Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն Բորելին մեղադրել է միակողմանի հայամետ դիրքորոշման մեջ
«Մենք դատապարտում ու մերժում ենք՝ Եվրամիության արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի անհիմն մեղադրանքները Ադրբեջանի հասցեին, որոնք նա արտահայտել է՝ փետրվարի 13-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ»։
«Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի կողմից՝ ռազմական ագրեսիա իրականացրած հայկական կողմին արդարացնելը, մեր կողմից դիտվում է որպես աչք փակել Հայաստանի ռազմական սադրանքի վրա։ Ցավոք, 5 ամսվա կայունությունից հետո ԵՄ-ն անտեսում է դիպուկահարի կրակոցից ադրբեջանցի զինվորի վիրավորումը՝ առանց որևէ սադրիչ գործոնների։
Սադրանքին ի պատասխան Ադրբեջանի ձեռնարկած քայլերը համարժեք էին և տեղային։ Այս միջոցները կանխեցին նաև՝ ռազմական էսկալացիան ընդլայնելու հայկական փորձերը։
Դրա հետ մեկտեղ, մեկ անգամ ևս ուզում եմ ընդգծել, որ ափսոսանք է առաջացնում՝ զինված ուժերի դուրսբերման վերաբերյալ Եվրամիության բարձր ներկայացուցչի առաջարկը, որը գործնական նշանակություն չունի։ ԵՄ-ն պետք է հաշվի առնի, որ Եվրամիության առաքելության հովանու ներքո սահմանամերձ շրջաններում Հայաստանի կողմից տեղակայված վարձկանները վտանգ են ներկայացնում ադրբեջանական զինվորականների և քաղաքացիական բնակչության կյանքի համար։
Անընդունելի է հայազգի բնակիչներին, ովքեր կամովին լքել են Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանը, հարկադիր վերաբնակներ անվանելը։ Անընդունելի է նաև գոյություն չունեցող «Լեռնային Ղարաբաղ» անվանումն օգտագործել այս տարածաշրջանի նկատմամբ, որը հանդիսանում է Ադրբեջանի տարածքը։ ԵՄ-ն քաջատեղյակ է, որ ադրբեջանական կողմը բազմիցս կոչ է արել հայ բնակիչներին մնալ իրենց տներում։
Կրկին անգամ, ափսոսանքով նշում ենք, որ չնայած Եվրոպական Միության Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի խաղաղասիրական նախաձեռնություններին, Արտաքին կապերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչը միակողմանի հայանպաստ դիրքորոշում է գրավում, անջրպետ է ստեղծում Ադրբեջանի և Եվրամիության կառույցների միջև և, հետևաբար, լիովին մեկուսացնում է իրեն՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

МИД Азербайджана обвинил Борреля в односторонней проармянской позиции
«Мы осуждаем и отвергаем необоснованные обвинения в адрес Азербайджана со стороны Верховного представителя Европейского Союза (ЕС) по международным отношениям и политике безопасности Джозепа Борреля, высказанные им 13 февраля во время совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном».
«Оправдание Верховным представителем Джозепом Боррелем армянской стороны, совершившей военную агрессию, расценивается нами как закрытие глаз на военную провокацию Армении. К сожалению, после 5 месяцев стабильности ЕС игнорирует ранение азербайджанского военнослужащего в результате снайперского огня без каких-либо провоцирующих факторов.
Шаги, предпринятые Азербайджаном в ответ на провокацию, носили адекватный и локальный характер. Эти меры также предотвратили попытки Армении расширить военную эскалацию.
Вместе с тем, хотелось бы еще раз подчеркнуть, что не имеющее практического значения предложение Верховного представителя Европейского союза об отводе вооруженных сил, вызывает сожаление. ЕС должен учитывать, что наемники, размещенные Арменией в приграничных регионах под покровительствои миссии Европейского Союза, представляют угрозу для жизни азербайджанских военных и гражданского населения.
Недопустимо называть вынужденными переселенцами жителей армянского происхождения, добровольно покинувших Карабахский экономический район Азербайджана. Также недопустимо в отношении этого региона, являющегося территорией Азербайджана, использовать несуществующее название, такое как «Нагорный Карабах». ЕС хорошо известно, что азербайджанская сторона неоднократно призывала армянских жителей оставаться в своих домах.
Еще раз с сожалением отмечаем, что, несмотря на миролюбивые инициативы президента Совета Евросоюза Шарля Мишеля, Верховный представитель по внешним связям и политике безопасности занимает одностороннюю проармянскую позицию, создает разрыв между Азербайджаном и институтами Евросоюза и, следовательно, полностью изолирует себя от процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией», говорится в заявлении.