16 Ապրիլի 2024 09:57
Գյուղատնտեսության նախարարությունը՝ Ադրբեջանի ականազերծման գործակալության (ANAMA) հետ համատեղ ականային անվտանգության թրենինգներ են անցկացնում ֆերմերային տնտեսությունների ներկայացուցիչների համար, ովքեր մտադիր են տեղափոխվել ազատագրված տարածքների արոտավայրեր։
Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով գյուղատնտեսության նախարարությանը։
Ակնկալվում է, որ թրենինգներին կմասնակցեն ավելի քան 4500 ֆերմերներ։ Թրենինգները կանցկացվեն Եվլախի շրջանում (ապրիլի 16-19), Գյանջայում (ապրիլի 22-25) և Սումգայիթում (ապրիլի 16):
Թրենինգների ընթացքում ANAMA-ի մասնագետները մանրամասն կպատմեն՝ ազատագրված տարածքներում բնակեցման կետերում վարքագծի կանոնների, չպայթած զինամթերքի և ականների հայտնաբերման, ականների և պայթուցիկ սարքերի վտանգների, դրանց պատճառած վնասվածքների, ինչպես նաև անծանոթ տարածքում վարքագծի կանոնների մասին։

СОЦИУМ  15 Апреля 2024 - 19:15
Министерство сельского хозяйства совместно с Агентством Азербайджана по разминированию (ANAMA) проводят тренинги по минной безопасности для представителей фермерских хозяйств, которые намерены переехать на пастбища на освобожденных территориях.
Об этом сообщает Report со ссылкой на Минсельхоз.
В них ожидается участие более 4 500 фермеров. Тренинги пройдут в Евлахском районе (16-19 апреля), Гяндже (22-25 апреля) и Сумгайыте (16 апреля).
В ходе тренингов специалисты ANAMA подробно расскажут о правилах поведения в пунктах размещения на освобожденных территориях, выявлении неразорвавшихся боеприпасов и мин, опасности мин и взрывных устройств, увечьях, которые они могут причинить, а также правилах поведения в незнакомой местности.
После прохождения тренинга владельцы смогут перевезти свои фермерские хозяйства на освобожденные территории для продолжения там своей деятельности.