«Աթոռներ ջարդելու» գործողություն
Հայաստանում կազմավորվում է բարդ իրավիճակ։ Դրական փաստը այն է, որ Երեւանը ադրբեջանական կողմին վերադարձրել է մոլորված զինծառայողին։ Հայաստանի ղեկավարությունը որոշել է չսրել առանց այդ էլ բարդ իրավիճակը։ Իսկ դրա բարդությունը կայանում է նրանում, որ, թերևս, բազմավեկտորականությունը, ինչպես դա հասկանում են իշխանության երևանյան առանձնասենյակներում, սկսում է պետականության կորստով սպառնալ երկրին։
Մեր կայքում արդեն հրապարակվել է նյութն այն մասին, թե ինչպես է ռուսական «Gray Zone» տելեգրամ ալիքը ձեռք բերել՝ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի նամակը Ժոզեպ Բորելին։ Այդ նամակում Պապիկյանը խնդրում է Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի (ԽԵՀ) գծով ԵՄ-ի աջակցությունը «լոգիստիկայի և ռազմական բժշկության ոլորտում»։ Այդ օգնությունը, գրում է Պապիկյանը, «կարևոր դեր կխաղա Հայաստանի անվտանգության ճարտարապետության դիվերսիֆիկացման գործում», ինչը «կենսականորեն անհրաժեշտ է՝ հաշվի առնելով մեր տարածաշրջանում առկա իրողությունները»։ Այս կապակցությամբ ավելորդ չի լինի հիշել, որ, այդ թվում նաև ԽԵՀ-ի միջոցով Եվրոպայից Ուկրաինա է մատակարարվում սպառազինության մի մասը։ «Ինչպես երևում է նամակից, Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև սերտ համագործակցությունը թեւակոխում է սկզբունքորեն նոր փուլ՝ սա արդեն իսկ լիարժեք համագործակցություն է անվտանգության ոլորտում ԽԵՀ-ի գծով, այդ նույնի, որի միջոցով այդ թվում նաև առատաձեռն հովանավորվում են նաև Ուկրաինայի զինված ուժերը»,- տրամաբանական եզրակացություն է անում տելեգրամ ալիքը։
Փաստաթուղթը թվագրվում է հունվարի 30-ով, եւ կարելի է ենթադրել, որ այն ռուսների ձեռքն է ընկել շատ ավելի վաղ, քան հրապարակվել էր։ Այս բացահայտման հրապարակումը հետապնդում է ևս մեկ նպատակ՝ Երեւանին՝ Մոսկվայից արագացող հեռանալու պայմաններում ցույց տալ, որ նրա ոչ մի քայլ աննկատ չի մնում ռուսական հատուկ ծառայությունների կողմից։ Ընդ որում անհայտ է, թե Երևանի համա ինչն է ավելի վատ՝ ռուսների կողմից Պապիկյանի նամակը հայտնաբերվել է Երևանում, թե արդեն Բրյուսելում։ Սակայն, ամեն դեպքում, Մոսկվան ցույց է տալիս, որ երկար ձեռքեր ունի։
Այն մասին, որ հատկապես հիմա է մոտենում երկու երկրների հարաբերություններում ճշմարտության ժամը՝ վկայում է նաև այն փաստը, որ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը այդ.ես էլ չսպասելով, որ Անթալիայում դիվանագիտական ֆորումում իրեն կմոտենա իր հայ գործընկեր Արարատ Միրզոյանը՝ չի խորշել և Մոսկվա վերադառնալուն պես ինքն է հավաքել «անորսալի» դիվանագետի հեռախոսի համարը։ Դժվար թե Լավրովը նրան զանգահարեր, որպեսզի իր դժգոհությունն արտահայտի,- ավելի շուտ նախազգուշացնել ինչ-որ բանի մասին, ինչից Միրզոյանն այդքան ջանասիրաբար խուսափում էր լսել Թուրքիայում: Իսկ Լավրովը հաղթահարել է հպարտությունն ու դա արել է, որպեսզի հետո ոչ ոք չասի, թե իրենց չեն զգուշացրել։
Մինչդեռ «քարերի երկրին» կարծես սկսել են գզգզել նաև հարավից։ Իզուր չէ, որ վերոնշյալ Պապիկյանը այսօր մեկնել է Թեհրան։ Միաժամանակ հայկական արևմտամետ լրատվամիջոցներում սրվում է հակաիրանական հիստերիա։ Այս մասին, մասնավորապես, իր տելեգրամ ալիքում հայտնել է հայ քաղաքագետ Սերգեյ Մելքոնյանը։ Հայաստանի քաղաքականության իրանական օրակարգին է իր տելեգրամ ալիքի վերլուծական հոդվածը նվիրել նաև Ադրբեջանցի հայտնի քաղաքագետ Ֆարհադ Մամեդովը։ Փորձագետը վերլուծությունը սկսում է նրանով, որ Իրանը հանդիսանում է այն երկիրը, որն ամենաշատն է աջակցել Հայաստանին դժվարին ժամանակներում, հիշեցնելով 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Թեհրանի կողմից իր տարածքի տրամադրումը ռուսական զենքի փոխադրման համար, ղարաբաղցի անջատողականներին հետպատերազմյան ռեսուրսային ապահովումը, դիվերսիոն խմբերի ուղարկումը Ղարաբաղ և տասնյակ հազարավոր զինվորականների կուտակումը Ադրբեջանի հետ սահմանին։ Մամեդովի խոսքով, Իրանը այժմ «իր ակնկալիքների պատասխան է պահանջում Հայաստանից», որը ներառում է իրանական առաքելության տեղակայումը Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանին, ինչպես նաև «Արևմտյան Զանգեզուրում իրանական ռազմաբազայի տեղակայումը՝ Գյումրիում ռուսականի հետ մեկտեղ կամ էլ դրա փոխարեն»։ Վերլուծաբանը հիշեցրել է նաև այն մասին, որ Իրանը ներկա պահին իր տարածքը տրամադրում է հնդկական սպառազինության մատակարարման համար և ձգտում է այդ դերից օգտվել Հայաստանի կառավարությանը շանտաժի ենթարկելու նպատակով։ Մամեդովը գալիս է այն եզրակացության, որ «Հայաստանը աստիճանաբար սահում է իր գործընկերների առճակատման մեջ, և այդ առճակատումը առայժմ ընթանում է Հայաստանի տեղեկատվական դաշտում։ Բաց առճակատման անցումը՝ ժամանակի հարց է, և դրան կարող է նպաստել ներքաղաքական ճգնաժամը կամ էլ արտահերթ ընտրությունները, որոնց մասին տարեսկզբից սկսել են ավելի ու ավելի շատ խոսել»։
Հաշվի առնելով Ռուսաստանի և Իրանի միջև ռազմավարական դաշինքը՝ կարելի է ենթադրել, որ Մոսկվան և Թեհրանը որոշել են միաժամանակ ճնշում գործադրել Երևանի վրա։ Այս եզրակացությանն է հուշում նաև այն փաստը, որ վերոհիշյալ Սերգեյ Մելքոնյանի թեզերը իր կայքում է հրապարակել Հայաստանում Մոսկվայի այնպիսի խոսափողը, ինչպիսին է «Verelq»-ը։ Ի դեպ, Մելքոնյանի եզրակացություններից մեկը նույնպես կարծես թե միավորում է Մոսկվան և Թեհրանը Երևանի նշանառության տակ. «Նման թեզեր տարածվում են ավանդաբար հակառուսական քարոզչությամբ զբաղվող կայքերի և անհատների կողմից»։ Եվ այնուհետև. «Նման արտաքին քաղաքական գծի հետևանքները չափազանց պարզ են. եթե Հայաստանը շարունակի խզումը Ռուսաստանից, միտումնավոր վատթարացնի հարաբերությունները Իրանի հետ, ապա տարածաշրջանային միակ ուժը, որը կլրացնի վակուումը՝ Թուրքիան է»։ Վերջին կետը, ճիշտ է, կարծես համայն հայության ավանդական խրտվիլակ՝ Թուրքիայի գռեհիկ շահագործումն է։ Չէ որ, եթե մատնանշել, որ վակուումը գրավելու է Արևմուտքը, ապա Հայաստանում շատերը միայն ուրախ կլինեն։ Դրա համար էլ՝ Թուրքիա։
Հարկ է նաև ավելացնել, որ հայ քաղաքագետը հակաիրանական հիստերիայի մեջ մեղադրում է հատկապես պաշտոնական Երևանին, մինչդեռ Ֆարհադ Մամեդովը ենթադրում է, որ հայկական լրատվամիջոցներում հակաիրանական արշավը նախաձեռնել է ոչ թե Փաշինյանը, այլ Ուկրաինայում Նահանգների նախկին դեսպանի և տեղատվական ռեսուրսների ձևավորման մասնագետի կողմից ղեկավարվող ԱՄՆ-ի դեսպանատունը։
Ադրբեջանցի վերլուծաբանի վարկածի օգտին է խոսում անձամբ Երևանի այնպիսի լուրջ քայլը, ինչպիսին է ռազմական նախարարին Թեհրան խորհրդակցության ուղարկելը։ Հարկ է նաև հիշել, որ Ռուսաստանի գլխավոր դիվանագետից փախչող Արարատ Միրզոյանը ոչ ավելի, քան հինգ օր առաջ այցելել է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն և նույնիսկ ընդունվել է նախագահ Ռաիսիի կողմից։
Այսինքն՝ Փաշինյանը, ըստ երևույթին, շարունակում է փորձել նստել երեք կամ ավելի աթոռների վրա։ Բայց ահա Հայաստանի արեւմտյան հովանավորներին այս տարբերակը, կարծես, այլեւս ձեռք չի տալիս։ Արդեն չափազանց շատ մանրամասներ ցույց են տալիս այն, որ Նիկոլ Փաշինյանին հակադրվում է ոչ միայն ռուսամետ ընդդիմությունը, այլ նաև շատ ավելի չարաբաստիկ արևմտամետ ֆրոնդան՝ իր սեփական առանձնասենյակի պատերի ներսում։

Операция «Выбивание стульев»
В Армении складывается непростая ситуация. Тот факт, что Ереван вернул азербайджанской стороне заблудившегося военнослужащего, — это положительный момент. Армянское руководство решило не нагнетать и без того сложную ситуацию. А сложность ее заключается в том, что, пожалуй, многовекторность, как ее понимают в ереванских кабинетах власти, начинает угрожать стране потерей государственности.
На нашем сайте уже был опубликован материал о том, как российский телеграм-канал Grey Zone получил в распоряжение письмо министра обороны Армении Сурена Папикяна Жозепу Боррелю. В этом письме Папикян делает запрос на помощь ЕС в «сфере логистики и военной медицины» по линии Европейского фонда мира. Эта помощь, пишет Папикян, сыграет «важную роль в диверсификации архитектуры безопасности Армении», что «жизненно необходимо с учетом существующих реалий в нашем регионе». В этой связи будет нелишне вспомнить, что в том числе посредством ЕФМ из Европы в Украину поставляется часть вооружений. «Как видно из письма, тесное сотрудничество между Арменией и ЕС входит в принципиально новый этап — это уже полноценное сотрудничество в области безопасности по линии ЕФМ, того самого, через который в том числе щедро спонсируются и ВС Украины», — делает логический вывод Телеграм-канал.
Документ датируется 30 января, и можно предположить, что в руки россиянам он попал гораздо раньше, чем был опубликован. Обнародование этой находки преследует еще одну цель — показать Еревану в условиях его ускоряющегося дистанцирования от Москвы, что ни один его шаг не остается незамеченным со стороны российских спецслужб. Причем неизвестно, что хуже для Еревана — было ли письмо Папикяна обнаружено россиянами в Ереване или уже в Брюсселе. Впрочем, в любом случае Москва показала, что у нее длинные руки.
О том, что именно сейчас приближается час истины в отношениях двух стран, свидетельствует и тот факт, что министр иностранных дел России Сергей Лавров, который так и не дождался, пока к нему подойдет на дипломатическом форуме в Анталье армянский коллега Арарат Мирзоян, не побрезговал и по возвращении в Москву сам набрал номер «неуловимого» дипломата. Вряд ли Лавров позвонил ему, чтобы выразить обиду, — скорее предупредить о чем-то, чего Мирзоян так усиленно избегал услышать в Турции. А Лавров пересилил гордость и сделал это для того, чтобы потом никто не говорил, что их не предупреждали.
Между тем «страну камней», кажется, начали терзать и с юга. Недаром ведь уже упомянутый выше Папикян сегодня отправился в Тегеран. Одновременно в армянских прозападных СМИ нагнетается антииранская истерия. Об этом в своем Телеграм-канале, в частности, поведал армянский политолог Сергей Мелконян. Иранской повестке армянской политики посвятил аналитический материал на своем Телеграм-канале известный азербайджанский политолог Фархад Мамедов. Эксперт начал анализ с того, что Иран является страной, которая больше всех поддерживала Армению в трудные времена, напомнив о предоставлении Тегераном своей территории для провоза российского вооружения во время 44-дневной войны, послевоенном ресурсном обеспечении карабахских сепаратистов, отправке диверсионных групп в Карабах и скоплении десятков тысяч военных на границе с Азербайджаном. Согласно Мамедову, сейчас Иран «требует ответа на свои ожидания от Армении», что включает в себя размещение иранской миссии на условной границе с Азербайджаном, а также «размещение иранской военной базы в Западном Зангезуре наряду с российской в Гюмри или же взамен ее». Аналитик также напомнил о том, что Иран в данный момент предоставляет свою территорию для доставки в Армению индийского вооружения и старается воспользоваться этой ролью с целью шантажа армянского правительства. Мамедов приходит к выводу, что «Армения постепенно скатывается к противостоянию своих партнеров, и это противостояние пока что проистекает в информационном поле Армении. Переход к открытому противостоянию — дело времени, и этому может способствовать внутриполитический кризис или же внеочередные выборы, о которых все больше начали говорить с начала года».
Учитывая стратегический союз между Россией и Ираном, можно предположить, что Москва с Тегераном решили оказать одновременное давление на Ереван. К такому выводу также наталкивает и тот факт, что тезисы вышеупомянутого Сергея Мелконяна опубликовал на своем сайте такой рупор Москвы в Армении, как Verelq. Кстати, один из выводов Мелконяна также как бы объединяет Москву и Тегеран под прицелом Еревана: «Подобные тезисы распространяют площадки и личности, которые традиционно занимаются антироссийской пропагандой». И далее: «Последствия подобной внешнеполитической линии предельно ясны: если Армения продолжает разрыв с Россией, намеренно ухудшает отношения с Ираном, то единственная региональная сила, которая заполнит вакуум, — Турция». Последний пункт, правда, кажется пошленькой эксплуатацией традиционного жупела всех армян — Турции. Ведь если указать на то, что вакуум займет Запад, то многие в Армении только обрадуются. Поэтому — Турция.
Еще стоит добавить, что армянский политолог винит в антииранской истерии именно официальный Ереван, в то время как Фархад Мамедов делает предположение, что антииранскую кампанию в армянских СМИ инициировал не сам Пашинян, а посольство США, возглавляемое бывшим послом Штатов в Украине и являющейся специалистом по формированию информационных ресурсов.
В пользу версии азербайджанского аналитика говорит собственно такой серьезный шаг Еревана, как отправка военного министра на совещание в Тегеран. Также следует вспомнить, что убегающий от главного российского дипломата Арарат Мирзоян не далее чем пять дней назад посетил ИРИ и даже был принят президентом Раиси.
То есть Пашинян, по всей видимости, продолжает пытаться усидеть на трех и более стульях. А вот западных покровителей Армении этот вариант, похоже, уже не устраивает. Уж слишком много деталей указывает на то, что Николу Пашиняну противостоит не только пророссийская оппозиция, но и гораздо более зловещая прозападная фронда в стенах его собственного кабинета.