Խոջալուի զանգվածային գերեզմանից դուրս է բերվել ևս մեկ անչափահասի աճյուն
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին տեղեկացրել է ԱՀ գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունը։
Հաղորդվում է, որ Գլխավոր դատախազության դատաբժշկական և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչությունը հետաքննություն է անցկացնում զանգվածային թաղման վայրում մարդկային մնացորդների հայտնաբերման փաստի առթիվ, որը բացահայտվել է օկուպացիայից ազատագրված Խոջալու քաղաքի կենտրոնում իրականացվող լայնածավալ վերականգնողական և շինարարական աշխատանքների շրջանակում իրականացված պեղումների ժամանակ։
Ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում այսօր նշված տարածքում հայտնաբերվել են մեկ այլ անչափահասի մնացորդներ: Այսպիսով, պարզվել է, որ զանգվածային գերեզմանում թաղված մարդկային աճյունը պատկանում է առնվազն 5 անձի (այդ թվում՝ 2 անչափահասի), ովքեր ենթարկվել են անմարդկային վերաբերմունքի և ֆիզիկական բռնության։
Քննչական գործողությունների արդյունքների վերաբերյալ հանրությանը կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն։

Из массового захоронения в Ходжалы извлечены останки еще одного несовершеннолетнего
Как сообщается, в Управлении криминалистики и информационных технологий Генеральной прокуратуры проводится расследование по факту обнаружения во время раскопок, проведенных в рамках капитальных реставрационно-строительных работ, проводимых в освобожденном от оккупации центре города Ходжалы (вблизи бывшей ковровой фабрики) массовых человеческих останков в захоронении
В результате продолжающихся следственных действий на указанной территории сегодня были обнаружены человеческие останки, принадлежащие еще одному несовершеннолетнему, тем самым установлено, что человеческие останки, захороненные в массовом захоронении, принадлежат как минимум 5 лицам (из них 2 несовершеннолетних), которые подвергались бесчеловечному обращению и физическому насилию.
В настоящее время продолжается осмотр места происшествия с целью полного выявления захороненных на этом месте человеческих останков.