евреев со стороны возрожденной армянской террористической группировки АСАЛА.
Причем периодически в наших крупных изданиях, как, например в Ynet, армянские авторы – аналитики и дипломаты, пытаются убедить нас в том, что у них в стране нет антисемитизма, что это «азербайджанская пропаганда». Их в ответных статьях ставят на место, показывая, что, если мы не кричим постоянно по поводу ситуации – это не означает, что мы слепые. Мы всё знаем, всё регистрируем. Министерство диаспоры Израиля несколько раз в прошлом году писало про плохую ситуацию в Армении, я читал про рост антисемитизма там и в разных научных изданиях, например, в Центре Бегин-Саадат.
Как будет Израиль реагировать на это дальше? Зависит от ситуации. Если рост антисемитизма и неонацизма будет продолжаться, то реакция последует.
Но еще раз подчеркну, что мы в состоянии войны сейчас, и что в разных странах мира происходят достаточно угрожающие для евреев события. На всё моментально реагировать сейчас у нас не успевают», - заключил Амилов.