20 Հունիսի 2024 16:07
Ադրբեջանում արտանետումների հետ կապված օդի միջին ջերմաստիճանի աճը մինչև 2090 թվականը կանխատեսվում է մոտ 5%-ով։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է՝ սկանդինավյան և ԱՊՀ հաճախորդների ավագ ապահովագրող, Swiss Re Europe-ի (Գերմանիա) վերաապահովագրության գծով փոխնախագահ Գեպա Յանսեն-Կլաուսը։
«Ադրբեջանը խոցելի է ճանաչվել կլիմայի փոփոխության ազդեցության նկատմամբ՝ ND-GAIN ինդեքսում 181 երկրների մեջ զբաղեցնելով 73-րդ տեղը։ Կանխատեսվում է, որ Ադրբեջանում ջերմաստիճանը կբարձրանա ավելի արագ, քան համաշխարհային միջինը` մինչև 2090 թվականը հասնելով 4,7 տոկոսի` կախված արտանետումների մակարդակից»,- հինգշաբթի Միջազգային ապահովագրական ֆորումում ասել է Յանսեն-Կլաուսը:
Նա նաև նշել է, որ կանխատեսումների համաձայն՝ երաշտը զգալիորեն կնվազեցնի Ադրբեջանի գյուղատնտեսության արտադրողականությունը և կբարձրացնի անապատացման և հողի աղակալման գործընթացները։
«Դրա հետ մեկտեղ, ջերմաստիճանի բարձրացումը մեծացնում է ծայրահեղ տեղումների հավանականությունը՝ առաջացնելով ջրհեղեղներ և, հնարավոր է, սողանքներ։ Ամռանը ջերմաստիճանի բարձրացումը մեծացնում է նաև ջերմային ալիքների վտանգը, որը կարող է լրջորեն ազդել բնակչության առողջության և երկրի տնտեսության վրա»,- ընդգծել է Յանսեն-Կլաուսը։

Прогноз Swiss Re Europe: Средняя температура в Азербайджане вырастет примерно на 5 процентов
В Азербайджане в связи с выбросами прогнозируется рост средней температуры воздуха до 2090 года примерно на 5%.
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявила старший страховщик клиентов Скандинавии и СНГ, вице-президент по перестрахованию Swiss Re Europe (Германия) Гепа Янсен-Клаус (Gepa Jansen-Klaus).
«Азербайджан признан уязвимым к воздействиям изменения климата, занимая 73-е место из 181 страны в индексе ND-GAIN. По прогнозам, температуры в Азербайджане будут расти быстрее мирового среднего уровня, достигая увеличения на 4,7% к 2090 году в зависимости от уровня выбросов», - сказала Янсен-Клаус в четверг на Международном страховом форуме.
Она также отметила, что по прогнозам засуха существенно снизит сельскохозяйственную продуктивность Азербайджана и увеличит процессы опустынивания и засоления почв.
«Одновременно с этим, повышение температур увеличивает вероятность экстремальных осадков, вызывая наводнения и, возможно, оползни. Повышение температур в летний период также повышает риск тепловых волн, что может серьезно повлиять на здоровье населения и экономику страны», - подчеркнула Янсен-Клаус.