Տարածաշրջան  28 Մարտի 2024 - 18:30
«Հայաստանի Հանրապետությունն ունի կառավարություն, և այդ կառավարությունը նիստ է անցկացնում այս դահլիճում։ Լեռնային Ղարաբաղից որոշ խմբեր, կամա թե ակամա, ձեռնարկում են գործողություններ և քայլեր, որոնք վտանգում են Հայաստանի ազգային անվտանգությանը, որոշ կառավարությունների հայտարարում են վտարանդի և այլն։ Այո, ՀՀ-ում կա իշխանություն, և այդ իշխանությունը նիստ է անցկացնում այս դահլիճում»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, «Հրապարակ»-ին հղումով, այս մասին կառավարության նիստում հայտեարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ մեկնաբանելով Սամվել Շահրամանյանի անօրինական ռեժիմի մնացորդային տարրի հայտարարությունները։
«Եվ ուզում եմ, որպեսզի մենք բոլորս շատ հստակ արձանագրենք այս ուղերձը, և անհրաժեշտության դեպքում պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկվեն և համապատասխան միջոցներ ձեռնարկվեն, որպեսզի արտաքին ուժերի որոշակի շրջանակներ դա չօգտագործեն նաև Հայաստանի անվտանգությանը սպառնացող վտանգներ ստեղծելու համար։ Սա հարց է, որին պետք է պատասխան տրվի, ես այսօր չեմ ուզում այս թեմայով եզրակացություններ անել, բայց ուզում եմ հստակ հայտարարել, որ Հայաստանում բացի Հայաստանի իշխանությունից այլ իշխանություն չի կարող լինել։ Եթե Հայաստանում որևէ մեկն իրեն ներկայացնում է որպես իշխանություն, սա Հայաստանի համար ազգային անվտանգության խնդիր է, և ես հույս ունեմ, որ այս խնդրի առկայությունը չի նշանակի, որ մեր մարմինները սխալներ են թույլ տվել իրենց աշխատանքում։ Նրանք, ովքեր հանդես են գալիս այս մեսիջներով, նարավորություն են ունեցել հանդես գալու այս պատասխանատվությամբ, և մենք տեսանք, թե ինչ արեցին այս հնարավորությամբ»,- հայտարարել է Փաշինյանը։

Ереван не признает никакого «правительства Карабаха в изгнании»
«В Республике Армения есть правительство, и это правительство заседает в этом зале. Некоторые группы из Нагорного Карабаха вольно или невольно предпринимают действия и шаги, создающие угрозу национальной безопасности Армении, объявляют некоторые правительства в изгнании и т. д. Да, в Республике Армения есть правительство, и это правительство заседает в этом зале».
Как передает Caliber.Az, со ссылкой на армянское издание «Грапарак», об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства, комментируя заявления остаточного элемента незаконного режима Самвела Шахраманяна.
«И я хочу, чтобы мы все очень четко зафиксировали это послание, и в случае необходимости должны быть предприняты соответствующие шаги и приняты соответствующие меры, чтобы определенные круги внешних сил также не использовали это для создания угроз безопасности Армении. Это вопрос, на который должен быть дан ответ, я не хочу сегодня делать выводы на эту тему, но хочу четко заявить, что в Армении не может существовать никакого другого правительства, кроме правительства Армении. Если кто-то в Армении идентифицирует себя как правительство, это проблема национальной безопасности Армении, и я надеюсь, что наличие этой проблемы не будет означать, что наши органы допустили ошибку в своей работе. Те, кто выступает с этими посланиями, у них была возможность выступить с этой ответственностью, и мы видели, что они сделали с этой возможностью.
И что, каждый может снять квартиру, повесить табличку «такое-то правительство»? Извините, но подобные действия в отношении государства переходят черту уважения и неуважения и приобретают иную логику, не могут остаться без ответа со стороны Армении», — заявил Пашинян.