17 Մայիսի 2024 17:26
Ադրբեջանի բնակչությունը 2024 թվականի առաջին եռամսյակում ավելացել է 9,016 հազար մարդով կամ 0,1 տոկոսով, կազմելով 10 միլիոն 189,786 հազար մարդ, հայտնում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով Պետական վիճակագրական կոմիտեին։
Այս տարվա երեք ամիսների ընթացքում Արդարադատության նախարարության շրջանային (քաղաքային) հաշվառման բաժիններում գրանցել են 24.526 հազար նորածին, ինչը 11.6%-ով պակաս է՝ 2023 թվականի առաջին եռամսյակի համեմատ։
Տղաները կազմել են ծնված երեխաների 52,7%-ը, աղջիկները՝ 47,3%-ը։ Հաշվետու ժամանակահատվածում ծնվել է 828 երկվորյակ և 39 եռյակ։
Ընթացիկ տարվա հունվար-մարտին Ադրբեջանում գրանցվել է մահվան 15,645 հազար դեպք։ Յուրաքանչյուր 1 հազար մարդու մահացության ցուցանիշը 6,7-ից նվազել է 6,2-ի։

Население Азербайджана за первый квартал 2024 года увеличилось на 9,016 тыс. человек, или 0,1%, составив 10 млн 189,786 тыс. человек, сообщает Caliber.Az со ссылкой на Госкомстат.
За три месяца текущего года в районных (городских) отделах регистрации Минюста зарегистрировано рождение 24,526 тыс. младенцев, что на 11,6% меньше первого квартала 2023 года.
Мальчики составили 52,7% родившихся детей, девочки - 47,3%. За отчетный период родились 828 двойняшек и 39 тройняшек.
За январь-март этого года в Азербайджане зарегистрировано 15,645 тыс. случаев смерти. Уровень смертности на каждые 1 тыс. человек снизился с 6,7 до 6,2.
Кроме того, за январь-март 2024 года соответствующими учреждениями МВД и Государственной миграционной службы в Азербайджан на постоянное место жительства прибыли 616 человек и 481 человек выехал из страны, положительное миграционное сальдо составило 135 человек.