Վերլուծություն  29 Մարտի 2024 - 18:30
2023 թվականի հուլիսի 27-ին Հայաստանի իշխանություններին մոտ հայկական տելեգրամ ալիքը հայտնել էին այն մասին, որ Ղարաբաղում կան 100 հազար հայեր, ովքեր կանգնած են «էթնիկ զտումների և ցեղասպանության սպառնալիքի առաջ»։ Ավելի ուշ՝ նույն թվականի դեկտեմբերի 12-ին, նույն տելեգրամ ալիքը հաղորդում է 150 հազար հայերի մասին, «որոնք արտաքսվել են Ադրբեջանից և ընդմիշտ զրկվել են իրենց հայրենիքից»։
Տեսեք, «ընդմիշտ» խոսքի հետ մենք Ադրբեջանում բացարձակապես համաձայն ենք, մինչ սեպտեմբերյան գործողությունները մենք հայերին առաջարկել էինք արագ ընդունել Ադրբեջանի քաղաքացիությունը և ընդմիշտ (նորից առանցքային բառը) մոռանալ որևէ ինքնավարության մասին, բայց հայերը նախընտրեցին ինքնակամ լքել Ադրբեջանի սահմանները և վերաբնակվել Հայաստանում։ Եթե ասեմ, որ մեզ մոտ դժգոհ են այդ փաստից կամ ուժեղ կարոտում են մեկնածներին, ես պարզապես կստեմ, բայց, ի տարբերություն հայկական լրատվամիջոցների, ում մոտ 100 հազարը հեշտությամբ վերածվում է 150 հազարի՝ չեմ սիրում խաբել ուրիշներին։ Թեկուզ այն պատճառով, որ սուտը վաղ թե ուշ կբացահայտեն, իսկ խաբեբայի համար, լավագույն դեպքում, ամոթ կլինի։
Ընդհանուր առմամբ, սխեման հասկանալի է. սկզբում 100 հազար, հետո 150 հազար, չեմ բացառում, որ մի փոքր ուշ այդ թիվը կվերածվի 250 հազարի, իսկ հետո և միլիոնից էլ հեռու չէ։ Ընդ որում հայերը ճնշում են գործադրելու ոչ միայն խղճահարության վրա («տեսեք, մենք նորից ցեղասպանության ենթարկվեցինք»), այստեղ առկա է նաև ֆինանսական շահ. միջազգային հումանիտար հիմնադրամները և կազմակերպությունները 150 հազար «հերթական անգամ մահից միանգամայն պատահաբար խուսափած զոհերի» համար ավելի շատ գումար կհատկացնեն, քան 100-հազարի համար։ Իսկ մեկ միլիոնի համար՝ ինքներդ եք հասկանում։ Թվերը աճում են, և դրանց հետ միասին աճում են նաև ախորժակները։ Հաշվի առնելով, որ հատկացված ոչ բոլոր գումարներն են հասնում «էթնիկ զտումների անմեղ զոհերին» (մեծ մասը հայտնվում է նրանց գրպաներում, ովքեր այդ գումարները հատկացնում են, իսկ հետո և բաժանում են), ապա ղարաբաղցի հայերի թվաքանակի ավելացման մեջ շահագրգռված են ոչ միայն Հայաստանում։ Այնպես որ, այստեղ առկա է ոչ միայն հայ ռևանշիստների կեղծավորությունը, այլ նաեւ նրանց հովանավորների՝ հատկապես Ֆրանսիայի։ Նա, ընդհանուր առմամբ, հիանալի, թեև ինչ-որ չափով չար, հումորի զգացում ունի։
Դուք ուշադրություն դարձրել եք, որ Ֆրանսիան ղարաբաղցի բոլոր հայերին տվել է Փարիզ քաղաքի պատվավոր քաղաքացու կարգավիճակ։ Ֆրանսիան ինչ-որ կարգավիճակ տվել է, բայց տես մոռացել է զգուշացնել, որ Փարիզ քաղաքի պատվավոր քաղաքացիության առկայությունը Ֆրանսիայի քաղաքացիությունը ստանալու ոչ մի իրավունք չի տալիս, այսինքն՝ փարիզեցիների կարգավիճակով որոշ հայեր խցկվել էին Երևանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն, իսկ այնտեղ նրանց նույնիսկ վիզա չեն տվել։ Սա բավականին անախորժ կատակ է, չե՞ք կարծում: Հայաստանում չեն ուզում հասկանալ մի շատ պարզ բան. հերթական անգամ պարզվեց, որ նրանք ավելորդ են, նրանց դարձյալ օգտագործեցին որպես ճնշման գործիք, իսկ երբ ճնշումն այնքան էլ լավ չստացվեց, թոթվեցին ուսերով և ծաղրանքով շնորհեցին «պատվավոր քաղաքացու» կարգավիճակը։ Ինչպես Պրոստոկվաշինոյի մասին մուլտֆիլմում, երբ փոստատար Պեչկինը մյուս հերոսներին ասում է, որ նրանց համար ծանրոց է բերել, բայց չի պատրաստվում հանձնել, քանի որ նրանք՝ այդ հերոսները, փաստաթղթեր չունեն։ Նույն պատմությունը. «Ահա քեզ կարգավիճակ, միայն տես ես չեմ ուզում քեզ Ֆրանսիայում տեսնել, դուք Մարսելում առանց այդ էլ բավական շատ եք»:
Մեծ հաշվով, Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանը լքած հայերի թիվը ուռճացնելը և մեր դեմ կեղծ թվեր օգտագործելը՝ անիմաստ զբաղմունք է։ Թեկուզ այն պատճառով, որ մենք Լաչինի անցակետում բոլորին հաշվել ենք, և մեզ մոտ, ինչպես ասում են, ամեն ինչ գրված է, բարեբախտաբար գիտենք, թե ում հետ գործ ունեինք։ Այնպես որ, «Ղարաբաղից ընդմիշտ հեռացել է 100 հազարը, իսկ ահա սահմանային անցակետի միջով դուրս է եկել 150 հազարը, քանի որ գնացողների մեջ կային շատ հղի կանայք» - ինքներդ հասկանում եք, նախ, սարսափելի խայտառակություն, երկրորդը, ոչ ոքի մոտ վստահություն չի առաջացնի։ Սրա համար նույնիսկ Բոմբեյի տնակային թաղամասերի պատվավոր քաղաքացու կարգավիճակ չեն տա:
Բացի այդ, Հայաստանն ու նրա հովանավորները խնդիրներ ունեն ոչ միայն թվաբանության հետ կապված։ Առկա են տարածաշրջանի աշխարհագրության իմացության լուրջ խնդիրներ։ Օրինակ, Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվյե Դեկոտինին X-ի իր միկրոբլոգում գրառում է կատարել ինչ-որ «արցախի» ինչ-որ հայերի ինչ-որ իրավունքների խախտումների մասին, որից հետո հավելել է. «Ստեփանակերտ տանող ճանապարհը (Խանքենդի - խմբ.), այժմ փակ է։ Լեռնային Ղարաբաղի 100.000 հայերը 9-ամսյա շրջափակումից և Ադրբեջանի դաժան հարձակումից հետո ստիպված են եղել լքել իրենց տները։ Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ճանաչված նրանց վերադարձի իրավունքն այսօր խախտվում է»։ Ֆրանսիայի դեսպանը ոչ միայն հրապարակել է այս անհեթեթությունը, նա իր գրառմանը կցել է՝ մինչև ինչ-որ մարտակերտ, ինչ-որ ստեփանակերտ, անհայտ դրմբոն ու քարվաճառ հեռավորություններով ճանապարհային նշանի լուսանկար, որը քարտեզի վրա չկա ու երբեք չի լինի։ Զուտ էսթետիկ նկատառումներից ելնելով, քանի որ բոլորը կհամաձայնվեն, որ Աղդերեն, Խանքենդին, Հեյվալին և Քելբեջարն ավելի լավ են տեղավորվում լսողության մեջ և շատ ավելի հաճելի են հնչում։ Թեկուզ այն պատճառով, որ անընդմեջ մի քանի բաղաձայնների համադրությունը՝ անբարեհնչյուն բան է, հնչյունաբանության ցանկացած մասնագետ դա կհաստատի։ Ոչ, ես, իհարկե, ամեն ինչ հասկանում եմ, դեսպանը բոլորովին էլ պարտավոր չէ իմանալ աշխարհագրությունը, ինչպես Ֆոնվիզինը «Նեդորոսլ»-ում. «Այո կառապանները ինչի՞ համար են։ Դա իրենց գործն է: Դա այսպես է, և գիտությունն էլ չէ որ ազնվական չէ։ Ազնվական, դու միայն ասա. տար ինձ այնտեղ, քեզ կտանեն ուր կամենաս»։ Բայց սա այդ դեպքը չէ, պարոն դեսպան, բանը նրանում է, որ աշխարհագրական անվանումների ճշգրտությանը ուշադրությամբ հետևում են Ադրբեջանի զինված ուժերը, որոնք և այս կամ այն անվանումը վերադարձնում են այս կամ այն բնակավայրին։ Միակ ճիշտ անունը, որին պետք է հավատարիմ մնալ։
Ի դեպ, եթե ինչ-որ բան լինի, մեր Զինված ուժերի շարքերում կան հիանալի դասուսույցներ ինչպես թվաբանության, այնպես էլ աշխարհագրության։ Նրանք լի են՝ օրվա ցանկացած ժամի և ցանկացած եղանակային պայմանների դեպքում ցանկացած ռևանշիստի հետ լրացուցիչ ուսուցում անցկացնելու խանդավառությամբ և վճռականությամբ:

Арифметика и география
27-го июля 2023-го года армянский телеграмм-канал, близкий к властям Армении, сообщил о том, что в Карабахе находятся 100 тысяч армян, которые стоят «перед угрозой этнических чисток и геноцида». Позже, 12-го декабря того же года, тот же самый телеграмм-канал сообщил уже о 150 тысячах армян, «которые были депортированы из Азербайджана и навсегда лишились своей родины».
Вот со словом «навсегда» мы в Азербайджане совершенно согласны, было дело, до сентябрьской операции мы предлагали армянам по-быстрому принять азербайджанское гражданство и навсегда (снова ключевое слово) забыть о какой-либо автономии, но армяне предпочли добровольно покинуть пределы Азербайджана и поселиться в Армении. Если скажу, что у нас недовольны этим фактом или сильно скучают по уехавшим, я просто-напросто совру, но, в отличие от армянских СМИ, у которых 100 тысяч легко превращаются в 150, не люблю обманывать окружающих. Хотя бы потому, что ложь рано или поздно разоблачат, и обманывающему в лучшем случае будет стыдно.
В общем, схема понятная: сначала 100 тысяч, потом 150, не исключаю, что чуть позже эта цифра превратится в 250 тысяч, а там и до миллиона недалеко. Причем давить армяне будут не только на жалость («посмотрите, мы опять подверглись геноциду»), тут налицо и финансовый интерес: на 150 тысяч «жертв, которые в очередной раз совершенно случайно избежали смерти», международные гуманитарные фонды и организации выделят больше денег, чем на 100. А за миллион, сами понимаете. Цифры растут, а вместе с ними растут и аппетиты. Принимая во внимание, что далеко не все выделенные суммы доходят до «невинных жертв этнической чистки» (большая часть оседает в карманах тех, кто эти суммы выделяет, а потом и распределяет), то заинтересованы в увеличении численности карабахских армян не только в Армении. Так что тут налицо лицемерие не только армянских реваншистов, но и их покровителей, в особенности Франции. У нее вообще великолепное, правда, несколько злое чувство юмора.
Вы обратили внимание на то, что всем армянам из Карабаха Франция дала статус почетных граждан города Парижа? Статус-то Франция дала, только вот забыла предупредить, что наличие почетного гражданства города Парижа не дает никаких прав на получение гражданства Франции, то есть некоторые армяне со статусом парижан сунулись было в посольство Франции в Ереване, а им там даже визы не дали. Это довольно мерзкая шутка, не находите? В Армении не хотят понять одной очень простой вещи: они в очередной раз оказались не нужны, их снова использовали в качестве инструмента давления, а когда давить получилось не очень, пожали плечами и издевательски присвоили статус «почетных граждан». Как в мультфильме про Простоквашино, когда почтальон Печкин говорит другим персонажам, что принес им посылку, только вот отдавать ее не собирается, потому что у них, у тех персонажей, документов нету. Та же самая история: «Вот тебе статус, только вот видеть тебя во Франции я не хочу, вас и так в Марселе хватает».
По большому счету, раздувать количество армян, покинувших Карабахский регион Азербайджана, и использовать липовые цифры против нас — занятие бессмысленное. Хотя бы потому, что мы всех посчитали на ППП в Лачине, и у нас, как говорится, всё записано, благо знаем, с кем дело имели. Так что объяснения в духе «навсегда из Карабаха уходило 100 тысяч, а вот вышло через ППП — 150, потому что среди покидавших было очень много беременных женщин» — сами понимаете, во-первых, ужасный стыд, а во-вторых, доверия ни у кого не вызовет. За это даже статус почетного гражданина бомбейских трущоб не дадут.
Кроме того, в Армении и у ее покровителей проблемы не только с арифметикой. Налицо серьезные пробелы в знании географии региона. Например, посол Франции Оливье Декотиньи сделал в своем микроблоге в Х запись о каком-то нарушении каких-то прав каких-то там армян какого-то «арцаха», после чего добавил: «Дорога, ведущая в Степанакерт (Ханкенди - ред.), теперь закрыта. 100 000 армян из Нагорного Карабаха были вынуждены покинуть свои дома после 9 месяцев блокады и жестокого нападения со стороны Азербайджана. Их право на возвращение, признанное Международным судом ООН, сегодня нарушается». Посол Франции не просто опубликовал эту нелепицу, он приложил к своей записи фотографию дорожного знака с расстояниями до какого-то мартакерта, какого-то степанакерта, неизвестного дрмбона и карвачара, которого на карте нет и никогда не будет. Чисто из эстетических соображений, потому что все согласятся, Агдере, Ханкенди, Хейвалы и Кяльбаджар лучше ложатся на слух и звучат гораздо приятнее. Хотя бы потому, что сочетание нескольких согласных подряд — вещь неблагозвучная, это вам любой специалист по фонетике подтвердит. Нет, я всё, конечно, понимаю, послу географию знать вовсе необязательно, как у Фонвизина в «Недоросле»: «Да извозчики-то на что ж? Это их дело. Это таки и наука-то не дворянская. Дворянин только скажи: повези меня туда, — свезут, куда изволишь». Но это не тот случай, господин посол, дело в том, что за правильностью географических названий пристально следят Вооруженные силы Азербайджана, которые и возвращают тому или иному населенному пункту то или иное название. Единственно правильное название, которого и следует придерживаться.
Кстати, в случае чего в рядах наших Вооруженных сил состоят прекрасные репетиторы как по арифметике, так и по географии. Они полны энтузиазма и решимости провести дополнительные занятия с любыми реваншистами в любое время суток и при любых погодных условиях.