Հայաստանի վերազինում. ո՞վ, որքան և ինչո՞վ
Հայաստանը ուժեղացնում է իր զինված ուժերի վերազինումը։ Վերջին մի քանի ամիսներին Երևանը զգալիորեն արագացրել է իր բանակի ներուժի թարմացման և համալրման գործընթացը։ Դրանով հանդերձ հստակ երևում են երկու փիղ, որոնց վրա հենվում է Հայաստանը իր վերազինման հարցում։ Դրանք են Ֆրանսիան և Հնդկաստանը։ Վերջերս Հայաստան էր այցելել Ֆրանսիայի ռազմական նախարար Սեբաստիան Լեկորնուն՝ ռազմատեխնիկական բնույթի մի ամբողջ շարք համաձայնագրեր ստորագրելու նպատակով։ Համաձայնագրերի մանրամասները չեն բացահայտվում, բայց մյուսներից ավելի հաճախ հիշատակվում են ՀՕՊ համակարգերը, «Միստրալ» համակարգերը, իսկ բառացիորեն Ֆրանսիայի նախարարի Հայաստան այցի նախօրեին մատակարարվել էր «ACMAT Bastion» զրահատեխնիկայի առաջին խմբաքանակը։ Զարմանալի չէ, որ Հայաստանը այժմ զբաղված է վերազինման հարցով, քանի որ 2020-ին 44-օրյա պատերազմի ընթացքում կրած ծանր կորուստներից հետո, նա Ռուսաստանից այդպես էլ չստացավ իր մարտունակությունը վերականգնելու օգնությունը։
Հիշեցնեմ, որ մոնիտորինգի հարթակների ճշտված տվյալների համաձայն՝ հայկական բանակը կորցրել է ոչնչացված, վնասված և ռազմավարային 255 տանկ, 160 զրահամեքենա, 279 միավոր հրետանի, 85 ՀԿՀՀ, 39 ՀՕՊ համակարգ, 18 ռադիոտեղորոշիչ և ավելի քան 730 միավոր ավտոտրանսպորտ։ Ընդհանուր տվյալների համաձայն՝ կորուստները շատ ավելի մեծ են եղել, ինչը զգալիորեն խաթարել է նրա պաշտպանունակությունը։ 2021 թվականից սկսած Հայաստանը փորձում է, վերացարկելով զենքի իր երկարամյա մատակար Ռուսաստանից, որքան հնարավոր է արագ վերականգնել իր նախկին ներուժը։ Հենվելով Ֆրանսիայի և Հնդկաստանի, որպես տեխնիկայի իր հիմնական մատակարարների, և Իրանի, որպես տարանցիկ լոգիստիկ հանգույցի վրա՝ Հայաստանը սպառազինությունների գնման աննախադեպ արշավ է ծավալել: Եվ, դատելով կրած կորուստներից, նրան պետք է հետաքրքրեն տանկերը, ՄԶՄ-ները, հրետանին, ՀՕՊ համակարգերն ու բանակային տիպի մեքենաները։
Եվ, հարկ է նշել, այս հարցերում Հայաստանը սկսել է հատկապես պաշտպանական բաղադրիչից՝ ՀՕՊ-ից և հրետանուց։ ՀՕՊ և ռադիոտեղորոշիչ համակարգերի հիմնական մատակարարը նրա համար դառնում է Ֆրանսիան, իսկ ահա հրետանին, փողայինը և հրթիռայինը ապահովվում է Հնդկաստանի մատակարարումներով, մասամբ ձեռք բերելով նաև ՀՕՊ կլաստեր։ Այսինքն՝ հստակ տեսանելի է ապագայի համար հայկական զինված ուժերի զարգացման ռազմավարությունը՝ առաջին փուլը. երկնքի էշելոնային փակում է, ինչպես նաև հրետանային ներուժի կուտակում։ Հիշեցնեմ, որ 44-օրյա պատերազմի մեկնարկից առաջ, Հայաստանը ուներ տարածաշրջանում խոշորագույն հրետանային բաղադրիչներից մեկը (ավելի քան 500 հրետանային համակարգ), իսկ նրա հրետանավորները լավ պատրաստված էին և լուրջ խնդիր էին առաջացնում ադրբեջանական զորքերի համար։ Բայց այս բաղադրիչը 2/3 մասով ջնջվել է ադրբեջանական բանակի կողմից։ Մյուս կողմից, հայկական հրետանին հիմնականում բարոյապես և տեխնիկապես հնացած խորհրդային մոդելներ էր։ Իսկ նոր գնումները ավելի են համապատասխանում ժամանակակից մարտահրավերներին:
Գնումները նաև կոչված են կորուստները փոխհատուցելու համար, եթե ոչ ավելին: Օրինակ, 214 մմ տրամաչափի «Pinaka» համազարկային կրակի հրթիռային համակարգերի մատակարարման պայմանագիրը ենթադրում է 4 դիվիզիոնի մատակարարում՝ 3-ական մարտկոցով, ինչը գործնականում համապատասխանում է ՀԿՀՀ- 85-ի ստուգված կորուստներին: Քարշակային 155 մմ ATAGS (Advanced Towed Artillery Gun System) հաուբիցներով կփոխհատուցի 152 մմ 2A36 «Գիացինտ-Բ»-ի և Դ-20-ի կորուստները: Առաջին պատվիրված խմբաքանակը կազմում է 28 միավոր, բայց, ակնհայտ է, որ այն վերջինը չէ։ Փաստորեն, մատակարարումների այս տեմպերով Հայաստանը 2024–2025 թթ. կարող է լիովին փոխհատուցել ՀԿՀՀ-ի և թնդանոթային հրետանու բաղադրիչների կորուստը:
Ինչպես նաև միանգամայն իրատեսական է նոր տիպի էշելոնավորված ՀՕՊ գոտիների ստեղծումը արդեն 2024 թվականին։ Բայց դրանով հանդերձ՝ զրահապատ մարտական մեքենաների, ռազմական ավտոտրանսպորտի և, որը ոչ պակաս կարևոր է, տանկերի կատեգորիաների փոխհատուցման մասին հարց է ծագում։ Դժվար է ասել, թե ով կդառնա Հայաստանին տանկերի մատակարարը, առանց որի, ինչպես ցույց տվեց Ուկրաինայում պատերազմը, նույնիսկ ժամանակակից մարտական գործողությունները՝ օդում անօդաչու թռչող սարքերի տոտալ գերակայությամբ չեն կարող գործը գլուխ բերել։ Թե՞ իրականում դժվար չէ:
Մինչև այս տարվա ապրիլը հնդկական բանակը փորձարկման համար պետք է ստանա 59 « Zorawar» թեթև տանկերի առաջին խմբաքանակը։ Այս տանկերը փորձարկվելու են Հնդկաստանի բարձրադիր վայրերում և հատուկ ստեղծվում են Լադակխի շրջանի լեռնային տեղանքում գործելու համար։ «Zorawar» տանկի գրավչությունը բելգիական «CMI» ընկերության «Cockerill 3000» ունիվերսալ մարտական մոդուլի մեջ է, որը թույլ է տալիս ըստ ցանկության տեղադրել 30 մմ/40 մմ, 90 մմ և 105 մմ տրամաչափի հրանոթ: Հետևաբար նույնիսկ Հայաստանին տանկեր մատակարարելու հարցերում կա մեկը, ում կարելի է դիմել, որպեսզի հետագայում լրացնել հիմնական մարտական տանկի (ՀՄՏ) պակասը, թեկուզ թեթեւ բաղադրիչով, բայց ոչ պակաս արդյունավետ։
Բացի այդ, գաղտնիք չէ, որ Երևանը մանրամասն ուսումնասիրում է Ուկրաինայի փորձը ինչպես հակառակորդի տեխնիկայի դեմ էժան «FPV» անօդաչու թռչող սարքերի կիրառման, այնպես էլ դրանց դեմ պայքարելու և հակազդելու հարցում։ Փաստորեն, հաշվի առնելով ռազմատեխնիկական հարցերում ի հայտ եկած ավելի խորը շփումները և ֆինանսական հարցերում զսպող գործոնների բացակայությունը՝ Հայաստանը ոչ միայն զգալիորեն արագացրել է, այլ նույնիսկ ուժեղացնում է իր վերազինումը։ Ռուսաստանը երբեք, իսկ հիմա առավել եւս, չէր կարողանա հայկական բանակին այդքան արագ փոխանցել հայցվող անվանատեսակը։ Իսկ Երևանի նոր գործընկերներն ունեն հայցվող անվանատեսակի փոխանցման բոլոր տեխնիկական և տեխնոլոգիական հնարավորությունները՝ ոչ մեծ նրբերանգներով, բայց այնուամենայնիվ։
Ներկա պայմաններում, որպեսզի լիովին վերականգնել նախնական մարտունակությունը և նույնիսկ մի շարք բնութագրերով, մասնավորապես, տեխնոլոգիականությամբ գերազանցել դրան՝ Հայաստանին կպահանջվի մինչև 2 տարի։ Բայց միայն մեկ պայմանով։ Եթե այս գործընթացի համար Երևանը էլ ավելի շատ միջոցներ չհատկացնի, քան հիմա։
«Տեղեկատվական դիմադրություն» խմբի ռազմաքաղաքական տեսաբան Ալեքսանդր Կովալենկո (Ուկրաինա), հատուկ Caliber.Az-ի համար։

Перевооружение Армении: кто, сколько и чем?
Армения форсирует перевооружение своих вооруженных сил. В последние несколько месяцев Ереван значительно ускорил процесс обновления и пополнения потенциала своей армии. При этом отчётливо просматриваются два слона, на которые опирается Армения в своём перевооружении. Это Франция и Индия. Недавно Армению и вовсе посетил военный министр Франции Себастьян Лекорню с целью подписания целого ряда соглашений военно-технического характера. Подробности соглашений не раскрываются, но чаще других звучали упоминания средств ПВО, систем Mistral, а буквально накануне визита французского министра в Армению была доставлена первая партия бронеавтомобилей ACMAT Bastion. Неудивительно, что Армения занята сейчас вопросом перевооружения, поскольку от России после тяжелейших потерь, понесённых в 2020-м году в ходе 44-дневной войны, она так и не дождалась помощи по восстановлению боеспособности.
Напомню, что, согласно верифицированным данным мониторинговых площадок, армянская армия потеряла уничтоженными, повреждёнными и затрофеенными 255 танков, 160 ББМ, 279 единиц ствольной артиллерии, 85 РСЗО, 39 систем ПВО, 18 радаров и более 730 единиц автотранспорта. Согласно общим данным, потери были намного большими, что в значительной степени подорвало её обороноспособность. Начиная с 2021 года Армения пытается, абстрагируясь от своего давнего поставщика вооружений — России, как можно скорее восстановить былой потенциал. Опираясь на Францию и Индию как основных поставщиков техники, и на Иран как транзитный логистический узел, Армения развернула беспрецедентную кампанию по закупке вооружений. И, судя по понесённым потерям, её должны интересовать танки, ББМ, артиллерия, системы ПВО и автотранспорт армейского типа.
И, стоит отметить, в этих вопросах Армения начала именно с оборонной компоненты — ПВО и артиллерии. Основным поставщиком в вопросах ПВО и радарных систем для неё становится Франция, а вот артиллерию, ствольную и реактивную, обеспечивает поставками Индия, частично подхватив и кластер ПВО. То есть чётко просматривается стратегия развития армянских вооружённых сил на перспективу — первый этап: это эшелонированное закрытие неба, а также накопление артиллерийского потенциала. Напомню, что до начала 44-дневной войны у Армении была одна из самых многочисленных артиллерийских компонент в регионе (более 500 ед. артсистем), а её артиллеристы были хорошо подготовлены и представляли серьёзную проблему для азербайджанских войск. Но эта компонента стёрлась об азербайджанскую армию на 2/3. С другой стороны, армянской артиллерией были в основном морально и технически устаревшие образцы советской эпохи. Новые же закупки больше соответствуют современным вызовам.
Закупки также призваны компенсировать потери, если не больше. Например, контракт на поставку 214-мм реактивных систем залпового огня Pinaka подразумевает поставку 4 дивизионов по 3 батареи, что практически соответствует верифицированным потерям РСЗО — 85. Буксируемыми гаубицами 155-мм ATAGS (Advanced Towed Artillery Gun System) будет компенсироваться потеря 152-мм 2А36 «Гиацинт-Б» и Д-20. Первая заказанная партия составляет 28 единиц, но, очевидно, что она не последняя. Фактически с такими темпами поставок в течение 2024–2025 гг. Армения вполне может полностью компенсировать потери компоненты в РСЗО и ствольной артиллерии.
Также вполне реалистично создание зон с эшелонированной ПВО нового типа уже в 2024 году. Но при этом возникает вопрос о компенсации категорий ББМ, военного автотранспорта и, что немаловажно, танков. Сложно сказать, кто станет поставщиком танков Армении, без которых, как показала война в Украине, даже современные боевые действия с тотальным доминированием дронов в воздухе не могут обойтись. Или на самом деле не сложно?
До апреля этого года армия Индии должна получить для проведения испытаний первую партию легкого танка Zorawar в количестве 59 единиц. Данные танки будут проходить испытания в высокогорных районах Индии и создаются специально для оперирования в гористой местности района Ладакх. Изюминкой танка Zorawar является его универсальный боевой модуль Cockerill 3000 бельгийской компании CMI, который позволяет устанавливать по желанию орудие калибра 30-мм/40-мм, 90-мм и 105-мм. Поэтому даже в вопросах поставки танков Армении есть к кому обратиться, чтобы в перспективе восполнить нехватку ОБТ, пускай и лёгкой компонентой, но не менее эффективной.
Кроме того, не секрет, что Ереван детально изучает опыт Украины как по применению дешёвых FPV-дронов против техники противника, так и по борьбе и противодействию им. Фактически, с учётом появившихся более глубоких в военно-технических вопросах контактов и отсутствия сдерживающих в финансовых моментах факторов, Армения не только значительно ускорила, а даже форсирует своё перевооружение. Россия никогда, а сейчас и тем более, не смогла бы так быстро армянской армии передать запрашиваемую номенклатуру. Новые же партнёры Еревана имеют технические и технологические возможности передачи всей запрашиваемой номенклатуры с небольшими нюансами, но всё же.
В нынешних условиях, чтобы полностью восстановить первоначальную боеспособность и даже по ряду характеристик, в частности, технологичности, её превзойти, Армении понадобится до 2-х лет. Но только при одном условии. Если на этот процесс Ереван не станет выделять ещё больше средств, нежели сейчас.
Военно-политический обозреватель группы «Информационное сопротивление» Александр Коваленко (Украина), специально для Caliber.Az