Թուրքական հատուկ ջոկատայիններ. դժվարը իրականացնելի է, անհնարինը ժամանակ է պահանջում
Աշխարհի բանակներին նվիրված հաղորդաշարի հերթական հաղորդման ընթացքում Caliber.Az-ը կդիտարկի եղբայրական Թուրքիայի Զինված ուժերի Հատուկ գործողությունների ուժերի կազմը, սպառազինությունը և մարտական ներուժը։
Թուրքիայի ղեկավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում Հատուկ գործողությունների ուժերի զարգացմանն ու կատարելագործմանը, որոնք կարող են արդյունավետորեն լուծել տարբեր խնդիրներ պատերազմի և խաղաղության պայմաններում։ Հատուկ գործողությունների ուժերը Թուրքիայի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից դիտվում են որպես ռազմական գործողությունների թատերաբեմում կազմավորումների և զորամիավորումների մարտականգործողությունների ապահովման կարևորագույն միջոց։ Բացի այդ, նրանք ի վիճակի են ինքնուրույն լուծել խնդիրների լայն շրջանակ՝ ի շահ երկրի ազգային անվտանգության ապահովման։
Հրամանատարության պլանների համաձայն՝ նախապատերազմյան շրջանում և պատերազմի ընթացքում Հատուկ օպերատիվ ուժերը պետք է ներգրավվեն հակառակորդի թիկունքում հետախուզական և դիվերսիոն գործողություններում, սաբոտաժի կազմակերպման, պարտիզանական շարժման, օդանավերի թիրախների հայտնաբերման և հրետանային կրակի ճշգրտման գործողություններում։
Խաղաղ ժամանակ նրանք կարող են օգտագործվել Թուրքիայում, Սիրիայում և Իրաքում PKK ահաբեկիչների դեմ պայքարելու համար։

Спецназ Турции: трудное осуществимо, невозможное – требует времени
В очередной передаче цикла, посвященного армиям мира, Caliber.Az рассмотрит состав, вооружение и боевой потенциал Сил специальных операций Вооруженных сил братской Турции.
Руководство Турции уделяет большое внимание развитию и совершенствованию сил специальных операций, которые могут эффективно решать различные задачи в военное и мирное время. Силы специальных операций рассматриваются военно-политическим руководством Турции как важнейшее средство обеспечения боевых действий соединений и объединений войск на театре военных действий. Кроме того, они способны самостоятельно решать широкий круг задач в интересах обеспечения национальной безопасности страны.
Согласно планам командования, формирования Сил специальных операций в предвоенный период и в ходе войны предполагается привлекать к ведению разведывательно-диверсионной деятельности в тылу противника, организации саботажа, партизанского движения, наведению авиации на цели и корректировке артиллерийского огня. В мирное время они могут быть задействованы для борьбы с террористами ПКК в Турции, Сирии и Ираке.