Աշխարհ  24 Հունվարի 2024 - 11:40
Ֆրանսիայում բողոքի ակցիայի ժամանակ ֆերմերների մի ընտանիքի են վրաերթի ենթարկել, իսկ մեքենայում անօրինական ներգաղթյալ հայեր են եղել։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Le Parisien թերթը:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ ավտոմեքենայում եղել են երեք հայաստանցիներ, որոնք տեղում ձերբակալվել են։ Վրաերթի ենթարկվածները մի ընտանիքի անդամներ են։ 32-ամյա կինը տեղում մահացել է, իսկ ամուսինն ու 14-ամյա դուստրը ծանր վիճակում հիվանդանոց են տեղափոխվել։
Թերթը գրում է, որ անօրինական ներգաղթյալ հայաստանցիները 2022 թվականից Ֆրանսիայից փախստականի կարգավիճակ են խնդրել, սակայն 2023 թվականի աշնանը նրանց վերջնականապես մերժել են և երկրի տարածքը լքելու հրահանգ են տվել։
Միջադեպի հետևանքով երկու ապօրինի ներգաղթյալներ ևս հոսպիտալացվել են։ Այժմ ոստիկանությունը պարզում է, թե արդյոք նրանք հատուկ են վրաերթի ենթարկել ֆերմերներին, որոնք բողոքի ակցիա էին իրականացնում ավտոմայրուղու այդ հատվածում։ Նշվում է, որ 44-ամյա վարորդի արյան մեջ թմրանյութ և ալկոհոլ չի հայտնաբերվել:

Армяне-нелегалы сбили насмерть фермера на протесте во Франции
Нелегальные мигранты из Армении, которым было предписано покинуть территорию Франции, находились в машине, сбившей фермеров на акции протеста во Франции, в результате чего погиб человек.
Как передает ТАСС, об этом пишет газета Le Parisien.
По информации издания, которая ссылается на близкий к расследованию источник, в автомобиле находились три выходца из Армении, они были задержаны на месте. Нелегалы с 2022 года требовали статус беженцев, но осенью 2023 года им было окончательно отказано в этом и выдано предписание покинуть территорию страны. Тем не менее, как уточнили в полиции, они не состояли на учете у спецслужб, и острой необходимости в их немедленной депортации не было.
Сейчас полиция устанавливает, специально ли они сбили фермеров, которые проводили акцию протеста на этом участке автострады. В крови 44-летнего водителя в ходе проверки не выявили следов наркотических средств и алкоголя.
Как ранее сообщил глава Национальной федерации профсоюзов фермеров Арно Руссо, автомобиль сбил трех человек во время акции протеста аграриев на автомагистрали N20 в департаменте Арьеж на юге Франции. Все трое оказались членами одной семьи, 32-летняя женщина погибла на месте, ее муж и 14-летняя дочь в тяжелом состоянии были доставлены в больницу.