21 Հունիսի 2024 12:54
Նախչըվանում «Վերադարձ Արևմտյան Ադրբեջան» փառատոն-կոնգրեսի շրջանակներում կայացել է՝ համանուն օլիմպիադայի հաղթողների պարգևատրման արարողությունը։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել են գիտության և կրթության նախարարությունից, օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլի 36 մասնակիցներից հաղթել են 19-ը։ Նրանցից երեքը արժանացել են առաջին տեղի, վեց հոգի` երկրորդ, տասը հոգի` երրորդ տեղի:
Հաղթողներին պատվոգրեր և նվերներ են հանձնել Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետությունում ԱՀ նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ Ֆուադ Նաջաֆլին, գիտության և կրթության նախարար Էմին Ամրուլլաևը, Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության կրթության նախարար Էլխան Նաջաֆովը։ Միջոցառմանը ելույթ են ունեցել Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի խորհրդի նախագահ, պատգամավոր Ազիզ Ալեքբերլին, Իգդիրի թուրքական համալսարանի ռեկտոր Մեհմեթ Հաքքի Ալման և այլոք։
Նշենք, որ օլիմպիադան, որին մասնակցել են IX և X դասարանների աշակերտները, անցկացվել է՝ Գիտության և կրթության նախարարության, Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության կրթության նախարարության, Կրթության ինստիտուտի, Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի և Նախչըվանի պետական համալսարանը հետ համագործակցությամբ։

Определились победители олимпиады «Возвращение в Западный Азербайджан»
В Нахчыване в рамках фестиваля-конгресса «Возвращение в Западный Азербайджан» состоялась церемония награждения победителей одноименной олимпиады.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в Министерстве науки и образования, победу одержали 19 из 36 участников заключительного этапа олимпиады. Из них трое удостоены первого места, шесть человек - второго места, десятьчеловек - третьего места.
Дипломы и подарки победителям вручили полномочный представитель Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике Фуад Наджафли, министр науки и образования Эмин Амруллаев, министр образования Нахчыванской Автономной Республики Эльхан Наджафов. На мероприятии выступили председатель правления Общины Западного Азербайджана, депутат Азиз Алекберли, ректор турецкого университета Игдыр Мехмет Хакки Алма и другие.
Отметим, что олимпиада, в которой приняли участие учащиеся IX и X классов, проводилась в партнерстве с Министерством науки и образования, Министерством образования Нахчыванской Автономной Республики, Институтом образования, Общиной Западного Азербайджана и Нахчыванским государственным университетом.