«Ռուսաստանը չի ուզում պատասխանատու լինել հայերի բոլոր դժբախտությունների համար»
Ռուսաստանը կարող է վերանայել իր հարաբերությունները Հայաստանի հետ՝ Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի ավարտին կայացած մամուլի ասուլիսում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այս հայտարարությունը, թերևս, կարելի է մեկնաբանել որպես Մոսկվայի նախազգուշացում, ներկայիս հանգամանքների ակնարկ Երևանի հասցեին։ Լավրովը հիշեցրել է, որ պաշտոնական Երևանը չի համաձայնվել Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանին ՀԱՊԿ-ի դիտորդական առաքելության տեղակայմանը` դա պատճառաբանելով նրանով, որ ՀԱՊԿ-ն չի դատապարտել պաշտոնական Բաքվի գործողությունները. «Սակայն սրանից հետո Հայաստանը սահման է թողել Եվրամիության առաքելությանը։ ԵՄ-ն նույնպես չի դատապարտել Ադրբեջանին, բայց նրան չեն մերժել»։
Լավրովի խոսքով, նման հանգամանքները՝ Հայաստանի հետ հարաբերություններում շատ բան վերանայելու անհրաժեշտություն են ստեղծում։
Բայց հատկապես ի՞նչ է նկատի ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը՝ խոսելով Հայաստանի հետ հարաբերությունները վերանայելու հնարավորության մասին։ Այս հարցով Caliber.Az-ի թղթակիցը դիմել է ռուս քաղաքագետներին։
Ազգային էներգետիկ անվտանգության հիմնադրամի փորձագետ, ՌԴ կառավարությանն առընթեր Ֆինանսական համալսարանի գիտաշխատող Ստանիսլավ Միտրախովիչի կարծիքով, Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարի հայտարարությունը առաջին հերթին հարկ է ընկալել որպես պատասխան՝ ՀԱՊԿ-ում իր մասնակցությունը սառեցնելու մասին Հայաստանի հայտարարությանը։
«Եվ եթե Հայաստանը սառեցնում է իր մասնակցությունը, ապա Ռուսաստանն էլ ՀԱՊԿ-ի ֆորմուլյարում ամրագրված որոշ պարտավորությունները կհամարի իր համար անտեղի։ Հնարավոր է, որ դա հետագայում կհանգեցնի ռուսական ռազմակայանի կարգավիճակի վերանայմանը և այլ հարցերի։ Այս փոփոխությունները կարող են ազդել նաև, օրինակ՝ հայկական որոշ ապրանքների դեպի ռուսական տարածք առևտրի ոլորտի վրա։ Այո, մի կողմից, Ռուսաստանն ինքը Հայաստանը օգտագործում է որպես զուգահեռ ներմուծման միջանցք, բայց հսկայական ու հզոր Չինաստանի համեմատությամբ, Հայաստանով անցնող միջանցքը նկատելիորեն պակաս կարևորություն ունի»,- նշել է Ս. Միտրախովիչը։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես համարում է Ռուսաստանի Ժողովուրդների բարեկամության համալսարանի Զանգվածային հաղորդակցությունների ամբիոնի դոցենտ, քաղաքագետ Անար Հասանովը, եթե դիվանագիտական լեզվից վերծանենք Լավրովի հայտարարությունը, ապա այն կարող է հնչել նաև այսպես, «որ մեկ օրվա ընթացքում մեր բարեկամությունը. կարող է վերածվել թշնամանքի»։
«Հատկապես սա է նկատի ունեցել Սերգեյ Վիկտորովիչը։ Չնայած Հայաստանը առայժմ խոսքից գործի մեծ հաշվով չի անցել։ Այո, կողմերի միջև կան փոխադարձ «ռևերանսներ», օրինակ՝ հայերի կողմից դա ՄՔԴ-ի որոշումն է։ Դրա պատճառով Պուտինը չի կարող գալ Հայաստան։ Նման բաներին ամենից հաճախ հետևում են Ռուսաստանի պատասխան գործողությունները. օրինակ՝ «Ջերմուկ» հանքային ջրի, կոնյակի, խավիարի արգելքը։ Չնայած Ռուսաստանը առայժմ այնքան էլ կտրականապես չի արձագանքում։ Այս պահին Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների խզում չեմ ակնկալում, թեև դրանով հանդերձ միանգամայն հավանական է ՀԱՊԿ-ից Երևանի դուրս գալը։ Դրա հետ մեկտեղ ուզում եմ նշել, որ Ռուսաստանը այդ առնչությամբ առանձնապես չի վշտանա»,- նշել է քաղաքագետը։
Նրա կարծիքով, ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալը կարող է տեղի ունենալ ինքնաբերաբար, եթե Հայաստանը խախտի ռազմական դաշինքի կանոնադրության կետերը։
«Օրինակ, ՀԱՊԿ-ի կանոնադրության յոթերորդ հոդվածը խոսում է այն մասին, որ եթե դաշինքի անդամը միանա արևմտյան ռազմական ենթակառուցվածքին, ապա դա՝ խախտողին կազմակերպությունից հեռացնելու իրավունք է տալիս կազմակերպության մասնակիցներին։ Եվ այս պահը Մոսկվային նույնիսկ ձեռնտու է։ Որովհետև նման ձևով Հայաստանը կմնա Ադրբեջանի հետ դեմ առ դեմ և Ռուսաստանին կազատի՝ ՀԱՊԿ-ի պարտավորությունների հետ կապված Երևանի մեղադրանքներից և պահանջներից։ Այնպես որ ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալը Ռուսաստանը իրականում չի դիտարկում որպես մեծ ողբերգություն, այլ ընդհակառակը, որպես մի շարք խնդիրներ լուծելու հնարավորություն։ Ռուսաստանը չի ուզում կռվել երկու ճակատով, նա չի ուզում պատասխանատու լինել հայ ժողովրդի բոլոր դժբախտությունների համար, այլ ընդհակառակը, հայ հասարակությանը պարբերաբար հասկացնել է տալիս, որ բոլոր դժբախտություններում մեղավորը նրա կառավարությունն է»,- եզրափակել է Ա. Հասանովը։

«Россия не хочет быть в ответе за все несчастья армян» Комментируют Митрахович и Гасанов
Россия может пересмотреть свои отношения с Арменией — это заявление министра иностранных дел России Сергея Лаврова, сделанное им на пресс-конференции по завершении Антальского дипломатического форума, пожалуй, можно трактовать как предупреждение Москвы, намек на сложившиеся обстоятельства в адрес Еревана. Лавров напомнил, что официальный Ереван не дал согласие на размещение наблюдательной миссии ОДКБ на условной границе с Азербайджаном, мотивировав это тем, что ОДКБ не осудила действия официального Баку: «Однако вслед за этим Армения допустила к границе миссию Евросоюза. ЕС также не осуждал Азербайджан, но ему не отказали».
По словам Лаврова, подобные обстоятельства создают необходимость пересмотреть очень многое в отношениях с Арменией.
Но что именно подразумевал глава внешнеполитического ведомства РФ, говоря о возможности пересмотра отношений с Арменией? С этим вопросом корреспондент Caliber.Az обратился к российским политологам.
По мнению эксперта Фонда национальной энергетической безопасности, научного сотрудника Финансового университета при правительстве РФ Станислава Митраховича, заявление главы МИД России в первую очередь стоит воспринимать как ответ на заявление Армении о заморозке своего участия в ОДКБ.
«И если Армения замораживает свое участие, то и Россия какие-то свои обязательства, прописанные в формуляре ОДКБ, будет считать для себя неактуальными. Возможно, это в перспективе приведет к пересмотру статуса российской военной базы и других вопросов. Также эти изменения могут затронуть и торговую сферу, например, с доступом каких-то армянских товаров на территорию России. Да, с одной стороны, Россия сама использует Армению как коридор для параллельного импорта, но в сравнении с огромным и мощным Китаем коридор через Армению имеет заметно меньшее значение», — заметил С. Митрахович.
В то же время, как считает доцент кафедры массовых коммуникаций Российского университета дружбы народов, политолог Анар Гасанов, если расшифровывать заявление Лаврова с дипломатического языка, то это может прозвучать как и то, «что в течение одного дня наша дружба может перерасти во вражду».
«Именно это имел в виду Сергей Викторович. Хотя пока от слов к делу Армения по большому счету не перешла. Да, есть взаимные «реверансы» сторон, например, со стороны армян это решение МУС. Из-за него Путин не может приехать в Армению. На подобное чаще всего следуют ответные действия России: например, запрет на минералку «Джермук», на коньяк, на икру. Хотя пока Россия отвечает еще не так категорично. На данный момент я не жду разрыва дипотношений с Арменией, хотя при этом весьма вероятен выход Еревана из ОДКБ. Вместе с тем хочу заметить, что Россия не особо огорчится по этому поводу», — заметил политолог.
По его мнению, выход Армении из ОДКБ может произойти автоматически, если Армения нарушит пункты устава военного блока.
«Например, седьмая статья устава ОДКБ гласит о том, что если член блока подключится к западной военной инфраструктуре, то это дает его участникам право исключить нарушителя из организации. И этот момент Москве даже на руку. Потому что таким образом Армения останется один на один с Азербайджаном и избавит Россию от каких-либо претензий, обвинений по обязательствам ОДКБ со стороны Еревана. Так что выход Армении из ОДКБ Россия на самом деле не рассматривает как большую трагедию, а напротив, как возможность решить ряд проблем. Россия не хочет воевать на два фронта, она не хочет быть в ответе за все несчастья армянского народа, а напротив, регулярно дает понять армянскому обществу, что во всех бедах виновато его правительство», — заключил А. Гасанов.