Բայրամով. Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիրը պետք է մշտական լինի
Պաշտոնական Բաքվի ակնկալիքները Հայաստանից կայանում են նրանում, որ երկու երկրներն էլ կհամաձայնեն խաղաղության պայմանագրի՝ հիմնված միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման վրա ոչ թե խոսքով, այլ գործով։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Անթալիայում դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում լրագրողներին ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
Նախարարն ընդգծել է, որ խաղաղության պայմանագիրը պետք է մշտական լինի, որպեսզի հետագայում լրացուցիչ հարցեր չառաջացնի։
«2021 թվականի հունվարից Ադրբեջանը սկսեց քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու ուղղությամբ։ 2022 թվականին Ադրբեջանը հայտարարեց 5 հիմնական սկզբունքների մասին, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն: Այդ 5 հիմնական սկզբունքներն ընդունվել են Հայաստանի կողմից։ Միաժամանակ այն դրական է գնահատվել միջազգային հանրության կողմից։ Ադրբեջանի կողմից պատրաստված և մյուս կողմին ներկայացված փաստաթղթի նախագիծը նույնպես կառուցվել է այդ նույն սկզբունքների վրա, որը ձևավորվել է միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան»,- ընդգծել է Բայրամովը։

Байрамов: Мирное соглашение с Арменией должно быть постоянным
Ожидания официального Баку от Армении заключаются в том, что обе страны согласятся на мирный договор на основе признания территориальной целостности друг друга не на словах, а на деле.
Как сообщает Report, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов журналистам в рамках Дипломатического форума в Анталье.
Министр подчеркнул, что мирное соглашение должно быть постоянным, чтобы оно не создавало дополнительных вопросов в будущем.
«С января 2021 года Азербайджан начал предпринимать шаги по нормализации отношений с Арменией. В 2022 году Азербайджан объявил 5 базовых принципов, имеющих важное значение. Эти 5 базовых принципов были приняты Арменией. В то же время он был положительно оценен международным сообществом. Проект документа, подготовленный Азербайджаном и представленный другой стороне, также построен на тех же принципах и формируется в соответствии с нормами международного права», - подчеркнул Д.Байрамов.