Շինշիլայի թիկնոց և աղավնու գլխարկ Էդմոն Մարուքյանի համար
Հայաստանի քաղաքական ասպարեզում կան շատ իսկապես զավեշտալի անձինք։ Նրանցից մեկն է հանդիսանում «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, նախկին հատուկ հանձնարարություներով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը։ Այս անձի հոր անունը Հրաչիկ է։ Եվ, ըստ ամենայնի, Հրաչիկը շատ էր սիրում Ալեքսանդր Դյումայի ստեղծագործությունները։ Ընդ որում այնքան ուժեղ, որ որոշեց իր սերնդին անվանակոչել «Կոմս Մոնտե Քրիստո» վեպի գլխավոր հերոսի անունով։
Ինչպես գիտեք, գրքային Էդմոն Դանտեսը վրեժխնդիր է եղել իրեն նեղացնողներին. խայտառակված Ֆերնանդը, որից հեռացել են նրա կինն ու որդին, ինքնասպան է լինում, Կադերուսը զոհվում է իր ագահության պատճառով, Վիլֆորը կորցնում է իր ողջ ընտանիքը և խելագարվում, իսկ Դանգլարը սնանկանում է և ստիպված է լինում փախչել Ֆրանսիայից։ Եվ այս կապակցությամբ հարց է առաջանում. ինչպե՞ս է իրական Էդմոնը պատրաստվում վրեժ առնել իր երեկվա դաշնակից և շեֆ, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից։
Հարցը բովանդակազուրկ չէ, եթե հիշենք նրանց փոխհարաբերությունների պատմությունը։ Սկսենք նրանից, որ Մարուքյանը եղել է «Ելք» դաշինքի հիմնադիրներից մեկը և գլխավորել է դրա ցուցակը 2017 թվականին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում։ Դե, իսկ «խորովածային հեղափոխության» հաղթանակից հետո նրան հանձնարարեցին խաղալ «կառուցողական ընդդիմադիրի» դերը։ Նա այդ դերը այնքան հաջողությամբ խաղաց, որ 2022 թվականի մարտին նշանակվեց հատուկ հանձնարարություններով դեսպան։ Բայց այս տարվա փետրվարի վերջին Մարուքյանը հայտնեց, որ հատուկ հանձնարարություններով դեսպանի պաշտոնից ազատելու խնդրանքով դիմում է ներկայացրել Փաշինյանին:
Նիկոլ Վովաևիչը ստորագրել է այդ խնդրանքը։ Առավել ևս, որ Էդմոն Հրաչիկովիչը դեսպանի պաշտոնից իր հեռանալը հիմնավորել է՝ իշխանությունների հետ արտաքին քաղաքականության հիմնարար հարցերի շուրջ տարաձայնություններով։ Առավել ևս, նա, առանց արտահայտություններում ամաչելու, սկսել է ակտիվորեն քննադատել Հայաստանի ղեկավարության գործողությունները՝ Փաշինյանին գրեթե մեղադրելով ազգային շահերը դավաճանելու մեջ։ Չեմ ասի, որ սա ա-լյա Էդմոն Դանտեսի վրեժի նման ուղղակի մի բան է, բայց ամեն տեղի ունեցածի մեջ Մարուքյանի հոգու վրա թափված բալասանի նման մի բան, այնուամենայնիվ, կարելի է նկատել։
Բայց ես չէի էլ սկսի նույնիսկ հիշել ինչպես ինքնին Մարուքյանին, այնպես էլ Փաշինյանի հետ նրա խառնակչության մասին, եթե Էդմոն Հրաչիկովիչը վրա չտար Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելին։ Ինչո՞վ Բեյուք Ղարաքիլիսեյի բնիկին դուր չի եկել բելգիական Նամյուրի բնիկը։ Նրանով, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին շնորհավորել է մեր պետության ղեկավարի արտահերթ ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ։ Դա, ինչպես հայտնի է, եղել է դեռեւս փետրվարի սկզբին։
Այդ ժամանակ մեր պետության ղեկավարի և Եվրախորհրդի ղեկավարի միջև հեռախոսազրույցի ընթացքում հանգամանալից քննարկվել են՝ Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև կապերի տարբեր ասպեկտները, հատկապես էներգետիկ և տրանսպորտային ոլորտներում համագործակցության հարցերը։ Կողմերը այնպես նաև շոշափել են Ադրբեջանում «COP29»-ի անցկացման և այդ համատեքստում Եվրամիության և Ադրբեջանի միջև համագործակցության հարցերը։
Այստեղ ի՞նչ զարմանալի կամ անհասկանալի բան կա։ Հայաստանը, խոսքի համար, ինքն է պաշտպանել Ադրբեջանի, որպես «COP29»-ի ընդունող երկրի թեկնածությունը։ Եվ Մարուքյանն էլ այդ ժամանակ նստել ու լռել էր։ Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև էներգետիկ ոլորտում համագործակցությանը, ապա ոչ միայն Շառլ Միշելն է հանդես եկել այս ամենի աջակցության օգտին։ Բաքու այցելած ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը նույնպես ընդգծել է մեր երկրի նշանակալից դերը Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում։
Միթե՞ ՆԱՏՕ-ի ղեկավարն էլ է առաջացնում Մարուքյանի դժգոհությունը։ Եթե այո, ապա ֆրանսիական անուն կրող հայը հնարավորություն ունի Ստոլտենբերգի հասցեյին իր բոլոր պահանջները հնչեցնել Երևան նրա այցի ժամանակ։ Բայց դժվար թե մենք դառնանք սրա ականատեսներ։ Դժվար թե մենք տեսնենք այն քաղաքական գործիչների ամբողջ ցուցակը, որոնցից Էդմոն Հրաչիկովիչը խորապես վրդովված է։ Չէ որ, եթե այս ցուցակում ընդգրկվեն աշխարհի տարբեր երկրների բոլոր այն նախագահներն ու վարչապետները, ովքեր շնորհավորել են ադրբեջանական պետության ղեկավարին ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ, ապա Մարուքյանը ստիպված կլինի շատ երկար կարդալ նրանց անունները։
Եվ այստեղ նշեմ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին շնորհավորողներից մեկը եղել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակը։ Առավել ևս, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը ևս մեկ շնորհավորական նամակ է գրել մեր պետության ղեկավարին։ Այս անգամ՝ Բաքվի XI գլոբալ ֆորումի կապակցությամբ, որն իր մասնակիցների ընդհանուր կարծիքով դարձել է մեր երկրի կողմից ստեղծված հերթական գլոբալ հարթակ, բարձրացնում է ողջ համաշխարհային հանրությանը հետաքրքրող հարցեր։
«Այս ֆորումը անցկացվում է շատ կարևոր ժամանակահատվածում։ Նոյեմբերին Բաքուն կընդունի «COP29»-ը, և ողջ աշխարհի հայացքը, ինչպես երբեք, սևեռված կլինի դեպի Ադրբեջան: Գիտեմ, որ Ձեր երկիրը արժանապատվորեն, ավանդական հյուրնկալությամբ կկազմակերպվի այս հիանալի միջոցառումը»,- ասվում է՝ մեր երկրի նախագահի անունով Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի նամակում։ Դժվար է նույնիսկ պատկերացնել, թե ինչ էր կատարվում Հայաստանի նախկին հատուկ հանձնարարությունների դեսպանի հոգում, երբ նա կարդում էր այս տողերը։
Այնուամենայնիվ, միանգամայն հնարավոր է, որ դրանք եղել են այնպիսի էմոցիաներ, ինչ վերապրել է մարդակեր Էլոչկան, երբ իմացել է այն մասին, որ նա ունի մրցակից՝ ամերիկացի միլիարդատեր Վանդերբիլտի դուստրը: Եթե դա այդպես է, ապա հիմա սպասում ենք, որ Մարուքյանը ապառիկ գնի մուշտակ պատկերող շան կաշի։ Դա հայ քաղաքական գործիչը կարող է Էլոչկայի նման օգտագործել երեկոյան զգեստը զարդարելու համար։ Այնուհետև, Շառլ Միշելի ինքնասիրությանը հզոր հարված հասցնելու համար հայ քաղաքական գործիչը կարող էր մուշտակագործից գնել շինշիլայի թիկնոց և իր համար սարքել արգենտինական ֆետրից պատրաստված աղավնու գլխարկ: Դե, իսկ որպեսզի Եվրախորհրդի ղեկավարը վերջնականապես ու երկար ժամանակ տխրի, Մարուքյանին հարկավոր է անգիր սովորել քաղաքացուհի Շչուկինայի ողջ աղքատիկ բառապաշարը։ Դե, որպեսզի, պատահաբար ինչ-որ տեղ տեսնելով Միշելին, կարողանաս մեղմ ձայնով ասել. «Գյադաություն ես անում, տղա՜»։ Փաստ չէ, որ Միշելը կհասկանա այս բառակապակցության իմաստը։ Բայց այստեղ չէ որ գլխավորն այն է, որպեսզի պարոն Շառլը գրպանից չհանի թեյի քամիչը։ Հանկարծ այն Մարուքյանի վրա կթողնի նույն տպավորությունը, ինչպես մարդակեր Էլոչկաի վրա։ Եվ այդ ժամանակ բոլորը կլսեն երկարաձիգ հառաչանքներ։
Առայժմ բանը չի հասել դրան, բայց արդեն կարելի է արձանագրել, որ չիրականացվեցին Հրաչիկ Մարուքյանի երազանքները։ Նա չէ որ ծրագրել էր, որ «նավն ինչպես կոչես, այդպես էլ նավարկելու է»։ Այդ իսկ պատճառով էլ նա իր որդուն տվել է «Կոմս Մոնտե Քրիստո» վեպի հերոսի անունը։ Բայց ի վերջո կյանքն ընթացավ այնպիսի սցենարով, որի մասին Հրաչիկը չէր էլ երազել։

Шиншилловый палантин и голубиная шляпа для Эдмона Марукяна
На армянской политической сцене есть немало поистине комичных персонажей. Одним из них является глава фракции «Просвещенная Армения», бывший посол по особым поручениям Эдмон Марукян. Папу этого персонажа зовут Грачиком. И, судя по всему, очень любил Грачик творчество Александра Дюма. Причем настолько сильно, что решил назвать своего отпрыска по имени главного героя романа «Граф Монте-Кристо».
Как известно, книжный Эдмон Дантес отомстил своим обидчикам: опозоренный Фернан, от которого ушли жена и сын, совершает самоубийство, Кадрусс погибает из-за собственной жадности, Вильфор теряет всю свою семью и сходит с ума, а Данглар разоряется и вынужден бежать из Франции. И в этой связи возникает вопрос: как реальный Эдмон собирается мстить своему вчерашнему союзнику и шефу, премьер-министру Армении Николу Пашиняну?
Вопрос не праздный, если вспомнить историю их взаимоотношений. Начнем с того, что Марукян был одним из основателей блока «Елк» и возглавил его список на парламентских выборах в Армении в 2017 году. Ну а после победы «шашлычной революции» ему поручили играть роль «конструктивного оппозиционера». Играл он эту роль настолько успешно, что в марте 2022 года был назначен послом по особым поручениям. Но в конце февраля нынешнего года Марукян сообщил, что подал Пашиняну заявление с просьбой об освобождении с должности посла по особым поручениям.
Никол Воваевич подписал это прошение. Тем более, что Эдмон Грачикович обосновал свой уход с должности посланника разногласиями с властями по фундаментальным внешнеполитическим вопросам. Более того, он, не стесняясь в выражениях, начал активно критиковать действия руководства Армении, чуть ли не обвиняя Пашиняна в предательстве национальных интересов. Не скажу, что это прямо-таки месть а-ля Эдмон Дантес, но все же нечто, похожее на пролитый на душу Марукяна бальзам, во всем происходящем разглядеть было можно.
Но я бы не стал даже вспоминать как о самом Марукяне, так и о его склоке с Пашиняном, если бы Эдмон Грачикович не замахнулся на главу Европейского совета Шарля Мишеля. Чем не угодил уроженцу Беюк Каракилсе уроженец бельгийского Намюра? Тем, что поздравил президента Азербайджана Ильхама Алиева с победой на внеочередных выборах главы нашего государства. Дело, как известно, было еще в начале февраля.
Тогда в ходе телефонного разговора между главой нашего государства и главой Евросовета были обстоятельно обсуждены различные аспекты связей между Азербайджаном и Европейским Союзом, особенно вопросы сотрудничества в энергетической и транспортной сферах. Стороны также затронули вопросы проведения в Азербайджане COP29 и сотрудничества между Европейским Союзом и Азербайджаном в этом контексте.
Что тут удивительного или непонятного? Армения, к слову, сама поддержала кандидатуру Азербайджана в качестве страны, принимающей COP29. И Марукян тогда сидел и помалкивал. Что до сотрудничества между ЕС и Азербайджаном в энергетической сфере, то в поддержку всего этого выступал далеко не только Шарль Мишель. Побывавший в Баку генсек НАТО Йенс Столтенберг также подчеркнул существенную роль нашей страны в обеспечении энергетической безопасности Европы.
Неужели и глава НАТО вызывает недовольство Марукяна? Если да, то армянский носитель французского имени имеет возможность озвучить все свои претензии в адрес Столтенберга в ходе его посещения Еревана. Но вряд ли мы станем свидетелями этого. Вряд ли мы увидим и весь список политиков, которыми возмущен до глубины души Эдмон Грачикович. Ведь если в этот список войдут все те президенты и премьер-министры разных стран мира, которые поздравили главу азербайджанского государства с победой на выборах, то зачитывать их имена Марукяну придется очень долго.
И тут я замечу, что одним из поздравивших президента Азербайджана Ильхама Алиева был премьер-министр Великобритании Риши Сунак. Более того, британский премьер еще одно поздравительное письмо главе нашего государства написал. На сей раз — по случаю XI Глобального Бакинского форума, который стал, по общему мнению его участников, очередной глобальной платформой, созданной нашей страной, поднимающей вопросы, интересующие все мировое сообщество.
«Этот форум проходит в очень важный период. В ноябре Баку будет принимать СОР29, и взоры всего мира будут обращены к Азербайджану, как никогда ранее. Знаю, что Ваша страна достойно справится с этой задачей, с традиционным гостеприимством будет организовано превосходное мероприятие», — говорилось в письме премьер-министра Великобритании на имя президента нашей страны. Сложно себе даже представить, что творилось в душе бывшего армянского посланника по особым поручениям, когда он читал эти строки.
Впрочем, вполне возможно, что это были эмоции, схожие с теми, что пережила Эллочка-людоедка, когда узнала о том, что у нее есть конкурентка — дочь американского миллиардера Вандербильда. Если оно так, то ждем теперь от Марукяна покупки в кредит собачьей шкуры, изображающей выхухоль. Ее армянский политик вполне может использовать, как и Эллочка, на отделку вечернего туалета. Далее, стремясь нанести могучий удар по самолюбию Шарля Мишеля, армянский политик мог бы приобрести у скорняка шиншилловый палантин и завести себе голубиную шляпу из аргентинского фетра. Ну а чтобы глава Евросовета окончательно и надолго загрустил, Марукяну нужно заучить весь небогатый словарный запас гражданки Щукиной. Ну, чтобы, увидевшись где-то случайно с Мишелем, произнести томным голосом: «Хамите, парниша!» Не факт, что Мишель поймет смысл этого словосочетания. Но тут ведь главное, чтобы месье Шарль не вытащил из кармана чайное ситечко. Вдруг оно произведет на Марукяна такое же впечатление, как и на Эллочку-людоедку. И тогда все услышат протяжные стоны.
Пока до этого не дошло, но уже можно констатировать, что не сбылись мечты Грачика Марукяна. Он ведь планировал, что «как корабль назовешь, так он и поплывет». Потому и дал сыну имя героя романа «Граф Монте-Кристо». Но в итоге жизнь пошла по сценарию, который и не снился Грачику.