Բաքվի և Երևանի՝ դեպի խաղաղություն դժվարին ճանապարհը։ Ինչո՞ւ է Արևմուտքը խոչընդոտներ ստեղծում
Բաքուն բազմիցս հայտարարել են այն մասին, որ որոշ արևմտյան երկրներ աջակցում են Հայաստանում ռեւանշիստական ուժերին և դրանով խոչընդոտում են խաղաղ գործընթացին։ Մինչ Ադրբեջանը պատրաստակամություն է հայտնել երկկողմ բանակցություններ վարել Հայաստանի հետ, Արևմուտքում ոչ բոլորն են ցանկանում, որ տասնամյակներ շարունակվող հակամարտությունը լիովին ավարտվի։
Ինչո՞ւ առհասարակ նման միտում կա Արևմուտքում։ Ո՞ւմ և ինչի՞ համար կարող է այնտեղ ձեռնտու լինել՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «ոչ խաղաղություն, ոչ պատերազմ» իրավիճակի շարունակումը։
Caliber.Az-ի խնդրանքով որոշել են այդ իրավիճակը մեկնաբանել հայտնի օտարերկրյա տեսաբանները:
Ղրղըզ քաղաքագետ, տարածաշրջանային անվտանգության հարցերով փորձագետ Մարս Սարիևը հայտարարել է, որ նրա համար Եվրոպայի երկակի ստանդարտները հասկանալի են, դրանք շարունակվում են հին պատմական ժամանակներից։
«Մենք հասկանում ենք, թե ինչպես է ձևավորվել Հայաստանը։ Ինչպես հայտնի է, այս տարածքում նախկինում եղել է Իրավանի խանությունը, և երբ Ռուսաստանը պատերազմում էր Պարսկաստանի հետ, Վատիկանի նախագծով Հարավային Կովկասում ստեղծվեց հայկական կազմավորում։ Պետք է ասել, որ պատմականորեն հայերը ապրում էին և՛ Թուրքիայում, և՛ Սիրիայում, և՛ Նախչըվանի տարածքում և բավական խաղաղ, քանի դեռ չէին միջամտել եվրոպացի նախագծողմերը, մասնավորապես՝ Վատիկանը։ Նրանց պետք էր ստեղծել հայկական պետություն։ Եվ դա համապատասխանում էր նաև Ռուսաստանի շահերին։ Հայաստանը վերածվեց եվրոպական պետությունների թուրքերով շրջապատված ֆորպոստի։ Մանավանդ որ Օսմանյան կայսրությունը գտնվում էր փլուզման վիճակում։ Այդպիսի պայմաններում է ձևավորվել Հայաստանը։ Դա նման կառուցողական, նախագծային մոտեցում էր տարածաշրջանի ձևավորմանը։ Եվ ահա այժմ այդ դասավորությունը այլեւս ձեռք չի տալիս Ռուսաստանին, քանի որ Հայաստանը դադարում է լինել նրա ֆորպոստը։ Մոսկվան այժմ ավելի շատ շահագրգռված է Թուրքիայի, Ադրբեջանի հետ մերձեցմամբ, դեպի Պարսից ծոց ելքով՝ Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի ստեղծմամբ։ Հետևաբար հայ-ադրբեջանական հակամարտության վերջին զարգացումների ժամանակ Ռուսաստանը պասիվ դիրքորոշում դրսևորեց։ Բացի այդ, Մոսկվան հասկացավ, որ Կենտրոնական Ասիայի թուրքական երկրները համակրում են Ադրբեջանին և նույնիսկ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում չեն աջակցի Հայաստանին»,- ասել է փորձագետը։
Հիմա, երբ արգելափակված են Կարմիր ծովը, Բաբ-էլ-Մանդեբի նեղուցը, Ռուսաստանի համար պարսկական երթուղին (Հյուսիս-Հարավ) դառնում է շատ խոստումնալից, ասում է Սարիևը։
«Հետևաբար, Արևմուտքը, եվրոպական երկրների մի մասը, հատկապես ԱՄՆ-ը, հայկական մեծ սփյուռքով Ֆրանսիան շահագրգռված չեն նրանում, որպեսզի Ռուսաստանը ճեղքի այդ միջանցքը։ Եվ նրանք աջակցում են անընդմեջ ճգնաժամին՝ օգնություն ցուցաբերելով Հայաստանին Ադրբեջանի դեմ պայքարելու համար, որպեսզի «ոչ պատերազմ լինի, ոչ խաղաղություն»: Դրանով հանդերձ արգելափակում են և՛ Ռուսաստանին, և՛ Զանգեզուրի միջանցքի անցկացումը ցանկացող Ադրբեջանին, որը Կենտրոնական Ասիայի երկրներին թույլ կտար Թուրքիայի տարածքով մուտք ստանալ արդեն դեպի Եվրոպա։
Այսպիսով, Արևմուտքի երկրները արհեստականորեն պահպանում են ճգնաժամը, թեև Հայաստանի ժողովուրդը նախկինում դարերով խաղաղ է ապրել շրջակա ժողովուրդների հետ, նրանց հետ զբաղվել է առևտրով և բարգավաճել է։ Նման բան կարող է տեղի ունենալ նաև հիմա, բայց դա որոշ եվրոպական պետություններին և Միացիալ Նահանգներին չի հետաքրքրում։ Որովհետև ճգնաժամը անկայունության գոտի է ստեղծում Ռուսաստանի հարավային սահմանների մոտ և նաև խզում է չինական «Մեկ գոտի՝ մեկ ճանապարհ» ձևավորվող տրանսպորտային նախագիծը: Այսինքն՝ Հարավային Կովկասը Արևմուտքի համար դառնում է սակարկության առարկա՝ Ռուսաստանի Դաշնության եւ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության շրջափակման գործում։ Դրա շրջանակներում էլ սատարվում է հայ ազգայնականությունը, ուռճացվում է «ծովից ծով մեծ Հայաստանի» գաղափարները։ Ամեն ինչ Հարավային Կովկասում ապակայունացման մշտական աղբյուր ստեղծելու համար։ Ինչը բացարձակապես չի համապատասխանում բուն Հայաստանի շահերին, որտեղ բնակչության թիվը շարունակում է նվազել։
Իհարկե, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի կյանքին ինտեգրված սփյուռքները գտնվում են այդ երկրների հետախուզական ծառայությունների վերահսկողության տակ և, համապատասխանաբար, խաղում են՝ Հայաստանի ժողովրդի շահերի, հարևանների հետ նրա ներդաշնակ համագոյատևության դեմ։
Այս ամենը կրում է արտաքին, նախագծային բնույթ։ Նման պայմաններում Փաշինյանը փորձում է Հայաստանը ինտեգրել տարածաշրջանի կյանքին, սակայն արտաքին դերակատարները իրենց նախագծերով խանգարում են դրան։ Նույնը փորձում են անել Մերձավոր Արևելքում քրդերի հետ, «մեծ Քուրդիստանի» նետված խաղաքարտով, նույնը ույղուր անջատողականների հետ՝ նրանց համար նույնպես քարտեզներ ու առասպելներ են ստեղծում։
Հետևաբար, կարծում եմ, Ադրբեջանին անհրաժեշտ է զգոն լինել և հակազդեցություն ձեռնարկել տարածաշրջանի ապակայունացման փորձերի դեմ»,- համարում է ղրղզ վերլուծաբանը։
Այստեղ ծագում են մի շարք դժվարություններ, իր հերթին հայտարարել է փիլիսոփայության դոկտոր Գրեգ Սայմոնսը (Շվեդիա):
«Նախ, հնարավոր է, որ ԵՄ-ի երկրները հիմնականում հանդիսանում են ԱՄՆ-ի վասալները և ունեն ներքին ստրուկային մտածելակերպ, որը նրանց ստիպում է Վաշինգտոնին ենթարկվել նույնիսկ ի վնաս սեփական շահերի և անվտանգության։ Ներկայումս Վաշինգտոնը, կարծես թե իր փորձված և իրական « բաժանի, տիրապետի» մեթոդով դիմում է տարածաշրջանում անկայունություն ստեղծելու իր ստուգված ու ճիշտ քաղաքականությանը: Դա արվում է նրանց նորաստեղծ հաճախորդ պետության՝ Հայաստանի միջոցով։ Նպատակը, ըստ երևույթին, կայանում է նրանում, որպեսզի ստեղծել ԱՄՆ-ից կախվածություն և ոչնչացնել այնպիսի պետությունները, ինչպիսիք են Իրանը և Ռուսաստանը, ինչպես նաև ապահովել, որպեսզի տարածաշրջանային դերակատարները, ինչպիսիք են Ադրբեջանը և Թուրքիան, ներկայացվեն որպես օբյեկտներ, այլ ոչ թե սուբյեկտներ: Սա թույլ է տալիս պետություններին ավելի շատ մանիպուլյացիայի ենթարկել եւ նրանց թույլ չի տալիս պաշտպանել իրենց շահերն ու նպատակները»,- նշում է քաղաքագետը։
Երկրորդ պահը, նրա խոսքով, կարող է լինել նաև այն, որ ԵՄ-ի որոշ երկրներում (հատկապես Ֆրանսիայում) կա ուժեղ և ազդեցիկ հայկական սփյուռք։
«Թեև ես կհամարեի, որ դա մեծ նշանակություն չունի առաջին նկատառման հետ համեմատ», - եզրափակում է Սայմոնսը:

Трудный путь Баку и Еревана к миру. Почему Запад чинит препятствия?
В Баку неоднократно заявляли о том, что некоторые западные страны поддерживают реваншистские силы в Армении, и тем самым препятствуют мирному процессу. В то время как Азербайджан выражает готовность к двусторонним переговорам с Арменией, не всем на Западе хотелось бы полного прекращения длившегося десятилетиями конфликта.
Почему вообще есть такая тенденция на Западе? Кому и для чего там может быть выгодно продолжение ситуации «ни мира - ни войны» между Арменией и Азербайджаном?
Кыргызский политолог, эксперт по региональной безопасности Марс Сариев заявил, что ему двойные стандарты Европы понятны, они длятся с давних исторических времен.
«Мы понимаем, как формировалась Армения. Как известно, ранее на этой территории существовало Иреванское ханство, и когда Россия вела войну с Персией, на Южном Кавказе по проекту Ватикана было создано армянское образование. Надо сказать, что исторически армяне проживали и в Турции, и в Сирии, и на территории Нахчывана, и довольно мирно, пока не вмешались европейские проектировщики, в частности, Ватикан. Им нужно было создать армянское государство. И это отвечало также интересам России. Армения превратилась в форпост европейских государств в тюркском окружении. Тем более что Османская империя находилась в состоянии распада. В таких условиях формировалась Армения. Это такой конструктивный, проектный подход к формированию региона. И вот сейчас этот расклад Россию уже не устраивает, потому что Армения перестает быть ее форпостом. Москва теперь больше заинтересована в сближении с Турцией, Азербайджаном, в создании транспортного коридора Север-Юг с выходом к Персидскому заливу. Поэтому при последнем развитии армяно-азербайджанского конфликта Россия проявила пассивную позицию. К тому же Москва понимала, что тюркские государства Центральной Азии сочувствуют Азербайджану и даже в рамках ОДКБ не станут поддерживать Армению», - рассказал эксперт.
Сейчас, когда блокировано Красное море, Баб-эль-Мандебский пролив, персидский маршрут (Север-Юг) становится для России очень перспективным, говорит Сариев.
«Поэтому Запад, часть европейских стран, особенно США, Франция с большой армянской диаспорой не заинтересованы в том, чтобы Россия пробила этот коридор. И они поддерживают перманентный кризис, оказывая помощь Армении для борьбы с Азербайджаном, чтобы не было «ни войны – ни мира». Блокируют тем самым и Россию, и Азербайджан, желающего прокладки Зангезурского коридора, который позволил бы странам Центральной Азии получить выход уже в Европу через Турцию.
Таким образом, страны Запада искусственно поддерживают кризис, хотя народ Армении ранее веками жил в мире с окружающими народами, занимался торговлей с ними и процветал. Подобное могло бы быть и сейчас, но это не интересно части европейских государств, Соединенным Штатам. Потому что кризис создает зону нестабильности близ южных границ России и отрезает к тому же формирующийся китайский транспортный проект «Один пояс – один путь». То есть, Южный Кавказ становится разменной монетой для Запада в деле блокирования РФ и КНР. В рамках этого и поддерживается армянский национализм, раздуваются идеи «великой Армении от моря до моря». Всё для создания постоянного очага дестабилизации на Южном Кавказе. Что абсолютно не отвечает интересам самой Армении, в которой продолжает сокращаться численность населения.
Конечно, диаспоры, которые интегрированы в жизнь Франции и США, находятся под контролем спецслужб этих стран и, соответственно, играют против интересов народа Армении, против его гармоничного сосуществования с соседями.
Всё это носит внешний, проектный характер. В таких условиях Пашинян пытается интегрировать Армению в жизнь региона, но этому мешают внешние игроки со своими проектами. То же самое пытаются делать на Ближнем Востоке с курдами, с подкинутой картой «великого Курдистана», то же с уйгурскими сепаратистами – им тоже создают карты и мифы.
Поэтому, думаю, Азербайджану необходимо быть начеку и предпринимать контрмеры в отношении попыток дестабилизации региона», - считает кыргызский аналитик.
Здесь возникает ряд сложностей, заявил в свою очередь доктор философии (Швеция) Грег Саймонс.
«Во-первых, возможно, страны ЕС в большинстве своем являются вассалами США и обладают внутренним рабским менталитетом, который вынуждает их подчиняться Вашингтону даже в ущерб собственным интересам и безопасности. В настоящее время Вашингтон, похоже, прибегает к своей проверенной и верной политике создания нестабильности в регионе путем метода «разделяй и властвуй». Это делается через их новоиспеченное клиентское государство – Армению. Цель, по-видимому, состоит в том, чтобы создать зависимость от США и разрушить такие государства, как Иран и Россия, а также обеспечить, чтобы региональные игроки, такие как Азербайджан и Турция, были представлены объектами событий, а не субъектами. Это позволяет больше манипулировать государствами и не позволяет им отстаивать свои интересы и цели», - отмечает политолог.
Вторым моментом, по его словам, также может быть то, что в некоторых странах ЕС (особенно во Франции) существует сильная и влиятельная армянская диаспора.
«Хотя я бы посчитал, что это не имеет большого значения по сравнению с первым замечанием», - заключает Саймонс.