Քաղաքականություն  29 Մարտի 2024 - 17:27
Ադրբեջանի բնակիչները հավատում են՝ ներկայումս Հայաստանի զինված ուժերի օկուպացման տակ գտնվող գյուղերի շուտափույթ ազատագրմանը:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին են վկայում՝ Սոցիալական հետազոտությունների կենտրոնի (ՍՀԿ) անցկացրած հարցման արդյունքները՝ ուսումնասիրելու քաղաքացիների ակնկալիքները՝ կապված Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանների հստակեցման գործընթացի շրջանակներում օկուպացված ադրբեջանական գյուղերի վերադարձի հետ:
Հարցվածների ճնշող մեծամասնությունն ակնկալում է՝ Հայաստանի կողմից օկուպացված գյուղերի շուտափույթ ազատագրում։
Այսպես, հարցվածների 95,8%-ն ասել է, որ հավատում է մոտ ապագայում գյուղերի ազատագրմանը, 3,6%-ը չի հավատում նման արդյունքին, իսկ հարցվածների 0,6%-ը դժվարացել է պատասխանել։
Հարցումն անցկացվել է այս տարվա մարտի 15-18-ը 18 տարեկանից բարձր 390 հարցվածների շրջանում՝ օգտագործելով համակարգչային օգնությամբ հեռախոսային հարցազրույցի (CATI) համակարգը։
Հիշեցնենք, որ Գազախի շրջանի գյուղերը՝ Սոֆուլու, Բարխուդարլը, Բաղանիս Այրըմ, Գըզըլ Հաջըլը, Յուխարը Ասքիփարա, Աշաղը Ասքիփարա, Խեյրիմլի և Նախչըվանի Քերքի գյուղերը 1990-1992 թվականներին օկուպացվել են Հայաստանի զինված ուժերի կողմից։ Հայերի կողմից օկուպացված ութ բնակավայրերից չորսը Ադրբեջանի էքսկլավներ են։

Жители Азербайджана уверены в скором возвращении оккупированных сел
Жители Азербайджана верят в скорейшее освобождение сел, находящихся на сегодняшний день под оккупацией Вооруженных сил Армении.
Как сообщает Report, об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного Центром социальных исследований (ЦСИ) с целью изучения ожиданий граждан по поводу возвращения оккупированных азербайджанских сел в рамках процесса уточнения границ между Азербайджаном и Арменией.
Подавляющее большинство респондентов ожидают скорейшего освобождения оккупированных Арменией сел.
Так, 95,8% респондентов сказали, что верят в освобождение сел в ближайшем будущем, 3,6% - не верят в такой исход, а 0,6% опрошенных затруднились ответить.
Опрос проводился 15-18 марта этого года среди 390 респондентов старше 18 лет с помощью системы компьютеризированного телефонного интервью (CATI).
Напомним, что села Газахского района - Софулу, Бархударлы, Баганис Айрым, Гызыл Гаджылы, Юхары Аскипара, Ашагы Аскипара, Хейримли и нахчыванское село Кярки оккупированы Вооруженными силами Армении в 1990-1992 годах. Четыре из восьми оккупированных армянами населенных пунктов являются эксклавами Азербайджана.