Պատասխան սադրանքին. Բաքուն կանցնի Հայաստանի վրայով
Դեպի Արևմուտք փախչող Հայաստանի և նրան հետ պահել փորձող Ռուսաստանի հարաբերությունները շարունակում են սրընթաց վատթարանալ։ Դրանով հանդերձ հայկական կողմը ելնում է. դավաճանությունն արդարացնելու լավագույն միջոցը՝ ինքնին հարձակման անցնելն է սկզբունքից։ Եվ այս անգամ էլ այդ տափակ գործելաձևն է կիրառել Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանը։
Օրերս նա հայտարարություն է արել պնդելով, որ Ռուսաստանը Հայաստանի հանդեպ պարտավորություններ ունի, որոնք նա չի կատարում։ «Մեր ռուս գործընկերները չեն կարող մեզ որևէ բան ցույց տալ և ասել. «Այ աստեղ դուք պարտավորություններ ունեիք, և դուք դրանք չեք կատարել»։ Իսկ մենք կարող ենք ցույց տալ և ցույց ենք տալիս: Մենք բարձրացնում ենք լեգիտիմ հարցեր և ակնկալում ենք դրանց լիարժեք պատասխաններ»,- ասել է Փաշինյանը՝ թևավորված Բրյուսելում կայանալիք հանդիպումից։
Էլ ի՞նչ սպասել Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերություններում։ Ինչպիսի՞ն կարող է լինել Ռուսաստանի պատասխանը, եթե վաղը Հայաստանը վերջնականապես հանձնի իր նախկին դաշնակցին՝ Արևմուտքի խոստումների դիմաց։ Այս հարցերով Caliber.Az-ի թղթակիցը դիմել է ռուսաստանցի քաղաքագետներին։
ԱՊՀ երկրների հարցերով փորձագետ, Եվրասիական խնդիրների մոնիտորինգի կենտրոնի տնօրեն Ասլան Ռուբաեւի կարծիքով, հարկավոր է ճանճերն անմիջապես առանձնացնել կոտլետներից։
«Նախ, Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածքն է, որը երեսուն տարի գտնվել է Հայաստանի օկուպացիայի տակ։ Ադրբեջանը ուղղակի վերադարձրել է իրեն պատկանողը, իր պատմական տարածքը, իսկ Ռուսաստանը երբեք չի վերահսկել Ղարաբաղը, այն գտնվում էր Հայաստանի օկուպացիայի տակ։
Երկրորդը՝ Ռուսաստանը չէր կարող պաշտպանել մի տարածք, որը չի հանդիսացել Ռուսաստանի Դաշնության մաս, այո, ընդ որում և զավթված է եղել միջազգային իրավունքին հակառակ։ Հետևաբար միանգամայն անհասկանալի է այս թեմայով Փաշինյանի հռետորաբանությունը, չէ որ լիովին ակնհայտ է, որ հիմա Երևանը բոլոր որոշումներն ընդունում է արևմտյան կառույցների թելադրանքով։ Փաշինյանը Արևմուտքի հետ է համաձայնեցնում իր գրեթե յուրաքանչյուր քայլը»,- ընդգծել է քաղաքագետը։
Խնդիրը, նրա կարծիքով, թաքնված է նրանում, որ Հայաստանն ինքը չգիտի, թե ինչ է ուզում, բայց փաստը նաև նրանում է, որ Երևանը պատրաստվում է տարածաշրջանում մեծ հրդեհ բորբոքել, արտատարածաշրջանային դերակատարներ՝ Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի ներգրավմամբ։
«Կարող էր ծագել գլոբալ միջազգային հակամարտություն, և փառք Աստծո, որ Ադրբեջանը, Ռուսաստանը և Թուրքիան բավական խելամիտ գտնվեցին թույլ չտալով այդ աղետը: Եվ հիմա էլ Բաքուն, Անկարան և Մոսկվան դիմադրում են ապակառուցողական մտահաղացումներին»,- նշել է Ռուբաևը։
Նրա խոսքով, Փաշինյանն այսօր նորից ուզում է դուրս գալ հակամարտության սարահարթը, բայց դա նրան չի հաջողվում։
«Եվ եթե Հայաստանի կողմից լինեն ինչ-որ սադրիչ փորձեր, ապա դրանք կստանան վճռական պատասխան Ադրբեջանի կողմից, իսկ Ռուսաստանը պարզապես անտեսելու է Երևանի օգնության բոլոր խնդրանքները։ Այդ ժամանակ Հայաստանը կհայտնվի դեմ առ դեմ Ադրբեջանի հետ, և ադրբեջանական ռազմական ուժը գլանի պես կանցնի Հայաստանով։ Փաշինյանն այսօր պարզապես թերագնահատում է ռիսկերը, Ռուսաստանն այլևս մտադիր չէ օգնել Հայաստանին»,- վստահ է Ռուբաևը։
Միևնույն ժամանակ, ռուս քաղաքագետ Ռենատ Սավինի կարծիքով, Մոսկվայի համբերությունը ակնհայտորեն սպառվել է, եթե ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը դադարեցրել է հեգնական ինտոնացիաներ օգտագործել Երևանի յուրաքանչյուր նոր հնարածը մեկնաբանելիս, և սկսել է հանգամանորեն հերքել հայկական կեղծիքի հոսքը՝ հանդես գալով Երեւանի հասցեին հակամեղադրանքներով։
«Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի կտրուկ նոտաները ակնհայտորեն խոսում են այն մասին, որ Մոսկվան այլևս տրամադրված չէ Երևանի հետ փոխզիջումներ փնտրելու և պատրաստ է միանգամայն վճռական գործողությունների։ Եթե Հայաստանը չհանդարտվի և ապրիլի 5-ին Բրյուսելում դավաճանի Ռուսաստանի շահերին, ապա նրան սպասում են շատ տխուր հետևանքներ, այդ թվում նաև իր ինքնիշխանության երաշխավորի կորուստը, երբ վաղը արդեն ուշ կլինի հետ վերցնելու համար։ Բանը նրանում է, որ Փաշինյանը դեռ չի հայտնվել այն իրավիճակում, երբ նրան վճռականորեն ու անդառնալիորեն թողել են բախտի քմահաճույքին։ Արևմուտքի փորձագետները նրան վստահեցնում են, որ Մոսկվան չի գնալու հարաբերությունների ամբողջական խզման և դրականորեն կարձագանքի Փաշինյանի հորդորներին, եթե Երևանը լավ խնդրի։ Բայց դա այդպես չէ, ես վստահ եմ, որ Ռուսաստանը արդեն պատրաստել է՝ Երևանի վրա ճնշում գործադրելու արտակարգ միջոցառումների ցանկը և պարզապես սպասում է այն պահին, որպեսզի դրանք գործի դնի։ Իսկ Փաշինյանն էլ գտնվում է հոգեբանական վերաֆորմատավորման իրավիճակում, երբ Արևմուտքի բարեկամները սեւը սպիտակ են անվանում և վստահեցնում են, որ սպառնալիքներ չկան։ Առավել սարսափելի կլինի վերադառնալ հետ, իրականությանը, և ողջ արածի ու ասածի համար պատասխանել Ադրբեջանի և Ռուսաստանի առջև»,- եզրափակել է Ռ. Սավինը:

Ответ на провокацию: Баку пройдет катком по Армении
Отношения между убегающей на Запад Арменией и пытающейся ее удержать Россией продолжают стремительно ухудшаться. При этом армянская сторона исходит из принципа: лучший способ оправдать предательство — самому перейти в нападение. И в этот раз сей избитый прием применил армянский премьер Пашинян.
На днях он выступил с утверждением, что у России есть обязательства перед Арменией, которые она не выполняет. «Наши российские партнеры не могут показать нам ничего и сказать: «Вот здесь у вас были обязательства, и вы их не выполнили». А мы можем показать и показываем. Мы поднимаем легитимные вопросы и ожидаем на них полноценных ответов», — выдал Пашинян, окрыленной предстоящей встречей в Брюсселе.
Чего еще ждать в отношениях России и Армении? Каким может быть ответ России, если завтра Армения окончательно сдаст своего бывшего союзника в обмен на обещания Запада? С этими вопросами корреспондент Caliber.Az обратился к российским политологам.
По мнению эксперта по странам СНГ, директора Центра мониторинга евразийских проблем Аслана Рубаева, надо сразу отделить мух от котлет.
«Во-первых, Карабах — территория Азербайджана, которая тридцать лет находилась под оккупацией Армении. Азербайджан просто вернул себе свое, свою историческую территорию, и Россия никогда не контролировала Карабах, он находился под оккупацией Армении.
Второе — Россия не могла защищать территорию, которая не являлась частью РФ, да к тому же была захвачена вопреки международному праву. Поэтому совершенно непонятна риторика Пашиняна на эту тему, ведь вполне очевидно, что сейчас все решения Ереван принимает под диктовку западных структур. Пашинян согласовывает с Западом практически каждый свой шаг», — подчеркнул политолог.
Проблема, на его взгляд, кроется в том, что Армения сама не знает, чего хочет, но факт также и в том, что Ереван собирался раздуть большой пожар в регионе с привлечением внерегиональных игроков — Франции и США.
«Мог бы возникнуть глобальный международный конфликт, и слава Богу, что Азербайджану, России и Турции хватило мудрости не допустить эту катастрофу. И сейчас Баку, Анкара и Москва противостоят деструктивным замыслам», — заметил Рубаев.
По его словам, Пашинян сегодня снова хочет выйти на плато конфликта, но ему это не удастся.
«И если будут какие-то провокационные попытки со стороны Армении, то они получат решительный ответ со стороны Азербайджана, а Россия просто проигнорирует все обращения Еревана о помощи. Тогда Армения окажется один на один с Азербайджаном, и азербайджанская военная мощь пройдет катком по Армении. Пашинян сегодня просто недооценивает риски, Россия больше не намерена помогать Армении», — уверен Рубаев.
В то же время, по мнению российского политолога Рената Савина, терпение Москвы явно лопнуло, если официальный представитель МИД РФ перестала использовать иронические интонации, комментируя каждую новую выдумку Еревана, и начала детально опровергать поток армянской лжи, выступая с контробвинениями в адрес Еревана.
«Резкие нотки российского МИДа явно говорят о том, что Москва уже не настроена искать компромиссы с Ереваном и готова к весьма решительным действиям. Если Армения не угомонится и предаст интересы России 5 апреля в Брюсселе, то ее ждут очень печальные последствия, в том числе потеря гаранта своей суверенности, когда завтра уже будет поздно отыгрывать назад. Дело в том, что Пашинян пока еще не оказывался в ситуации, когда его бросали на произвол судьбы решительно и бесповоротно. Эксперты на Западе уверяют его, что Москва не пойдет на полный разрыв отношений и будет позитивно реагировать на обращения Пашиняна, если Ереван хорошо попросит. Но это не так, я уверен, что Россия уже подготовила список чрезвычайных мер давления на Ереван и просто ждет момента, чтобы запустить их в ход. Пашинян же находится в ситуации психологического переформатирования, когда друзья с Запада называют черное белым и уверяют, что угроз нет. Тем страшнее будет вернуться назад, в реальность, и отвечать за все содеянное и сказанное перед Азербайджаном и Россией», — заключил Р. Савин.