«Խուդաֆերինը» և «Գըզ Գալասին». «մեծ» ջրի ակնկալիքով
2020 թվականին Հայրենական պատերազմում ձեռք բերված Ադրբեջանի հաղթանակը ապահովվել է՝ լիարժեք վերահսկողությունը Ղարաբաղի տարածաշրջանում երկրի ռազմավարական նշանակություն ունեցող ջրային պաշարների նկատմամբ։ Խոսքը, մասնավորապես, սահմանամերձ Արազ գետի ներուժի մասին է, որտեղ վերջին երեք տարիներին Իրանի հետ միասին՝ Խուդաֆերինի ջրամբարի ջրային ենթակառուցվածքի և այստեղ տեղակայված երկու հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվել։ «Խուդաֆերին» և «Գըզ Գալասի» հիդրոէլեկտրակայանների շինարարությունը գրեթե մոտ է ավարտին. այդ մասին «X» սոցիալական ցանցում գրել է՝ Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը, ով տեղում ծանոթացել է ջրային օբյեկտների կառուցման ընթացքին։
Խուդաֆերինի ջրամբարի կառուցման գաղափարը սկսել է քննարկվել դեռևս անցյալ հարուրամյակի հեռավոր 60-ական թվականներին, իսկ 1977 թվականին Իրանը և ԽՍՀՄ-ը՝ միջպետական համաձայնագիր են կնքել նախագծի իրականացման վերաբերյալ։ Սակայն Իրանում իսլամական հեղափոխությունը և դրան հաջորդած Իրաքի հետ պատերազմը հետաձգեցին աշխատանքները. ջրամբարի նախագիծը պատրաստվել էր 1982 թվականին, և, չնայած շինարարության մեկնարկին, ԽՍՀՄ փլուզմանը և դրան հաջորդած Հայաստանի ագրեսիային, որը 1993 թվականին գրավեց Ադրբեջանի հարավ-արևմտյան սահմանամերձ շրջանները՝ ստիպեցին դադարեցնել այս ձեռնարկման ուղղությամբ բոլոր աշխատանքները։ Արազի ջրային ռեսուրսների համատեղ օգտագործման ոլորտում շրջադարձային պահ դարձավ՝ 2016 թվականին փետրվարին ստորագրված «Արազ գետի վրա «Խուդաֆերին» և «Գըզ Գալասի» հիդրոհանգույցների և հիդրոէլեկտրակայանների շինարարությունը շարունակելու, դրանց շահագործման և էներգետիկ ու ջրային ռեսուրսների օգտագործման ոլորտում Ադրբեջանի և Իրանի կառավարությունների միջև համագործակցության մասին» համաձայնագիրը։ Այս փաստաթուղթը հստակ ուրվագծում է՝ իրանա-ադրբեջանական համատեղ անդրսահմանային նախագիծն իրականացնելու մեր երկրի բացառիկ օրինական իրավունքները և հռչակում է ջրային և էներգետիկ ռեսուրսների նկատմամբ հավասար իրավունքներ։
Հայկական օկուպացիայից Ադրբեջանի Արևելյան Զանգեզուրի և Ղարաբաղի տնտեսական շրջաններիի ազատագրումից գրեթե անմիջապես հետո, այստեղ լայնածավալ աշխատանքներ են ծավալվել՝ Փոքր Կովկասի տարածաշրջանի ջրային ռեսուրսներով հարուստ հիդրոպոտենցիալի յուրացման ուղղությամբ, որտեղ վերականգնվել են ջրամբարները և կառուցվել են հիդրոէլեկտրակայաններ, որոնց հզորությունը արդեն մոտ ժամանակում կգերազանցի 500 ՄՎտ-ը։ Խոսքը, մասնավորապես, տարածաշրջանի ամենահզոր հիդրոօբյեկտների՝ «Խուդաֆերին»-ի և «Գըզ Գալասի»-ի մասին է։ Անցած ժամանակահատվածում Բաքուն և Թեհրանը՝ ջրային ռեսուրսների կառավարման և արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր բաժանումը սահմանող մի շարք փաստաթղթեր են ստորագրել, նախանշվել են՝ սահմանային Արազ գետի վրա ջրամբարի կառուցման ավարտին համատեղ ներդրումների պայմանները, անմիջապես սկսվել են՝ հիդրոհանգույցների և հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման ուղղությամբ աշխատանքները։
«Մենք այցելեցինք Արազ գետի վրա կառուցվող «Խուդաֆերին» և «Գիզ Գալասի» հիդրոէլեկտրակայաններ, ծանոթացանք այնտեղ կառուցվող հիդրոէլեկտրակայանի նախագծի աշխատանքների ընթացքին, գնահատեցինք ներկա իրավիճակը։ Հիդրոհանգույցների շինարարությունը 96%-ով ավարտված է»,- «X» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է՝ նախօրեին հանրապետության Ջեբրայիլի շրջանը այցելած Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել է, Խուդաֆերինի ջրամբարի և հիդրոօբյեկտների բոլոր աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2024 թվականին։ Իրանի հետ սահմանին տեղակայված երկու հիդրոէլեկտրակայանների գումարային հզորությունը կազմում է 280 ՄՎտ է, այդ թվում՝ «Խուդաֆերին»-ը՝ 200 ՄՎտ, «Գըզ Գալասի»-ն՝ 80 ՄՎտ։ Ակնկալվում է, որ աշխատանքային հզորությանը հասնելու հետ՝ երկու էլեկտրակայանները տարեկան կարտադրեն 716 մլն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, որից 358 մլն կՎտ/ժամը 50/50 սկզբունքով կհասնի Ադրբեջանին, և նույնքանն էլ կկազմի Իրանի մասնաբաժինը։ «Խուդաֆերին», «Գըզ Գալասի», ինչպես նաև «Գյունեշ» հիդրոէլեկտրակայաններում արտադրված էլեկտրաէներգիան հանրապետության միասնական էներգացանց տեղափոխելու նպատակով՝ անցյալ տարվա մայիսին շահագործման է հանձնվել Ղարաբաղի տարածաշրջանում 330 կիլովոլտ հզորությամբ խոշորագույն «Ջեբրայիլ» հանգույցային ենթակայանը։ «Ջեբրայիլ» ենթակայանի կառուցումն արդեն այսօր առանձնահատուկ դեր է խաղում օկուպացիայից ազատագրված տարածքների էներգամատակարարման մեջ։ Իսկ ապագայում, այս ենթակայանի օգտագործմամբ, ՀԷԿ-երից և վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների (ՎԷ) այլ գեներատորներից Ղարաբաղ էլեկտրաէներգիան կտեղափոխվի՝ Ջեբրայիլ - Նախչըվան - Աղրի տարանցիկ երթուղիով և այնուհետև թուրքական էներգահամակարգի միջոցով կապահովվի ավելի շահավետ հասանելիություն դեպի եվրոպական էներգետիկ շուկաներ։
Ավելի քան 1,6 միլիարդ խորանարդ մետր հզորությամբ Խուդաֆերինի ջրամբարի Իրանի հետ համատեղ օգտագործման ոչ պակաս կարևոր ասպեկտը կդառնա՝ Ադրբեջանի հարավ-արևմուտքում 260 հազար հեկտար վարելահողերի ոռոգումը։ Այս ուղղությամբ աշխատանքներն արդեն սկսվել են, և Ջեբրայիլի շրջանում վերականգնվում են հիդրոտեխնիկական մեխանիզմները, տիղմից մաքրվում են ոռոգման կոլեկտորներն ու ջրանցքները, այստեղ գործարկվել են նաև հինգ պոմպակայանների աշխատանքը, ինչի շնորհիվ շրջանում ապահովվել է մոտ 4810 հա. ցանկատարածքի ոռոգումը։
Այստեղ տեղին է հիշեցնել, որ Ադրբեջանում առաջացող ջրային ռեսուրսների մոտ 20%-ը բաժին է ընկնում Ղարաբաղի տարածաշրջանին. մասնավորապես, օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում նախատեսվում է ներգրավել մեկ տասնյակ գետերի և մոտ երկուսուկես տասնյակ միջին և փոքր ջրամբարների և բնական լճերի պաշարները։ Այս առումով ամենահեռանկարային են Փոքր Կովկասի հոսքերի վրա գտնվող լեռնային շրջանները, որոնց գետերն ու ջրային այլ աղբյուրներ ապահովում են տարեկան մոտ 2,56 միլիարդ խորանարդ մետր հոսք:
Ընդհանրապես, հատուկ գովասանքի են արժանի՝ արդեն մի քանի տարի Ղարաբաղի հիդրոներուժի վերականգնման ուղղությամբ աշխատանքներ անցկացնող «Ազերէներջի» ԲԲԸ-ի մասնագետների ջանքերը։ Հայրենական պատերազմի ավարտից գրեթե անմիջապես հետո՝ 2021 թվականի հունվարից, օկուպացիայից ազատագրված երկրի տարածքներում մեկնարկվեց՝ 20 ՄՎտ ընդհանուր արտադրական հզորությամբ չորս հիդրոէլեկտրակայանների վերականգնման աշխատանքները, այնուհետև 2022-2023 թթ. մեկնարկվեց ևս մեկ տասնյակ օբյեկտների վերակառուցման և շինարարության աշխատանքը։ ԲԲԸ-ի տվյալների համաձայն, 2024 թվականին Ղարաբաղի տարածաշրջանում շահագործման կհանձնվեն 12 փոքր հիդրոէլեկտրակայաններ։
Վերջին երեք տարիների ընթացքում կատարված աշխատանքը հատկապես նկատելի է՝ հաշվի առնելով հայ օկուպանտների կողմից տարածաշրջանի ջրային և էներգետիկ ենթակառուցվածքներին հասցված հսկայական վնասը։ Օկուպացիայի 30 տարիների ընթացքում և Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակահատվածում անջատականները ամբողջությամբ ավերեցին կամ անօգտագործելի դարձրին տարածաշրջանի երեք տասնյակ փոքր հիդրոէլեկտրակայանների և այլ ջրային օբյեկտների ավելի քան երկու երրորդ մասը։

«Худаферин» и «Гыз Галасы»: в ожидании «большой» воды
Достигнутая в 2020 году победа Азербайджана в Отечественной войне обеспечила полный контроль над стратегически важными водными ресурсами страны в Карабахском регионе. В частности, речь идет о потенциале пограничной реки Араз, где последние три года совместно с Ираном велись работы по строительству водной инфраструктуры Худаферинского водохранилища и расположенных здесь двух гидроэнергетических объектов. Строительство гидроузлов «Худаферин» и «Гыз Галасы» практически близко к завершению: об этом в социальной сети «Х» написал министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов, который на месте ознакомился с ходом строительства водных объектов.
Идея строительства Худаферинского водохранилища начала обсуждаться еще в далекие 60-е годы прошлого столетия, а в 1977 году Иран и СССР заключили межгосударственное соглашение по реализации проекта. Однако исламская революция в Иране и последующая война с Ираком отсрочили работы: проект водохранилища был подготовлен в 1982 году, и, несмотря на начало строительства, распад СССР и последующая агрессия Армении, захватившей в 1993 году приграничные юго-западные районы Азербайджана, вынудили свернуть все работы по этому начинанию. Знаковым моментом в сфере совместного использования водных ресурсов Араза стало подписанное в феврале 2016 года азербайджано-иранское соглашение «О сотрудничестве между правительствами Азербайджана и Ирана в сфере продолжения строительства гидроузлов и гидростанций «Худаферин» и «Гыз Галасы» на реке Араз, их эксплуатации и использования энергетических и водных ресурсов». Этот документ четко обозначил исключительные юридические права нашей страны на реализацию совместного ирано-азербайджанского приграничного проекта и провозгласил равные права на водные и энергетические ресурсы.
Практически сразу же после освобождения от армянской оккупации территорий Восточно-Зангезурского и Карабахского экономических районов Азербайджана здесь развернулись масштабные работы по освоению гидропотенциала обильного водными ресурсами региона Малого Кавказа, где восстанавливались водохранилища и строились ГЭС, мощность которых уже в ближайшее время превысит 500 МВт. В частности, речь идет и о самых мощных гидрообъектах региона — «Худаферин» и «Гыз Галасы». За минувший период Баку и Тегеран подписали ряд документов, определивших механизмы управления водными ресурсами и долевой раздел выработанной электроэнергии, были обозначены условия совместного инвестирования в завершение строительства водохранилища на пограничной реке Араз, следом начались совместные работы по строительству гидроузлов и гидроэлектростанций.
«Мы посетили гидроузлы «Худаферин» и «Гыз Галасы», строящиеся на реке Араз, ознакомились с ходом работ по проекту строящихся здесь гидроэлектростанций, оценили текущую ситуацию. Строительство гидроузлов завершено на 96%», — написал в своем аккаунте в социальной сети «Х» министр энергетики Азербайджана Парвиз Шахбазов, побывавший накануне в Джебраильском районе республики.
Как сообщалось ранее, все работы на Худаферинском водохранилище и гидрообъектах планируется завершить в 2024 году. Суммарная мощность двух ГЭС, расположенных на границе с Ираном, составляет 280 МВт, в том числе «Худаферин» — 200 МВт, «Гыз Галасы» — 80 МВт. Ожидается, что с выходом на рабочую мощность обе электростанции будут производить 716 млн кВт/ч электроэнергии ежегодно, из которых 358 млн кВт/ч по принципу 50/50 придется на Азербайджан и столько же составит доля Ирана. В целях передачи в единую энергосеть республики выработанной на ГЭС «Худаферин», «Гыз Галасы», а также «Гюнеш» электроэнергии в мае прошлого года была введена в строй крупнейшая в Карабахском регионе 330-киловольтная узловая подстанция «Джебраил». Строительство узловой подстанции «Джебраил» уже сегодня играет особую роль в энергоснабжении освобожденных от оккупации территорий. А в перспективе с использованием этой подстанции электроэнергия с ГЭС и других генераторов возобновляемых источников энергии (ВИЭ) в Карабахе будет переброшена на транзитный маршрут Джебраил — Нахчыван — Агры и далее через турецкую энергосистему обеспечен более выгодный доступ к европейским энергетическим рынкам.
Не менее важным аспектом совместного с Ираном использования Худаферинского водохранилища емкостью свыше 1,6 миллиарда кубометров станет орошение 260 тысяч гектаров пахотной земли на юго-западе Азербайджана. Работы в этом направлении уже начаты, и в Джебраильском районе восстанавливаются гидротехнические механизмы, очищаются от ила оросительные коллекторы и водоканалы, здесь также запущена работа пяти насосных станций, благодаря чему в районе обеспечено орошение порядка 4810 гектаров посевных земель.
Здесь уместно напомнить, что на Карабахский регион приходится около 20% формирующихся в Азербайджане водных ресурсов: в частности, на освобожденных от оккупации территориях намечено привлечь ресурсы десятка рек и порядка двух с половиной десятков средних и малых водохранилищ и природных озер. Наиболее перспективны в этом плане горные районы, расположенные на отрогах Малого Кавказа, реки и другие водные источники которого обеспечивают ежегодный сток порядка 2,56 млрд кубометров.
В целом, заслуживают особой похвалы усилия специалистов ОАО «Азерэнержи», уже несколько лет ведущих работы по возрождению гидропотенциала Карабаха. Практически сразу после завершения Отечественной войны, с января 2021 года на освобожденных от оккупации территориях страны стартовали работы по восстановлению четырех гидроэлектростанций общей генерирующей мощностью в 20 МВт, далее в 2022–2023 годы стартовала работа по реконструкции и строительству еще десятка объектов. Согласно данным ОАО, в 2024 году в Карабахском регионе будет введено в эксплуатацию 12 малых ГЭС.
Проделанная за минувшие три года работа особенно заметна с учетом колоссального ущерба, нанесенного армянскими оккупантами водной и энергетической инфраструктуре региона. За 30 лет оккупации и в период Второй Карабахской войны сепаратисты полностью разрушили или привели в негодность более двух третей из трех десятков малых ГЭС и иных водных объектов региона.