Տնտեսություն  28 Մարտի 2024 - 16:16
Ադրբեջանում ավանդների դոլարացման մակարդակը ցույց է տալիս, որ մանաթի նկատմամբ վստահությունը պահպանվում է։
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, այս մասին ասված է՝ Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկի (ԱԿԲ) դրամավարկային քաղաքականության վերաբերյալ որոշման մեջ։
Կենտրոնական բանկում նշել են, որ արտարժույթի շուկան գործում է վճարային հաշվեկշռի հավելուրդով. «2023 թվականի վերջի դրությամբ վճարային հաշվեկշռի ընթացիկ հաշվում գրանցվել է ՀՆԱ-ի 11,5 տոկոս հավելուրդ։ 2024 թվականի առաջին երկու ամիսներին առևտրային հաշվեկշիռը 2,3 միլիարդ դոլարի ավելցուկ է ստեղծել։ Ըստ կանխատեսումների, եթե ընթացիկ միտումները շարունակվեն, ապա 2024 թվականի վերջում ակնկալվում է, որ ընթացիկ հաշիվը կունենա հավելուրդ (հունվարի կանխատեսումը՝ 7-8 միլիարդ ԱՄՆ դոլար):

ЦБА: В Азербайджане сохраняется доверие к манату
Как сообщает АПА, об этом говорится в решении Центрального банка Азербайджана (ЦБА) по денежно-кредитной политике.
В ЦБ отметили, что валютный рынок работает в условиях профицита платежного баланса: «По итогам 2023 года в текущем счете платежного баланса сложился профицит в размере 11,5% ВВП. За первые два месяца 2024 года в торговом балансе сформировался профицит в размере 2,3 млрд долларов США. По прогнозам, в случае, если текущие тенденции сохранятся, то ожидается, что к концу 2024 года счет текущих операций будет профицитным (январский прогноз: 7-8 млрд долларов США)».