Ընդլայնվել է COP29 կազմկոմիտեի կազմը
Նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել՝ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի, Կիոտոյի Արձանագրության կողմերի հանդիպման 19-րդ նստաշրջանի և Փարիզյան համաձայնագրի կողմերի հանդիպման 6-րդ նստաշրջանի կազմկոմիտեում փոփոխություններ կատարելու մասին։
Փաստաթղթի համաձայն՝ COP29 կազմկոմիտեի կազմն ընդլայնվել է, այնտեղ ներառել են՝ ծովափնյա բուլվարի վարչության նախագահ Խանլար Աղալարովը, «Կին, զարգացում, ապագա» հասարակական միավորման նախագահ Գյուլշան Ախունդովան, Մշակույթի նախարարությանը կից պաշտպանության, մշակութային ժառանգության զարգացոման և վերականգնման պետական ծառայության պետ Սաբինա Հաջիևան, Ադրբեջանի գիտական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մեհրիբան Իմանովան, «Երիտասարդների գենդերային հավասարության կենտրոն» հասարակական միավորման նախագահ Մարիամ Մեջիդովան, Ձեռնարկատերերի ազգային համադաշնության գլխավոր քարտուղար Նաթավան Մամեդովան, DOST ներառական զարգացման և ստեղծագործական կենտրոնի տնօրեն Նիգյար Մամեդովան, SmartNation հարթակի հիմնադիր Շաբնամ Մամեդովան, Հատուկ կապի և տեղեկատվական անվտանգության պետական ծառայության պետ Իլգար Մուսաևը, տնտեսության նախարարությանը կից հարկային պետական ծառայության ղեկավարի տեղակալ Սամիրա Մուսաևան, Պետական նավթային ընկերության նախագահ Ռովշան Նաջաֆը, Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Քյոնուլ Նուրուլլաևան, «Սպիտակ քաղաք» նախագծի գլխավոր տնօրեն Ռուսլան Սադըգովը, Թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությանն առընթեր նորարարությունների և թվային զարգացման գործակալության խորհրդի նախագահ Ինարա Վելիևան, «Sağlamlığa Xidmət» հասարակական միավորման գործադիր տնօրեն, Շրջակա միջավայրի պահպանության առաջին կոալիցիայի համահիմնադիր Փարվանա Վելիևան, Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ֆաթմա Իլլդըրըմը։
Բացի այդ, «Ազերիգազ» արտադրական միավորման գլխավոր տնօրեն Ռուսլան Ալիևը դուրս է մնացել Կազմկոմիտեի կազմից։

Расширен состав Оргкомитета COP29
Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о внесении изменений в состав Организационного комитета по проведению 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), 19-й сессии встречи сторон Киотского протокола и 6-й сессии встречи сторон Парижского соглашения.
Согласно документу, состав Оргкомитета COP29 расширен, в него включены председатель управления Приморского бульвара Ханлар Агаларов, председатель Общественного объединения «Женщина, развитие, будущее» Гюльшан Ахундова, начальник Государственной службы по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры Сабина Гаджиева, исполнительный директор Азербайджанского научного фонда Мехрибан Иманова, председатель Общественного объединения «Центр гендерного равенства молодежи» Марьям Меджидова, генеральный секретарь Национальной конфедерации предпринимателей Натаван Мамедова, директор Центра инклюзивного развития и творчества DOST Нигяр Мамедова, учредитель платформы SmartNation Шабнам Мамедова, начальник Государственной службы специальной связи и информационной безопасности Ильгар Мусаев, заместитель начальника Государственной налоговой службы при Министерстве экономики Самира Мусаева, президент Государственной нефтяной компании Ровшан Наджаф, депутат Милли Меджлиса Кенуль Нуруллаева, генеральный директор проекта «Белый город» Руслан Садыгов, председатель правления Агентства инноваций и цифрового развития при Министерстве цифрового развития и транспорта Инара Велиева, исполнительный директор Общественного объединения «Sağlamlığa Xidmət», соучредитель коалиции Environmental Protection First Пярвана Велиева, депутат Милли Меджлиса Фатма Йылдырым.
Кроме того, из состава Оргкомитета исключен генеральный директор производственного объединения «Азеригаз» Руслан Алиев.