Ղարաբաղում Հայաստանի զինված ուժերի հենակետ է հայտնաբերվել
Ադրբեջանական բանակի կողմից իրականացված հակաահաբեկչական գործողությունից հետո Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում տարածքի զննության ժամանակ հայտնաբերվել է Հայաստանի զինված ուժերի հերթական լքված հենակետը։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են պաշտպանական գերատեսչությունից, Աղդերեյի շրջանում անտառային գոտում տեղակայված հենակետի տարածքից դուրս է բերվել 1 միավոր T-72B տանկ, 4 միավոր D-20 հրետանային կայանք, Ural մակնիշի 3 ռազմական մեքենա, հրետանային արկերով բեռնված 1 «KamAZ», ինչպես նաև հատուկ տեխնիկա։
2020 թվականի նոյեմբերի 10-ից հետո ձևավորված շփման գծի խորքում Սուգովուշանի և հարակից այլ բնակավայրերի ուղղությամբ կրակային միջոցների կուտակումը ակնհայտորեն ցույց է տալիս դրանց կիրառումը Ադրբեջանի դեմ ռազմական սադրանքներում։
Սպառազինության և ծանր զինտեխնիկայի քանակը, որոնք դեռ հայտնաբերվում են Ղարաբաղի տարածքում հակաահաբեկչական գործողությունից հետո, ցույց է տալիս, որ այս տարածքները վերածվել են ոչ միայն տարածաշրջանի, այլև աշխարհի ամենառազմականացված գոտիներից մեկի։
2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարությունից հետո իր զորքերը Ադրբեջանի տարածքից ամբողջությամբ դուրս բերելու փոխարեն, Հայաստանը ապօրինի կերպով զինամթերք է տեղափոխել Ղարաբաղի տնտեսական շրջան, այդ թվում՝ 2020 թվականից հետո արտադրված ականներ, ականապատել է մինչև 480 կիլոմետր տարածք՝ շփման գծի երկայնքով, ստեղծել է ավելի քան 500 մարտական դիրք և ամրացված կրակակետ, ավելի քան 350 կրակակետ տարբեր տեսակի հրետանային կայանքների համար, տեղադրել է հետախուզական և հսկող սարքավորումներ, ինչպես նաև այստեղ կենտրոնացրել է ռազմական ուժ՝ հարձակողական գործողությունների համար։

В Карабахе обнаружен опорный пункт ВС Армении
В ходе осмотра территории в Карабахском экономическом районе после проведенной азербайджанской армией антитеррористической операции здесь был обнаружен очередной покинутый опорный пункт Вооруженных сил Армении.
Как сообщили Caliber.Аz в Минобороны, с территории опорного пункта, расположенного в лесной зоне в Агдеринском районе, с соблюдением правил безопасности были вывезены 1 танк Т-72Б, 4 артиллерийские установки Д-20, 3 военных автомобиля марки «Урал» и один «КамАЗ» с артиллерийскими снарядами, а также спецтехника.
Размещение огневых средств в направлении Суговушана и других близлежащих населенных пунктов, в глубине от линии соприкосновения, образовавшейся после 10 ноября 2020 года, наглядно свидетельствует об их применении в военных провокациях против Азербайджана.
Количество оружия и тяжелой военной техники, которые все еще находят на территории Карабаха после антитеррористической операции, показывает, что эти территории превратили в одну из самых военизированных зон не только в регионе, но и в мире.
Вместо того, чтобы полностью вывести свои войска с территории Азербайджана после Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, армянская сторона незаконно перебрасывала в Карабахский экономический район боеприпасы, в том числе мины, произведенные, в частности, после 2020 года, заминировала до 480 километров территорий вдоль линии соприкосновения, создала более 500 боевых позиций и укрепленных огневых точек, более 350 огневых позиций для артиллерийских установок различных типов, устанавливала средства разведки и наблюдения, а также сосредотачивала здесь военную силу для наступательных операций.