Մոսկվան Հայաստանին սպառնում է «Ուկրաինայի ճակատագրով»
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը օրերս Հանրային ռադիոյին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ «Երևանը օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարող առաջվա պես զարգացնել ռազմատեխնիկական համագործակցությունը և ուժեղացնել պաշտպանական կապերը միայն Ռուսաստանի հետ», դրանով իսկ իր սյուզերանին տարակուսելով հերթական «անակնկալով»։
«Մենք պետք է հասկանանք, թե իրականում ում հետ կարող ենք պահպանել ռազմատեխնիկական և պաշտպանական հարաբերություններ։ Նախկինում սա հասարակ խնդիր էր, քանի որ նման հարց չկար և չկար հայեցակարգը ստեղծելու դժվարություն։ Նախկինում պաշտպանության ոլորտում մեր հարաբերությունների 95-97%-ը ընկնում էր Ռուսաստանի Դաշնության վրա, հիմա դա չի կարող լինել ինչպես օբյեկտիվ, այնպես էլ սուբյեկտիվ պատճառներով»,- ասել է Փաշինյանը՝ պատճառաբանելով որ, իբր թե, «վճռական պահին ՀԱՊԿ-ն ասում է. Դուք ինքներդ լուծեք ձեր խնդիրները»։
Անմիջապես վերապահում անենք, որ այս տափակ, ըստ երևույթին, Մոսկվային բավականին շատ ձանձրացրած փաստարկը Հայաստանի իշխանությունները ամեն անգամ կրկնում են, որպեսզի, նախ՝ արդարացնել Երևանի «և ձեր, և մեր» երկակի քաղաքականությունը, որը վաղուց արդեն ձեռնտու չէ ոչ՛ Ռուսաստանին, ո՛չ Արևմուտքին։ Եվ որպես դրա հետևանք, նրանցից յուրաքանչյուրը ձգտում է ազդել Հայաստանի վրա։ Երկրորդը, այդ նույն փաստարկը, որից կառչել է հայկական կողմը, հնչեցվում է, որպեսզի իրեն հեռու պահել ՀԱՊԿ-ի հանդեպ ստանձնած պարտավորություններից։
Այսպիսով, Հայաստանը մինչև հիմա դեռ չի ստորագրել՝ կազմակերպության նոյեմբերին Մինսկում կայացած գագաթնաժողովում ընդունված ՀԱՊԿ-ի արդյունքային փաստաթղթերը, որոնք դեռ անցյալ տարվա դեկտեմբերին Երևան էր բերել կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Թասմագամբետովը։ Եվ կարծես թե «քարերի երկրի» ղեկավարությունում ամենևին չեն շտապում այս հարցը լուծել հօգուտ ռազմական դաշինքի, այլ ամենայն հավանականությամբ, հետագայում ևս այն անորոշ ժամանակով կհետաձգեն։ Փոխարենը Փաշինյանը պնդում է «ՀԱՊԿ-ի անգործության» մասին։
Սակայն, ինչպես և սպասվում էր, Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունները բացասական արձագանք են առաջացրել Ռուսաստանում, ընդ որում Փաշինյանի հասցեին խիստ քննադատությունը հնչել է Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի պատգամավորների կողմից։ Մասնավորապես, Պետդումայի պաշտպանության հարցերով կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ալեքսեյ Ժուրավլյովը «NEWS.ru»-ի հետ զրույցում հայտարարել է, որ «Հայաստանի ղեկավարությունը գնում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները քայքայելու ճանապարհով», և զգուշացրել է, որ Հայաստանի կառավարության ղեկավարը ռիսկ է անում «կորցնել Երևանը»։
Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանի խորհրդարանականները դժգոհություն են հայտնել, որ Հայաստանը երես է թեքել ՀԱՊԿ-ի կառույցներից, մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններին, և նույնիսկ հիշեցրել են, որ «Երևանի նախորդ հակառուսական դեմարշը հանգեցրեց Ղարաբաղում իրադարձություններին»։
Ուշագրավ է, որ Պետդումայի պատգամավորների կողմից Հայաստանի հասցեին կտրուկ ուղերձները առաջին անգամ չեն հնչում։ Անցյալ տարվա դեկտեմբերին նույն Ժուրավլովը նույնպես քննադատորեն է արտահայտվել Հայաստանի հասցեին՝ նշելով Հայաստանի իշխանությունների «տարօրինակ» պահվածքը այն կապակցությամբ, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղ պայմանագիրը ստորագրված չէ, իսկ սահմանները որոշված չեն։
Պետդումայի մեկ այլ պատգամավոր՝ Վիկտոր Սոբոլևը, Փաշինյանի հակառուսական հռետորաբանությունը ստորություն անվանելով՝ նշել է, որ դա հանդիսանում է ԱՄՆ-ի ուժեղացող ճնշման արդյունք։
Ընդհանրապես, նման բնույթի հայտարարությունները վերջերս բավականին հաճախ են լսվում Ռուսաստանում, ընդ որում ինչպես փորձագիտական հանրության մակարդակով, այնպես էլ ԱԳՆ-ի և Պետդումայի մակարդակով։ Մասնավորապես, դեռ անցյալ տարվա հոկտեմբերին ՏԱՍՍ պետական գործակալությունը հրապարակել էր հոդված, որտեղ հաղորդվում էր, որ «Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գնում է Վլադիմիր Զելենսկիի ճանապարհով», իսկ ինքնին Հայաստանը վերածվում է «հերթական Ուկրաինայի»։ Այսինքն, Մոսկվան մի կողմից Երևանին զգուշացնում է հակառուսական քաղաքականության բացասական հետևանքների մասին, բայց միևնույն ժամանակ անուղղակի ակնարկում է, որ չի հրաժարվում՝ «Արևմուտքի թակարդում» խճճված իր ձախորդ դաշնակցից։ Համենայնդեպս, հենց այդպիսի իմաստային գաղափար է կրում՝ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությունը այն մասին, որ «արևմտյան երկրները գազանաբար բռնել են Հայաստանին Ուկրաինայում իրենց քաղաքականության ձախողումից հետո», ինչպես նաև ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովի՝ դեռ անցած տարվա նոյեմբերին «Россия-1» հեռուստաալիքի եթերում արտահայտություններն այն մասին, որ Արևմուտքի երկրները «փաղաքշում են» Հայաստանին և ուզում են հանրապետության հետ բարեկամանալ ընդդեմ Ռուսաստանի։ Դրա հետ մեկտեղ, ակնհայտ է, որ Մոսկվան չի սահմանափակվում՝ Ռուսաստանից Հայաստանի օտարացման հարցի պատասխանատվությունը միայն Արևմուտքի վրա տեղափոխմամբ։ Զուգահեռաբար Մոսկվան Երևանին զգուշացնում է այն մասին, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության Արևմուտքի օգտին ռազմավարական սխալը նրան խոստանում է ուկրաինական սցենար։ Որից բխում է եզրակացություն այն մասին, որ Մոսկվան հստակ ազդակ է ուղարկել Հայաստանին՝ զգուշացնելով իր հակառուսական քաղաքականության հետեւանքների մասին։ Համապատասխանաբար, Փաշինյանի՝ երկու աթոռի վրա նստելու հնարավորությունը զգալիորեն կրճատվում է։
Նմանկերպ կարծիք է հայտնում նաև Միջազգային եվրասիական շարժման վերլուծական բաժնի ղեկավար, ռուսաստանցի քաղաքական վերլուծաբան Վլադիմիր Կիրեևը։ Caliber.Az-ին մեկնաբանելով Երեւանի հակառուսական քաղաքականության հնարավոր հետեւանքները, ռուսաստանցի փորձագետը նշել է, որ Հայաստանը գնում է Ուկրաինայի ճանապարհով, բայց ավելի երկար ժամանակով։
«Հայաստանի ղեկավարությունը, անցկացնելով երկակի քաղաքականություն և մշտապես կենտրոնանալով Արևմուտքի վրա, դրանով հանդերձ լինելով եվրասիական ինտեգրացիոն նախագծերի և ՀԱՊԿ-ի կազմում, շարունակում է Ռուսաստանին սադրել հակառուսական բնույթի անհեթեթ հայտարարություններով և գործողություններով։ Փաշինյանը Հայաստանի կառավարման հենց սկզբից ցույց տվեց, որ հանդիսանում է Ռուսաստանի գաղափարական թշնամին, և մինչ օրս հավատարիմ է նույն քաղաքականությանը։ Կարծում եմ, Մոսկվան մտադիր չէ հանդուրժել Հայաստանի ղեկավարության արևմտամետ քաղաքականությունը և առայժմ միայն զգուշացնում է այն մասին, որ Երևանի երկակի խաղը կարող է անկանխատեսելի հետևանքներ ունենալ իր համար։ Այս փուլում Հայաստանի հետ Ռուսաստանի ցանկացած հարաբերությունը հանդիսանում է թունավոր, խնդրահարույց, Մոսկվային չափազանց ձեռնատու չէ Հայաստանի ղեկավարության հայտարարությունները այն մասին, որ «Ռուսաստանը չի կարող լինել Հայաստանի միակ առանցքային գործընկերը՝ պաշտպանական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում»։ Չեմ բացառում, որ Մոսկվան կարող է պատժամիջոցներ կիրառել Հայաստանի նկատմամբ՝ զենքի վաճառքի և պահպանման համար, եթե բախվի Գյումրիից ռուսական ռազմաբազան դուրս բերելու խնդրին, և ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունների խզման դեպքում։ Ռուսաստանը միևնույն ժամանակ կարող է օգտագործել ճնշման տնտեսական լծակները Հայաստանի վրա, սառեցնել ֆինանսական օգնությունը Երևանին, եթե այնտեղ շարունակեն հավատարիմ մնալ արևմտամետ արտաքին քաղաքականության կուրսին: Հայաստանի իր գործողություններով այսօր գնալով ավելի շատ է հիշեցնում Ուկրաինային, և դա ոչ լավագույն տարբերակ է նրա համար, որպեսզի ապագայում պահապանի իր պետականության մնացորդները։ Կարծում եմ, ժամանակն է, որպեսզի Հայաստանի ղեկավարությունը խելամիտ ընտրություն կատարի և հրաժարվի երկակի քաղաքականությունից, որը վաղ թե ուշ կարող է նրա համար վերածվել աղետի, ինչպես ուկրաինականը»,- եզրափակել է Վ. Կիրեևը։

Москва грозит Армении «судьбой Украины»
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на днях в интервью Общественному радио заявил, что «Ереван в силу объективных и субъективных причин не может, как прежде, развивать военно-техническое сотрудничество и наращивать оборонные связи только с Россией», озадачив тем самым своего сюзерена очередным «сюрпризом».
«Нам нужно понять, с кем мы реально можем поддерживать военно-технические и оборонные отношения. Раньше эта проблема была простой, потому что не было такого вопроса и не было сложности в создании концепции. Раньше 95-97% наших отношений в оборонной сфере приходилось на Российскую Федерацию, теперь этого не может быть как по объективным, так и по субъективным причинам», - сказал Пашинян, сославшись на то, что, дескать, «в решающий момент ОДКБ говорит: вы сами смотрите, решайте свои проблемы».
Сразу оговоримся, что этот избитый и, судя по всему, изрядно поднадоевший Москве аргумент армянские власти вторят всякий раз, чтобы, во-первых, оправдать двойственную политику Еревана «и вашим, и нашим», которая давно уже не устраивает ни Россию, ни Запад. И как следствие этого, каждый из них старается воздействовать на Армению. Во-вторых, этот же самый аргумент, за который ухватилась армянская сторона, озвучивается, чтобы дистанцироваться от своих обязательств перед ОДКБ.
Так, Армения до сих пор все еще не подписала итоговые документы ОДКБ, принятые на ноябрьском саммите организации в Минске, которые еще в декабре прошлого года привозил в Ереван генсек организации Имангали Тасмагамбетов. И похоже, что в руководстве «страны камней» отнюдь не спешат решить этот вопрос в пользу военного блока, а скорее всего будут и дальше откладывать его на неопределенный срок. Вместо этого Пашинян утверждает о «бездействии ОДКБ».
Впрочем, как и ожидалось, заявления армянского премьера вызвали негативную реакцию в России, причем жесткая критика в адрес Пашиняна пошла от депутатов Госдумы РФ. В частности, первый заместитель председателя комитета Госдумы по обороне Алексей Журавлев в беседе с NEWS.ru заявил, что «руководство Армении идет по пути разрушения отношений с Россией», и предупредил, что глава армянского правительства рискует «потерять Ереван»».
В то же время российский парламентарий высказал недовольство тем, что Армения отвернулась от структур ОДКБ, принимает участие в учениях НАТО, и даже напомнил, «что предыдущий антироссийский демарш Еревана привел к событиям в Карабахе».
Обращает внимание, что резкие месседжи в адрес руководства Армении озвучиваются депутатами Госдумы не в первый раз. В декабре прошлого года тот же Журавлев также критически высказывался в адрес Армении, отмечая «странное» поведение армянских властей в связи с тем, что мирный договор с Азербайджаном не подписан, а граница не определена.
Другой депутат Госдумы - Виктор Соболев, назвав подлостью антироссийскую риторику Пашиняна, отметил, что это является результатом усиливающегося давления США.
Вообще заявления такого рода в последнее время достаточно часто слышны в России, причем как на уровне экспертного сообщества, так и на уровне МИД и Госдумы. В частности, еще в октябре прошлого года государственное агентство ТАСС выпустило публикацию, в которой сообщило, что «премьер-министр Армении Никол Пашинян идет по пути Владимира Зеленского», а сама Армения превращается в «очередную Украину». То есть Москва, с одной стороны, предупреждает Ереван о негативных последствиях антироссийской политики, но в то же время косвенно намекает, что не отказывается от своего незадачливого союзника, запутавшегося в «капкане Запада». По крайней мере, именно такую смысловую нагрузку носят заявления официального представителя МИД РФ Марии Захаровой о том что «западные страны звериной хваткой вцепились в Армению после провала их политики в Украине», а также высказывания главы МИД РФ Сергея Лаврова, озвученные им еще в ноябре прошлого года в эфире телеканала «Россия-1» о том, что страны Запада «обхаживают» Армению и хотят дружить с республикой против России. Вместе с тем, очевидно, что Москва не ограничивается тем, что перекладывает ответственность в вопросе отдаления Армении от России только на Запад. Параллельно Москва предупреждает Ереван о том, что стратегическая ошибка во внешнеполитическом выборе Армении в пользу Запада сулит ей украинский сценарий. Из чего следует вывод о том, что Москва направила четкий сигнал Армении, предупредив о последствиях ее антироссийской политики. Соответственно возможности Пашиняна и дальше усидеть на двух стульев существенно сокращаются.
Аналогичного мнения придерживается и руководитель аналитического отдела Международного Евразийского движения, российский политический аналитик Владимир Киреев. Комментируя Caliber.Az возможные последствия антироссийской политики Еревана, российский эксперт отметил, что Армения идет путем Украины, но более растянуто по времени.
«Руководство Армении, проводя двойственную политику и постоянно ориентируясь на Запад, будучи при этом в составе евразийских интеграционных проектов и ОДКБ, продолжает провоцировать Россию нелепыми заявлениями и действиями антироссийского характера. Пашинян с самого начала своего управления Арменией показал, что является идейным врагом России, и этой же политики придерживается и по сегодняшний день. Думаю, Москва не намерена терпеть прозападную политику армянского руководства и пока что предупреждает о том, что двойная игра Еревана может иметь непредсказуемые для него последствия. На данном этапе любые отношения России с Арменией являются токсичными, проблематичными, Москву крайне не устраивают заявления руководства Армении о том, что «Россия не может быть единственным ключевым партнером Армении в оборонной и военно-технической сферах». Я не исключаю, что Москва может применить санкции в отношении Армении на продажу и обслуживание оружия, если столкнется с проблемой вывода российской военной базы из Гюмри, и в случае разрыва отношений с ОДКБ. Россия в то же время может задействовать экономические рычаги воздействия на Армению, заморозить финансовую помощь Еревану, если там будут и дальше придерживаться прозападного внешнеполитического курса. Армения своими действиями сегодня все больше напоминает Украину, и это не самый лучший для нее вариант, чтобы сохранить остатки своей государственности в перспективе. Полагаю, руководству Армении впору сделать разумный выбор и отказаться от двойственной политики, которая рано или поздно может обернуться для нее катастрофой, наподобие украинской», - резюмировал В. Киреев.