ԵՄ-ի երեսապաշտությունը
Ադրբեջանում ԵՄ-ի առաքելության ղեկավար Պյոտր Միխալկոն X հարթակի իր էջում գրել է այն մասին, որ «ցնցված է՝ վերջերս Ադրբեջանում ձերբակալված որոշ լրագրողների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի մասին հաղորդագրություններից»։ Միխալկոն գրել է, որ յուրաքանչյուր ոք արժանապատիվ ու հարգալից վերաբերմունքի իրավունք ունի։ Նրա վերջին պնդման հետ կհամաձայնվի յուրաքանչյուրը։ Բայց այդ որտեղի՞ց է ԵՄ ներկայացուցիչը վերցրել, որ մեր երկրում անհարգալից են վերաբերվում լրագրողներին։
Սա դատարկ հարց չէ։ Չէ որ այդ նույն Միխալկոն անցյալ տարվա հուլիսին ադրբեջանցի լրագրողներին շնորհավորել է Ազգային մամուլի օրվա առթիվ։ «Ադրբեջանի լրագրողներին և լրատվամիջոցների աշխատողներին շնորհավորում ենք մասնագիտական տոնի առթիվ։ Ազատ և անկախ լրատվամիջոցները հանդիսանում են ժամանակակից հասարակության հիմքը և իրենց կարևոր աշխատանքում արժանի են պաշտպանության և աջակցության»,- ասվում էր նրա համապատասխան թվիթում։
Այսինքն, նա ճանաչել է Ադրբեջանում ազատ ու անկախ լրատվամիջոցների առկայությունը։ Իսկ հիմա հանկարծ իրեն թույլ է տվել շահադիտական մանիպուլյատիվ բնույթի եզրակացություն։ Հենվելով մի քանի հայրենական լրագրողների ձերբակալության փաստերի վրա, նա եզրակացություն է արել մեր երկրում մամուլի ընդհանուր վիճակի մասին։ Բայց սա ազնիվ, օբյեկտիվ մոտեցում չէ։ Առավել ևս, որ լրագրողների գործերը քննվել և քննվում են դատարանում։ Իսկ Ադրբեջանի դատական համակարգը, ինչպես X սոցիալական ցանցում գրել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ կառուցված է լավագույն միջազգային փորձի հիման վրա, դրան միջամտությունը անընդունելի է։
Համոզված եմ, որ Պ. Միխալկոն պետք է վրդովվեր Հայաստանի գործողություններից։ Չէ որ, օրինակ, 2021 թվականի հունիսին Քելբեջարի շրջանում, որը 44-օրյա պատերազմից հետո վերադարձավ Ադրբեջանի վերահսկողությանը, ականի վրա պայթյունի արդյունքում զոհվեցին «AzTV» հեռուստաալիքի օպերատոր Սիրաջ Աբիշովը և «ԱզերԹաջ» լրատվական գործակալության աշխատակից Մահերրամ Իբրահիմովը։ Ականները դրվել էին հայ օկուպանտների կողմից, բայց Պ. Միխալկոն կոչ չի արել դատապարտել Հայաստանի ղեկավարությանը, որն իրականացրել է ականային ահաբեկչություն։ Նա ընդամենը ցավակցություն է հայտնել այդ ահաբեկչության զոհերին։
Պ. Միխալկոն Հայաստանի ղեկավարությանը չի դատապարտում նաև նրա համար, որ նա հետապնդում է իրեն քննադատողներին։ Հիշենք, օրինակ, լրագրող Դավիթ Սարգսյանի և «168.am» անկախ լրատվական կայքի գործի մասին, ովքեր դատական հետապնդման են ենթարկվել՝ ի հատուցում իրենց աշխատանքի համար։ Հիշեցնենք, որ անցած տարվա մայիսի 2-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշել է սառեցնել Սարգսյանի 9 մլն դրամը (23000 դոլար), ինչպես նաև նրա գործատու «168.am»-ի 9 մլն դրամի ունեցվածքը։ Սառեցումը պայմանավորված է Երևանի այն ժամանակվա փոխքաղաքապետ (այժմ՝ քաղաքապետ) Տիգրան Ավինյանի կողմից ներկայացված քաղաքացիական զրպարտության հայցի հետ՝ ի պատասխան Սարգսյանի փետրվարի 5-ի տեսագրության, որում լրագրողը Ավինյանին մեղադրում էր կոռուպցիայի մեջ։ «168.am»-ը հաճախ է քննադատում Հայաստանի իշխանությանը։ Իր «Տիգրան Ավինյան, նորահարուստ» տեսանյութերից մեկում Սարգսյանը պնդում է, որ Ավինյանի ընտանիքը անշեղորեն հարստանում է 2018 թվականին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո՝ քաղաքական ազդեցության շնորհիվ։
Բայց Միխալկոն մինչև հիմա այդպես էլ չի հայտարարել, որ ցնցված է այդ, եվրոպացիների խոսքով, «Հարավային Կովկասում ժոովրդավարության ամրոց» Հայաստանում լրագրողների հետապնդումներից։ Այս կապակցությամբ ուզում եմ հիշեցնել, որ մեր երկիրը առաջին անգամ չէ, որ ենթարկվում է չհիմնավորված հարձակումների նրանց կողմից, ովքեր մեր աչքերում ծղոտ են փնտրում, չնկատելով իրենց աչքերում գերանը։ Հիանալի հիշում եմ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նույնպես ստիպված է եղել հերքել նման անհիմն հարձակումները։ 2020 թվականի նոյեմբերին մեր պետության ղեկավարը հարցազրույց է տվել «BBC News»-ին։ Այն մեծ արձագանք առաջացրեց աշխարհում։ Սոցցանցերի օգտատերերը հատուկ ուշադրություն են դարձրել այն հատվածին, որտեղ ի պատասխան լրագրողի՝ իբր «առկա գրաքննության» և «ընդդիմության նկատմամբ ճնշումների» մասին մեղադրանքներին, մեր պետության ղեկավարը հանգիստ, կատարյալ անգլերենով, հիմնավորված մատնանշել է Արևմուտքի այդ նույն երկակի ստանդարտները։ Նա որպես օրինակ հիշեցրել է լրագրող Ջուլիան Ասանժի շուրջ իրավիճակը. «Այն հարցում, որ որ հայերն այստեղ ազատ մամուլ չեն ունենա, ինձ մեղադրելու փոխարեն, եկեք խոսենք Ասանժի մասին։ Կներեք, որքա՞ն ժամանակ է նա անցկացրել Էկվադորի դեսպանատանը և ինչի՞ համար: Որտե՞ղ է նա հիմա։ Դուք այդ անձին պատանդ եք պահել իր լրագրողական գործունեության համար, ըստ էության, նրան հոգեպես ու ֆիզիկապես սպանել եք։ Սա դուք եք արել, այլ ոչ թե մենք։ Հիմա նա գտնվում է բանտում։ Եթե դուք զբաղվում եք նման գործերով, ապա մամուլի ազատության մասին խոսելու բարոյական իրավունք չունեք»։
Սա բանավեճի նկատմամբ Ադրբեջանի նախագահի փայլուն կարողության ևս մեկ հիանալի օրինակ է։ Սա նաև աշխարհի որոշ երկրների կողմից անկախ պետություններին իրենց խաղի կանոնները թելադրելու, իրենց սովորույթով ուրիշի վանքի մեջ խցկվելու անտեղի փորձերի ցուցադրումն է: Առավել ևս, որ նրանց «վանքերում», ովքեր իրենց թույլ են տալիս մանիպուլյատիվ ու կեղծ հայտարարություններ անել մեր երկրի մասին՝ շատ մեծ խնդիրներ կան։ Այսպիսով, Եվրոպական միության հիմնարար իրավունքների գործակալությունը պարզել է, որ աֆրիկյան ծագումով մարդկանց գրեթե կեսը Եվրամիությունում կանոնավոր կերպով բախվում է ռասայական խտրականությանը և բռնությանը: ԵՄ-ի անդամ 13 երկրներում հարցման են ենթարկվել շուրջ 6750 սևամորթներ։ «Euronews»-ի տվյալներով, Ավստրիայում (67%) և Գերմանիայում (65%) սևամորթների գրեթե երկու երրորդը հայտարարել են, որ իրենց կյանքի տարբեր ոլորտներում ընդհարվել են ռասայական խտրականությանը։ Այնտեղ ռասիզմի դրսևորման դեպքերը 2016-ից 2022 թվականներին միայն աճում են. Ավստրիայում, վերջին ուսումնասիրությունից ի վեր, ցուցանիշները 42%-ից աճել են մինչև 64%-ի, իսկ Գերմանիայում ռասիզմը թվերով գրեթե կրկնապատկվել է և հավասարվել է Ավստրիային. եղել է 33%, դարձել է 64%:
Ահա թե ինչը պետք է խորը ցնցման զգացմունք առաջացնի Պ. Միխալկոյի մոտ։ Բայց նա այդ հաշվով լռում է։ Միխալկոն լռում է նաև այն մասին, թե ինչ է կատարվում իր հայրենի Սլովակիայում։ Օրինակ, նա լռում է այն առնչությամբ, թե Սլովակիայում և Եվրոպայում ինչպիսի բուռն քննադատություն է առաջացրել՝ 2023 թվականի հունվարին Սլովակիայի խորհրդարանում կառավարության կիբերանվտանգության օրինագծի քննարկումը: Փաստաթղթում առաջարկվում էր Գերագույն վարչական դատարանին՝ ապատեղեկատվություն պարունակող կայքերն արգելափակելու՝ երկրի ազգային անվտանգության վարչության նախաձեռնությունները բավարարելու իրավունք տրամադրել։ DOMOV ազգային կուսակցության նախագահ Պավոլ Սլոտան՝ «TV OTV»-ին տված հարցազրույցում կայքերի արգելափակման գործողություններն անվանել է «տոտալիտար պրակտիկա»։
– Ես համոզված էի, որ ապրում եմ ազատ երկրում, որ ինձ երաշխավորված են (ինչպես նաև ԵՄ-ի անդամ ցանկացած երկրի քաղաքացուն) իմ իրավունքներն ու ազատությունները, սեփական կարծիքի իրավունքը, որը կարող եմ ազատորեն ներկայացնել՝ առանց պատժից վախենալու։ Որ ինձ համար երաշխավորված է տեղեկատվության հասանելիության ազատության իրավունք, որը ես տեղին եմ համարում։ Ինձնից է կախված, արդյոք տեղեկություն ստանում եմ գերմանական, ֆրանսիական, անգլիական կամ ռուսական լրատվամիջոցներից։ ԵՄ-ի ոչ մի պաշտոնյա իրավունք չունի իմ փոխարեն ընտրել, թե ինչպիսի տեղեկատվություն կարող եմ ստանալ, իսկ ինչպիսին՝ ոչ»,- ասել է Սլոտան։
Միխալկոն լռում է նաև այն մասին, որ Սլովակիան՝ ԵՄ-ում միակ երկիրն է, որն իր տարածքում ոչ մի մզկիթ չունի։ Իսլամը չի հանդիսանում Սլովակիայում ճանաչված կամ պետության կողմից գրանցված կրոն: Թեև Սլովակիայի սահմանադրությունը երաշխավորում է կրոնի ազատությունը։ Բրատիսլավայում Իսլամական հիմնադրամի հիմնադիր Մոհամադ Հասնան պնդել է, որ հիմնադրամը մի քանի անգամ դիմել է երկրի իշխանություններին՝ մզկիթի կառուցումը թույլ տալու խնդրանքով, սակայն միշտ մերժվել է։
Ըստ Էթնոսների և մշակույթների հետազոտությունների կենտրոնի տվյալների՝ Սլովակիայի բնակիչների ավելի քան 70%-ը սկզբունքորեն դեմ է հանդես գալիս երկրում իսլամի գոյությանը և նույնիսկ դեմ է մուսուլմաններին իրենց կրոնը դավանելու և իսլամական կենտրոններ կառուցելուն: Սա և կա կրոնական և ազգային անհանդուրժողականություն, այլատյացություն, ռասիզմ։ Սա միակը չէ, այլ լայնորեն տարածված է և աջակցում է սլովակների ճնշող մեծամասնության կողմից։ Եվ հենց սա պետք է Պ. Միխալկոյի մոտ շոկ ու ամոթ առաջացնի։ Բայց նա, իհարկե, գերադասում է լռել՝ սլովակների համար նման ամոթալի թեմայի շուրջ՝ փնտրելով ծիծաղելի «առիթներ» Ադրբեջանի հասցեին քննադատությունների համար։

Лицемерие ЕС, чья бы корова мычала и бревно в собственном глазу
Глава миссии ЕС в Азербайджане Петер Михалко в своем аккаунте на платформе X написал о том, что был «потрясен сообщениями об унизительном обращении с некоторыми журналистами, недавно арестованными в Азербайджане». Михалко написал, что каждый имеет право на достойное и уважительное обращение. С последним его утверждением согласится каждый. Но с чего это представитель ЕС взял, что в нашей стране к журналистам относятся без уважения?
Вопрос не праздный. Ведь тот же самый Михалко поздравил азербайджанских журналистов по случаю Дня национальной прессы в июле минувшего года. «Поздравляем азербайджанских журналистов и работников СМИ с профессиональным праздником! Свободные и независимые СМИ являются основой современного общества и заслуживают защиты, поддержки и признания в своей важной работе!», - говорилось в его соответствующем твите.
То есть, он же признал наличие в Азербайджане свободных и независимых СМИ. А сейчас вдруг позволил себе спекулятивно-манипулятивный характер умозаключений. Отталкиваясь от фактов ареста нескольких отечественных журналистов, он сделал вывод об общем состоянии прессы в нашей стране. Но это не честный, не объективный подход. Тем более, что дела журналистов рассматривались и рассматриваются в суде. А судебная система Азербайджана, как написал в соцсети Х руководитель пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, построена на основе лучших международных практик, вмешательство в нее неприемлемо.
Убежден, что возмущаться П.Михалко следовало бы действиями Армении. Ведь, к примеру, в июне 2021 года в Кяльбаджарском районе, вернувшемся под контроль Азербайджана по итогам 44-дневной войны, в результате подрыва на мине погибли оператор телеканала AzTV Сирадж Абышов и сотрудник информационного агентства АЗЕРТАДЖ Магеррам Ибрагимов. Мины были заложены армянскими оккупантами, но П.Михалко не призвал осудить руководство Армении, которое осуществляло минный террор. Он лишь выразил соболезнования жертвам этого террора.
Не осуждает П.Михалко руководство Армении и за то, что оно преследует своих критиков. Вспомним, к примеру, про дело журналиста Давида Саркисяна и независимого новостного сайта 168.am, которые подвергались судебному преследованию в отместку за свою работу. Напомним, что 2 мая прошлого года суд общей юрисдикции в Ереване постановил заморозить 9 миллионов драмов (23000 долларов США) активов Саркисяна, а также 9 миллионов драмов активов его работодателя 168.am. Замораживание связано с гражданским иском о клевете, поданным тогдашним заместителем мэра Еревана (ныне он уже градоначальник) Тиграном Авиняном в ответ на видеорепортаж Саркисяна от 5 февраля, в котором журналист обвиняет Авиняна в коррупции. 168.am часто критикует правительство Армении. В одном из своих видеорепортажей «Тигран Авинян, нувориш» Саркисян утверждал, что семья Авиняна неуклонно богатеет благодаря политическому влиянию с тех пор, как в 2018 году к власти пришел премьер-министр Никол Пашинян.
Но Михалко так и не заявил до сих пор, что потрясен преследованием журналистов в Армении, в этом, по словам европейцев, «бастионе демократии на Южном Кавказе». В этой связи хочу напомнить, что наша страна не впервые подвергается необоснованным нападкам со стороны тех, кто ищет в нашем глазу соломинку, не замечая бревен в своих глазах. Прекрасно помню, что парировать такого рода необоснованные нападки пришлось и президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву. В ноябре 2020 года глава нашего государства дал интервью телеканалу BBC News. Оно вызвало огромный резонанс в мире. Особое внимание пользователи соцсетей уделили фрагменту, где на обвинения журналистки о якобы «существующей цензуре» и «притеснении оппозиции» глава нашего государства спокойно, на прекрасном английском, аргументировано указал на те самые двойные стандарты Запада. Он упомянул в качестве примера ситуацию вокруг  журналиста Джулиана Ассанжа: «Вместо того, чтобы обвинять меня в том, что армяне не будут иметь здесь свободной печати, давайте поговорим об Ассанже. Простите, сколько времени он провел в посольстве Эквадора и за что? Где он сейчас? Вы держали это лицо в заложниках за журналистскую деятельность, по сути, морально и физически убили его. Это сделали вы, а не мы. Теперь он находится в тюрьме. Если вы занимаетесь такими делами, то не имеете морального права говорить о свободной печати».
Это был очередной прекрасный пример блестящей способности президента Азербайджана к полемике. Это также была иллюстрация неуместности попыток тех или иных стран мира диктовать независимым государствам свои правила игры, соваться со своим уставом в чужой монастырь. Тем более, что в своем «монастыре» у тех, кто позволяет себе манипулятивные и лживые заявления в адрес нашей страны, имеются большие проблемы. Так, Агентство Евросоюза по основным правам (АОП) выяснило, что почти половина людей африканского происхождения регулярно сталкивается с расовой дискриминацией и насилием в Евросоюзе. Около 6750 темнокожих людей были опрошены в 13 странах — членах ЕС. По данным Euronews, почти две трети темнокожих жителей Австрии (67%) и Германии (65%) заявили, что сталкивались с расовой дискриминацией в разных сферах жизни. Случаев проявления расизма там в период с 2016 по 2022 годы становится только больше: в Австрии с момента последнего исследования показатели выросли с 42% до 64%, а в Германии расизм по цифрам увеличился почти вдвое и сравнялся с Австрией: было 33%, стало 64%.
Вот что должно вызывать чувство глубокого потрясения у П.Михалко. Но он на сей счет помалкивает. Молчит Михалко и о том, что происходит в его родной Словакии. Например, он молчит по поводу того, какой шквал критики в Словакии и в Европе вызвало рассмотрение в январе 2023 года в словацком парламенте правительственного законопроекта о кибербезопасности. В документе предлагалось предоставить Высшему административному суду право удовлетворять инициативы управления национальной безопасности страны о блокировке содержащих дезинформацию сайтов. Председатель Национальной партии DOMOV Павол Слота в интервью TV OTV назвал действия по блокировке сайтов «тоталитарной практикой».
– Я был убеждён, что живу в свободной стране, что мне гарантированы (как и любому гражданину любого государства – члена ЕС) мои права и свободы, право на собственное мнение, которое я могу представлять свободно, не опасаясь наказания. Что мне гарантируется право на свободу доступа к информации, которую я сочту уместной. От меня зависит, черпаю ли я информацию из немецких, французских, английских или российских СМИ. Ни один чиновник ЕС не имеет права выбирать за меня, какую информацию я могу получить, а какую – нет, – сказал Слота.
Молчит Михалко и о том, что Словакия - единственная страна в ЕС, не имеющая на своей территории ни одной мечети.  Ислам не является признанной и зарегистрированной государством религией в Словакии. Хотя словацкая конституция гарантирует свободу вероисповедания. Основатель исламского фонда в Братиславе Мохамад Хасна утверждал, что фонд несколько раз обращался к властям страны с просьбой разрешить строительство мечети, однако всегда получал отказ.
По данным Центра исследований этносов и культур, более 70 % жителей Словакии выступают принципиально против существования ислама в стране и даже против разрешения мусульманам практиковать их религию и строить исламские центры. Это и есть религиозная и национальная нетерпимость, ксенофобия, расизм. Она не единичная, а повсеместная и поддерживаемая подавляющим большинством словаков. И именно это должно вызывать потрясение и стыд у П.Михалко. Но он, ясное дело, предпочитает помалкивать на столь позорную для словаков тему, изыскивая нелепые «поводы» для критики в адрес Азербайджана.