Պրոֆեսոր Խաչիկյանի երևակայությունները
ԱՄՆ-ի Սթենֆորդի համալսարանի քաղաքական գիտությունների դոկտոր Արթուր Խաչիկյանը ռուսական «EADaily»-ին ասել է, որ «ադրբեջանական կողմի հայտարարությունները գնալով ավելի ագրեսիվ են դառնում, քանի որ նա հասկանում է, որ Հայաստանը գտնվում է բավականին ծանր վիճակում, և Բաքվից են կախված նաև Եվրոպան, և Ռուսաստանը»: Նրա խոսքով, Ադրբեջանը կարող է ցանկացած պահի օգտվել տարածաշրջանում տիրող իրավիճակից, որտեղ տեղի է ունենում՝ Իսրաելի, Պաղեստինի, Սիրիայում որոշ խմբավորումների մասնակցությամբ տարածաշրջանային հակամարտություն։
«Սա բավականին խոշոր տարածաշրջանային պատերազմ է, և այն բարենպաստ հող է ստեղծում Թուրքիայի և Ադրբեջանի համար, քանի որ նրանք, օգտվելով այդ իրավիճակից, Արևմուտքին կառաջարկեն իրենց ծառայությունները ընդդեմ Իրանի։ Եվ այս ծառայության դիմաց, ինչպես միշտ, կպահանջեն Հայաստանին առնչվող մի բան, օրինակ՝ Սյունիքի տարածքը (Զանգեզուր-Խմբ.), որպեսզի ավելի հեշտ տեղափոխեն իրենց զինված ուժերը։ Չպետք է մոռանալ նաև Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև ռազմավարական դաշինքի գոյության մասին։ Միևնույն ժամանակ Ռուսաստանը զբաղված է Ուկրաինայում պատերազմով և չի ցանկանում կոնֆլիկտ ունենալ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ։ Դաշնակից գտնելու մեր հնարավորությունները շատ սահմանափակ են»,- ասել է Խաչիկյանը։
Որքանո՞վ են առհասարակ համարժեք նման հայտարարությունները։ Ինչի՞ համար է Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջազգային իմիջը փչացնելու այդչափ անշնորհք փորձը։
Այս հաշվով Caliber.Az-ի հետ իրենց կարծիքներով կիսվել են արտասահմանյան հայտնի փորձագետները:
Թուրք քաղաքագետ, «Անկարա-Մոսկվա» փորձագիտական-վերլուծական ցանցի առաջատար մասնագետ Էնգին Օզերը սկսել է հեգնական նկատողությամբ այն մասին, որ մեր «սիրելի» պրոֆեսոր Խաչիկյանը մոռանում է այն մասին, որ Հայաստանի ներկայիս աշխարհաքաղաքական դրությունը ստեղծվել է ինքնին Հայաստանի ժողովրդի կամքով։
«Որովհետև հայերը վարչապետ ընտրեցին Փաշինյանին, և նա Հայաստանի համար ընտրեց նոր կուրս՝ արևմուտքի հետ մերձեցման ուղի։ Վերջերս նա հայտարարել է, որ Հայաստանը սառեցրել է ՀԱՊԿ-ում անդամակցությունը։ Սրա հետ ոչ մի կապ չունեն ո՛չ Անկարան, ո՛չ Բաքուն, ո՛չ էլ մյուս մայրաքաղաքները։ Սա նրանց սեփական որոշումն է։
Հավանաբար, Խաչիկյանը նկատի ունի Զանգեզուրի խնդիրը՝ իբր Թուրքիան և Ադրբեջանը պատրաստվում են ուժով վերցնել այդ միջանցքը։ Բայց եթե նույնիսկ այդպես լիներ, Հայաստանը վաղուց պետք է փորձեր այդ հարցը լուծել դիվանագիտական ճանապարհով։ Որքան ժամանակ է անցել, բայց Երեւանի կողմից ոչ մի էական որոշումներ չեն նկատվել՝ սա փաստ է։ Իսկ ի՞նչ են նրանք առաջարկում։ Սպասել ևս 100 տարի՞: Ոչ։
Ո՛չ Թուրքիան, ո՛չ Ադրբեջանը չեն պատրաստվում հարձակվել Հայաստանի վրա։ Նման ցանկություն չկա։ Բայց ինչ որ ուժ, հավանաբար, պետք է կիրառել, որպեսզի հայերին ստիպել չխանգարել Զանգեզուրի միջանցքի իրականացմանը։ Խաչիկյանը ինչ-որ քարոզչական անհեթեթություն է դուրս տալիս, և դա ինչ-որ քիչ է համապատասխանում Սթենֆորդի համալսարանի դոկտորի նրա կարգավիճակին»,- ասում է Օզերը։
Ռազմական և քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վախթանգ Մաիսայան (Թբիլիսի) ենթադրում է, որ, նախ սա զուտ քարոզչական ելույթ է։
«Ես կարծում եմ, որ Հայաստանի քաղաքական էլիտայի որոշ հատվածները ուզում են, կամ արդեն սկսել են տեղեկատու-հոգեբանական պատերազմ։ Մենք տեսնում ենք դրա նախաբանը: Սա նրանց բացած «առաջին կրակն է»։ Ես չգիտեմ, թե ինչի վրա են հիմնված այդ շահարկումները այն մասին, որ Ադրբեջանը իբր ուզում է ռազմական հակամարտություններ՝ հատկապես Իրանի հետ, էլ չեմ ասում Հայաստանի մասին։ Բաքուն՝ Երևանի հետ վիճելու և իր հարաբերություններում լարվածությունը մեծացնելու պատճառներ չունի։ Ադրբեջանը կատարել է իր առաքելությունը, ազատագրել է իր օկուպացված տարածքները և վերականգնել է պետության ամբողջականությունը։ Այնպես որ հետագայում, կարծում եմ, Բաքուն, ընդհակառակը, շահագրգռված է աշխարհատնտեսական հարաբերությունների հաստատմամբ և տարածաշրջանային ու գլոբալ մակարդակով աշխարհատնտեսական կարգավիճակի ձեռք բերմամբ։ Ես կարծում եմ, որ Միջին միջանցքի գաղափարի խթանումն արդեն իսկ հանդիսանում է Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնահերթությունը։
Այնպես որ, նման սադրիչ նյութերը, ես համարում եմ, որ պատվեր են, որոնք գալիս են այն երկրներից, որոնք շահագրգռված չեն մեր տարածաշրջանում կայունացմամբ։ Առավել ևս, այն ժամանակահատվածում, երբ Հայաստանը իր կողմնորոշումը թեքում է հյուսիսից դեպի արևմուտք։ Այսինքն, ահա այս տեղեկատու-հոգեբանական մշակումը նպատակադրված է նրան, որպեսզի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագիր չկնքվի։ Ահա, թե ինչի հետ, ցավոք սրտի, այսօր Բաքուն ստիպված է բախվել»,- ասում է դոկտոր Մաիսայան:

Фантазии профессора Хачикяна Озер и Маисая на Caliber.Az
Доктор политологии Стэнфордского университета США Артур Хачикян сказал российскому изданию EADaily, что «заявления азербайджанской стороны становятся все более агрессивными, поскольку она понимает, что Армения находится в достаточно сложном положении и от Баку зависят и Европа, и Россия». Азербайджан, по его словам, может в любой момент воспользоваться ситуацией в регионе, в котором происходит региональный конфликт с участием Израиля, Палестины, Ирана, некоторых группировок в Сирии.
«Это довольно крупная региональная война, и она создает благоприятную почву для Турции и Азербайджана, поскольку они, воспользовавшись этой ситуацией, предложат Западу свои услуги против Ирана. А в обмен на эту услугу, как всегда, потребуют что-то, связанное с Арменией, например, территорию Сюника (Зангезур - Ред.), чтобы было легче перебрасывать свои вооруженные силы. Не следует забывать и о существовании стратегического союза между Израилем и Азербайджаном. В это же время Россия занята войной в Украине и не желает конфликтовать с Турцией и Азербайджаном. Наши шансы найти союзника очень ограничены», — сказал Хачикян.
Насколько вообще адекватны подобные заявления? К чему столь неуклюжая попытка подпортить международный имидж Азербайджана и Турции?
Своим мнением на сей счет поделились с Caliber.Az известные зарубежные эксперты.
Турецкий политолог, ведущий специалист экспертно-аналитической сети «Анкара-Москва» Энгин Озер начал с ироничного замечания о том, что наш «любимый» профессор Хачикян забывает о том, что сегодняшнее геополитическое положение Армении было создано по воле самого народа Армении.
«Потому что армяне выбрали премьер-министром Пашиняна, и он выбрал для Армении новый курс, путь — сближение с Западом. Недавно он заявил, что Армения заморозила членство в ОДКБ. К этому не имеют никакого отношения ни Анкара, ни Баку, ни другие столицы. Это их собственное решение.
Наверное, Хачикян имеет в виду проблему Зангезура — якобы Турция и Азербайджан собираются силой пробить этот коридор. Но даже если бы это было так, Армении давно следовало бы постараться решить этот вопрос дипломатическим путем. Сколько времени прошло, но никаких существенных решений со стороны Еревана не наблюдается — это факт. Что же они предлагают? Ждать еще 100 лет? Нет.
Ни Турция, ни Азербайджан не собираются нападать на Армению. Нет такого желания. Но какую-то силу, наверное, надо приложить, чтобы заставить армян не препятствовать реализации Зангезурского коридора. Хачикян несет какую-то пропагандистскую чушь, и это как-то мало вяжется с его статусом доктора из Стэнфордского университета», — говорит Озер.
Доктор военных и политических наук, профессор Вахтанг Маисая (Тбилиси) полагает, что, во-первых, это чисто пропагандистское выступление.
«Я думаю, некоторые части армянской политической элиты хотят или уже начали информационно-психологическую войну. Мы видим прелюдию к этому. Это «первый огонь», который они открыли. Я не знаю, на чем основаны эти манипуляции о том, что Азербайджан якобы хочет военных конфликтов, особенно с Ираном, не говоря уже об Армении. Спорить с Ереваном и закручивать напряжение в его отношении у Баку нет причин. Азербайджан выполнил свою миссию, освободил свои оккупированные территории и восстановил целостность государства. Так что дальше, думаю, Баку, напротив, заинтересован в налаживании геоэкономических отношений и в получении геоэкономического статуса на региональном и глобальном уровне. Я думаю, продвижение идеи Среднего коридора является уже главным приоритетом внешней политики Азербайджана.
Так что вот такие провокационные материалы, я считаю, это заказ, который исходит от тех стран, которые не заинтересованы в стабилизации в нашем регионе. Тем более в период, когда Армения сворачивает свою ориентацию с севера на запад. То есть вот эта информационно-психологическая обработка нацелена на то, чтобы между Арменией и Азербайджаном не был подписан мирный договор. Вот с чем, к сожалению, приходится сталкиваться сегодня Баку», — говорит доктор Маисая.