«Մակրոնը` Հարավային Կովկասում շահարկումներով զբաղվող ինտրիգան է»
Ֆրանսիայի կառավարությունը հերթական հարձակում է արել Ադրբեջանի ուղղությամբ։ Այսպես, Ֆրանսիայի ԱԳՆ նոր ղեկավար Ստեֆան Սեժուրնեն հանդես է եկել դիվանագիտական կորպուսին ուղղված կոչով, որում նշել է, որ «Ֆրանսիան կապահովի Հայաստանին մշտական աջակցությունը»։
«Պետք է փնտրել արդար և տեւական խաղաղություն, որը հիմնված է օրենքի և տարածքային ամբողջականության հարգման վրա, ինչպես նաև անհրաժեշտ է ապահովել բնակչության արժանապատիվ կյանքի իրավունքը՝ հարգելով նրանց հիշատակը, պատմությունը և մշակույթը», - ասել է ԱԳՆ ղեկավարը։ Եվ դա զարմանալի չէ, քանի որ, ինչպես հիշում ենք, Ստեֆան Սեժուրնեն հանդիսանում է եռանդուն հայաֆիլներից մեկը և լոբբինգ է անում Հայաստանի շահերը ինչպես Ֆրանսիայում, այնպես էլ Եվրախորհրդարանում։ Հենց նա է հանդիսանում այդ թվում նաև մի քանի հակաադրբեջանական բանաձևերի նախաձեռնողը, որոնք ընդունվել են Եվրախորհրդարանի կողմից։
Ինչպես հայտնի է, Փարիզի քաղաքականության մեջ միշտ եղել է հայկական բաղադրիչը։ Սակայն նախորդ նախագահների օրոք Ֆրանսիան գոնե փորձում էր արտաքուստ պահպանել որոշակի հավասարակշռություն, ինչը Ելիսեյան պալատի ներկայիս տիրոջ կողմից լիովին մոռացվել է։ Մակրոնը Բաքվի և Փարիզի միջև երկկողմ հարաբերությունները հասցրել է խզման մոտիկ կրիտիկական կետին: Մակրոնական Ֆրանսիայի թշնամական տրամադրվածությունը դրսևորվում է ոչ միայն Հայաստանին աջակցող միակողմանի հայտարարություններում, այլ նաև Երևանին ֆրանսիական սպառազինության մատակարարումների, Սենատի կողմից Ադրբեջանի դեմ ԵՄ-ից պատժամիջոցներ կիրառել պահանջող սադրիչ բանաձևերի ընդունման, և ընդհանրապես միջազգային մակարդակով հակաադրբեջանական քաղաքականության ձևով։ Ավելորդ է կրկնել, որ Հայաստանի շահերի թվացյալ աջակցության հետևում, առաջին հերթին, կանգնած են Կովկասում Փարիզի կայսերական նպատակները, որոնք սրվել են՝ Ֆրանսիայում սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամի և Աֆրիկայում նրա արտաքին քաղաքական մի շարք ձախողումների ֆոնին։ Կորցնելով Սահելում իր նախկին դիրքերը՝ Մակրոնը փորձում է խցկվել Հարավային Կովկաս՝ պաթոլոգիական պարտվողի իր կերպարը շտկելու հույսով։ Որպես դրա հաստատում, կարող ենք հիշեցնել, որ օրերս Մակրոնը Ֆրանսիայի զինված ուժերին ուղղված իր ողջույնի խոսքում հայտարարել է «Հայաստանի փրկության մասին», բայց, ինչը ուշագրավ է, Հայաստանը հիշատակել է «իր անդրծովյան տարածքները պաշտպանելու» համատեքստում։
«2024 թվականին մենք անխոնջ կապահովենք մեր անդրծովյան տարածքների պաշտպանությունը և կընդհարվենք մեր մեծ ազգի վրա դրված պարտավորությունների հետ։ Այստեղ ես ձեռնպահ կմնամ մանրամասն թվարկելուց։ Ես կարող եմ նշել Բալկանները, Հայաստանը, որոնք գրավում են մեր ուշադրությունը և հանգեցնում են մեր դիրքերի ամրապնդմանն ու պատմական որոշումների կայացմանը, հատկապես Հայաստանի վերաբերյալ, որի մասին հենց նոր նշեցի»,- ասել է Մակրոնը։
Այսինքն փաստորեն, Ֆրանսիայի ղեկավարը ուրվագծել է Հայաստանի ապագայի, որպես ֆրանսիական գաղութի իր տեսլականը։ Այս առումով ժամանակն է հարց տալ. ինչպե՞ս է Հայաստանը իրեն զգում Ֆրանսիայի «անդրծովյա տարածքի» կարգավիճակում։ Կամ գիտակցում է, որ Երևանը միակ գործիքն է, որի օգնությամբ Ֆրանսիան ուզում է խցկվել Հարավային Կովկաս։
Դրա հետ մեկտեղ, Հարավային Կովկասում «ազդեցության պլացդարմ» ձեռք բերելու Ֆրանսիայի կայսերական ծրագիրը՝ հեշտ խնդրիներից չէ Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Ռուսաստանի գործոնների պատճառով։ Այս առումով տեղին է նշել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները այն մասին, որ Ֆրանսիան հող է նախապատրաստում տարածաշրջանում նոր պատերազմի համար և խախտում է կայունությունը Հարավային Կովկասում։
«Ֆրանսիան անցկացնում է ռազմակնացման քաղաքականություն՝ զինելով Հայաստանին, խրախուսելով ռեւանշիստական ուժերին Հայաստանում, հող է նախապատրաստում մեր տարածաշրջանում նոր պատերազմներ սանձազերծելու համար», - անցյալ նոյեմբերին հայտարարել է նախագահ Ալիևը «Ապագաղութացում. կանանց իրավունքների ու հնարավորությունների ընդլայնում և զարգացում» թեմայով համաժողովում։
Պետության ղեկավարը նշել է, որ ներկայումս 13 անդրծովյա տարածքները որպես իր գաղութներ կառավարող, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր մայրցամաքներում գտնվող իր նախկին գաղութների ներքին գործերին միջամտող Ֆրանսիան չնայած միջազգային կազմակերպությունների և իրենց անկախության համար պայքարող ժողովուրդների բազմամյա պահանջներին՝ շարունակում է նեոգաղութատիրության քաղաքականությունը։
Ի դեպ, Վրաստանի փորձագիտական հանրությունը նույնպես նման կարծիքի է Հայաստան ֆրանսիական ռազմական մատակարարումների առնչությամբ: Օրինակ, քաղաքագետ Լևան Չխեիձեն համարում է, որ Ֆրանսիայի կողմից Հայաստան զենքի առաքումը ուղղված է նրան, որպեսզի Փարիզը օգտվի աշխարհում աշխարհաքաղաքական իրավիճակից և Կովկասում ստեղծի նոր հակամարտություն։ Նրա խոսքով, Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին զենքի վաճառքն ուղղված է ոչ միայն Ադրբեջանի դեմ, այլ նաեւ հանդիսանում է մարտահրավեր Իրանի ու Թուրքիայի համար։
Մեկ այլ վրացի փորձագետ Վասո Կապանաձեն համոզված է՝ Հայաստանին զինելու Ֆրանսիայի նման քայլերն անթուլատրելիության մեջ։
Իր հերթին, վրացի քաղաքագետ, Կովկաս-Վրաստան իսլամական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Շոթա Ափխաիձեն, Caliber.Az-ին մեկնաբանելով՝ Հայաստանում Ֆրանսիայի դիրքերի ամրապնդման հետևանքները, ինչպես նաև Վրաստանի տարածքով Հայաստանին ֆրանսիական սպառազինության մատակարարումների հարցը, ուշադրություն է հրավիրել տարածաշրջանում Եվրոպայի ընդհանուր քաղաքականության վրա։ Փորձագետի գնահատմամբ, Արևմուտքը շահագրգռված չէ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների վերջնական կարգավորման մեջ, հետևաբար ամեն կերպ փորձում է վառել Կովկասում պատերազմի կրակը։
«Բայց դա չի խանգարում եվրոպացիներին նավթ և գազ գնել Ադրբեջանից։ Այսինքն, մի կողմից Արևմուտքը չհիմնավորված քննադատում է Ադրբեջանին այն պատճառով, որ նա ինքնուրույն լուծել է ղարաբաղյան խնդիրը, վերադարձրել է իր պապենական տարածքները, մյուս կողմից՝ չի դադարում համագործակցել Բաքվի հետ և զուգահեռաբար զինել Հայաստանին, ինչը միանշանակ հնադիսանում է երկակի ստանդարտների դրսեւորում։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի նկատմամբ Ֆրանսիայի քաղաքականությանը, ապա դա անմիջականորեն կապված է Մակրոնի դիրքորոշման հետ, ով ըստ էության հանդիսանում է քաղաքական շահարկումներով զբաղվող ինտրիգան։ Անկասկած, ցանկացած ռազմական մատակարարումները հաշվարկված են տարածաշրջանում լարվածության աճի վրա, և այս դեպքում դրա վրա է հաշվարկում նաև պաշտոնական Փարիզը։
Դուք հարցնում եք, ինչո՞ւ է Վրաստանը թույլ տվել իր տարածքով զենքի տարանցումը Հայաստան։ Վրաստանը այս հաշվով ունի միջազգային պայմանագրեր և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի հետ, ինչպես նաև Եվրոպայի հետ, որոնք չէր կարող խախտել։ Հաշվի առնելով, որ Վրաստանը դարձել է ԵՄ-ին անդամակցելու թեկնածու, նա չի կարող անել այնպիսի քայլեր, որոնք կհակասեին ձեռք բերված պայմանավորվածություններին»,- պարզաբանել է փորձագետը՝ հավելելով, որ Վրաստանը չեզոք դիրք է զբաղեցնում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունում։
Ափխաիձեի գնահատմամբ, Հարավային Կովկասում Արևմուտքի քաղաքականությունը կործանարար վտանգ է ներկայացնում Հայաստանի, ինչպես նաև տարածաշրջանի այլ երկրների, այդ թվում նաև Ռուսաստանի Դաշնության, Իրանի և Թուրքիայի համար:
«Սակայն մեր տարածաշրջան խցկվելու Ֆրանսիայի շանսերը գործնականում զրոյական են։ Դրա համար Փարիզը համապատասխան հնարավորություններ չունի, բայց նա ի վիճակի է հրահրել նոր բախումներ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ։ Եվ այդ դեպքում ոչ մի «բաստիոններ» չեն կարողանա Հայաստանը պաշտպանել ադրբեջանական «Երկաթե բռունցքի» հարվածներից,- եզրափակել է Շ. Ափխաիձեն։

«Макрон – интриган, занимающийся спекуляциями на Южном Кавказе»
Правительство Франции сделало очередной выпад в сторону Азербайджана. Так, новый глава МИД Франции Стефан Сежурне выступил с обращением, направленным дипломатическому корпусу, в котором отметил, что «Франция обеспечит постоянную поддержку Армении».
«Нужно искать справедливый и продолжительный мир, основанный на уважении закона и территориальной целостности, а также необходимо обеспечить право на достойную жизнь населения, уважая их память, историю и культуру», - сказал глава МИД. И это неудивительно, поскольку, как мы помним, Стефан Сежурне является одним из ярых армянофилов и лоббировал интересы Армении как во Франции, так и в Европарламенте. Он же является в том числе инициатором нескольких антиазербайджанских резолюций, которые были приняты Европарламентом.
Как известно, в политике Парижа всегда имелась армянская составляющая. Однако при прежних президентах Франция хотя бы пыталась внешне соблюдать некий баланс, который нынешним хозяином Елисейского дворца был полностью предан забвению. Макрон подвел двусторонние отношения между Баку и Парижем к критической точке, близкой к разрыву. Враждебный настрой макроновской Франции проявляется не только в односторонних заявлениях в поддержку Армении, но и в виде поставок французских вооружений в Ереван, принятия Сенатом провокационных резолюций с требованиями к ЕС ввести санкции против Азербайджана, и в целом антиазербайджанской политикой, продвигаемой на международном уровне. Излишне повторять, что за мнимой поддержкой интересов Армении стоят прежде всего имперские цели Парижа на Кавказе, которые усилились на фоне социально-экономического кризиса во Франции и после череды ее внешнеполитических неудач в Африке. Утратив былые позиции в Сахеле, Макрон пытается протиснуться на Южный Кавказ в надежде поправить свой имидж патологического неудачника. Как подтверждение тому можно напомнить, что на днях в своем приветственном слове вооруженным силам Франции Макрон заговорил «о спасении Армении», но, что интересно, упомянул Армению в контексте «защиты своих заморских территорий».
«В 2024 году мы будем неустанно обеспечивать защиту наших заморских территорий и сталкиваться с обязанностями, которые лежат на великой нации, которой мы являемся. Здесь я воздержусь от подробного перечисления. Я мог бы упомянуть Балканы, Армению, которые привлекают наше внимание и приводят к усилению нашей позиции и принятию исторических решений, особенно в отношении Армении, о которой я только что упомянул», - сказал Макрон.
То есть фактически, французский лидер обозначил свое видение будущего Армении в качестве французской колонии. В этой связи впору задаться вопросом: каково Армении ощущать себя в статусе «заморской территории» Франции? Или осознавать, что Ереван - единственный инструмент, при помощи которого Франция хочет пролезть на Южный Кавказ?
Вместе с тем, имперский план Франции заполучить «плацдарм влияния» на Южном Кавказе – задача не из простых из-за фактора Азербайджана, Турции и России. В этой связи уместно отметить заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что Франция готовит почву для новой войны в регионе, и нарушает стабильность на Южном Кавказе.
«Франция проводит милитаристскую политику, вооружая Армению, поощряет реваншистские силы в Армении, готовит почву для развязывания новых войн в нашем регионе», - заявил президент Алиев в ноябре минувшего году на конференции «Деоколонизация: расширение прав и возможностей женщин и развитие».
Глава государства отметил, что Франция, управляющая в настоящее время 13 заморскими территориями в качестве своих колоний, а также вмешивающаяся во внутренние дела расположенных на разных континентах мира своих бывших колоний, продолжает политику неоколониализма, несмотря на многолетние требования международных организаций и народов, борющихся за независимость.
К слову, в грузинском экспертном сообществе по поводу французских военных поставок в Армению придерживаются аналогичного мнения. К примеру, политолог Леван Чхеидзе считает, что отправка Францией оружия в Армению нацелена на то, чтобы Париж воспользовался геополитической ситуацией в мире и создал новый конфликт на Кавказе. По его словам, продажа оружия Францией Армении направлена не только против Азербайджана, но также является вызовом для Ирана и Турции.
Другой грузинский эксперт Васо Капанадзе уверен в недопустимости подобных шагов Франции по вооружению Армении.
В свою очередь грузинский политолог, директор Центра исламских исследований Кавказ-Грузия, эксперт Финансового университета РФ Шота Апхаидзе, комментируя Caliber.Az последствия усиления позиций Франции в Армении, а также вопрос поставок французских вооружений в Армению через Грузию, акцентировал внимание на общей политике Европы в регионе. По оценкам эксперта, Запад не заинтересован в окончательной нормализации армяно-азербайджанских отношений, поэтому всячески стремится разжечь костер войны на Кавказе.
«Но это не препятствует европейцам закупать нефть и газ у Азербайджана. То есть, с одной стороны, Запад необоснованно критикует Азербайджан из-за того, что он самостоятельно решил карабахскую проблему, вернул свои исконные территории, с другой стороны, не прекращает сотрудничать с Баку, и параллельно вооружает Армению, что является однозначным проявлением двойных стандартов.
Что касается политики Франции в отношении Азербайджана, то она напрямую связана с позицией Макрона, который по сути является интриганом, занимающимся политическими спекуляциями. Несомненно, любые военные поставки рассчитаны на рост напряженности в регионе, и в данном случае на это рассчитывает и официальный Париж.
Вы спрашиваете, почему Грузия допустила транзит вооружений в Армению через свою территорию? У Грузии есть международные соглашения на этот счет и с Арменией, и Азербайджаном, а также с Европой, нарушить которые она не могла. Учитывая, что Грузия стала кандидатом по вступлению в ЕС, она не может делать шаги, которые противоречили бы достигнутым соглашениям», - пояснил эксперт, добавив, что Грузия занимает нейтральную позицию в конфликте Армении и Азербайджана.
По оценкам Апхаидзе, политика Запада на Южном Кавказе представляет разрушительную угрозу для Армении, а также других стран региона, включая, в том числе РФ, Иран и Турцию.
«Однако шансы Франции протиснуться в наш регион практически нулевые. Для этого у Парижа нет соответствующих возможностей, но он в состоянии провоцировать новые столкновения между Арменией и Азербайджаном. И в этом случае, Армению никакие «Бастионы» не смогут защитить от ударов азербайджанского «Железного кулака»,- резюмировал  Ш.Апхаидзе.