19 Հունիսի 2024 09:44
Այս մասին հայտնում է Report-ը՝ հղում անելով Թուրքիայի գյուղատնտեսության և անտառային տնտեսության նախարարության անտառտնտեսության գլխավոր տնօրինությանը։
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ անտառային տնտեսության ոլորտում համատեղ աշխատանքը ավելի կամրապնդի Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ամուր համագործակցությունը։
«Քաղաքական, տնտեսական և ռազմական հարցերում Ադրբեջանի հետ համագործակցության հետ մեկտեղ՝ անտառտնտեսության ոլորտում նույնպես հաջողված նախագծեր են իրականացվում։ Այդ կապակցությամբ Ադրբեջան է ուղարկվել՝ Էսքիշեհիրի, Կոնիայի, Մերսինի, Ուրֆայի և Սաքարիայի շրջանային վարչությունների տնկարաններում աճեցված տարբեր սորտերի 100 հազար տնկիներ, այդ թվում՝ շոտլանդական սոճու, դափնու և ակացիայի։ Տնկիները նախատեսվում է տնկել Ղարաբաղում և Բաքվում»,- ընդգծվում է հաղորդագրության մեջ։

Турция отправила в Азербайджан 100 тысяч саженцев для посадки в Карабахе и Баку
Об этом сообщает Report со ссылкой на Главное управление лесного хозяйства министерства сельского и лесного хозяйства Турции.
В сообщении отмечается, что совместная работа в области лесного хозяйства позволит еще более укрепить прочное сотрудничество между Азербайджаном и Турцией.
«Наряду с сотрудничеством с Азербайджаном по политическим, экономическим и военным вопросам, реализуются успешные проекты в области лесного хозяйства. В этой связи в Азербайджан были отправлены 100 тыс. саженцев различных сортов, в том числе сосны шотландской, лавра, акации, выращенных в питомниках региональных управлений Эскишехира, Коньи, Мерсина, Урфы и Сакарьи. Саженцы планируется высадить в Карабахе и Баку», - подчеркивается в сообщении.